Skocz do zawartości

Acera 9rz, luzy boczne przy mocowania do haka

easat89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie mogę precyzyjnie ustawić przerzutki - jeśli idealnie zrzuca to nie wrzuca i na odwrót, wyeliminowałem już wszelki brud linki i pancerza, samej przerzutki itp. Zauważyłem, że na mocowania do haka przerzutka pozwala na ruch na boki tak, że zebatka wymiennika bliższa kasety zmienia swoje położenie na boki o 2-3 mm. Sam hak wydaje się być całkiem sztywny.  Imbus mocujący przerzutke dość mocno odkrecony. Jakieś porady prócz wymiany przerzutki na nową? 

Wiktor00863 - swoją wypowiedź zacząłem od tego, że nie moje jej ustawić (wyregulowac). Przeszkadza w tym nadmierny luz, którego nie mogę się pozbyć. Śruba imbusowa mocująca przerzutkę do haka nie stabilizuje jej odpowiednio na boki , także co z tego, że odpowiednio wyreguluje przerzutke zgodnie z wideo Daniela jak i tak wózek jak i cała przerzutka zmienia swoje przełożenie samoczynnie o kilka mm uniemożliwiając właściwą zmianę biegów. Podmieniłem hak z innego roweru - jest to samo, więc przyczyną nie tkwi w haku. 

Więc przyczyną może jest już zużycie przerzutki? Tak jak np moje stare Alivio, po kilku sezonach. Luzy dosłownie wszędzie, ciężko wyregulować ale da się to zrobić. Niestety przerzutka lata na boki, właśnie w miejscu w którym wkręca się śrubę mocującą do haka. Próbowałem bardzo mocno skręcić, nie pomogło.

Edytowane przez Korbadeusz

Dzięki.

Przerzutka przerobila póki co dwa sezony, 7tys. km z czego 3 w terenie i dwa łańcuchy - nie za wiele nawet jak na Acere. 

Poszukam jakiegoś "dawcy" i może uda mi się podmienić mocowanie samej przerzutki - tak jak u Ciebie skręcenie na max nie przynosi żadnych rezultatów.

Janusz Stępień

Witam !

Ja dołączę się do tematu  easat89. Także mam od paru dni problem z precyzyjnym wyregulowaniem przerzutki tylnej. Jeśli dobrze wrzuca to z biedą zrzuca i odwrotnie. Przed tym sezonem wymieniłem praktycznie cały osprzęt na nowy. Przejechałem na nim ponad 1000 km. Przerzutka tylna to Shimano Acera RD-T3000 9s Shadow SGS, kaseta SHIMANO ACERA  HG31 8 RZĘDÓW 11-34 MEGA-RANGE, korba, linki, pancerze i łańcuch też są nowe i tak jak wspomniałem zrobiłem na tych częściach ponad 1000 km. Dodam, że przerzutka nie została przez nic uderzona ani w jakikolwiek   sposób uszkodzona mechanicznie, zauważyłem minimalny ale to minimalny luz na  kasecie lecz wątpię aby to miało wpływ. Na mój nos najsłabszym(najtańszym) ogniwem może tu być łańcuch. Możliwe, że już za bardzo wygina się na boki i jest za bardzo wyciągnięty. Gdy zmniejszyłem odległość między pantografem a kasetą sytuacja uległa minimalnej poprawie. Czekam z niecierpliwością na sugestie bardziej doświadczonych kolegów.      

Przyczyna tkwi w tym, że to... acera. Chociaż trochę dziwne, bo zrobiłem na modelu 8 rzędowym wiele kilometrów i nic się z nią nie działo. Moja też miała swoje luzy, mimo to działała dość precyzyjnie. Może jednak wymiana na coś klasę-dwie wyżej?

Janusz Stępień

Ja mam takie coś właśnie. Spodziewałem się po niej czegoś więcej lecz jeszcze nie spisuje jej na straty. Zamówiłem łańcuch connex 808 i zobaczę czy będzie poprawa. 

Dokładnie ta Acera co na zdjęciu... Pogodziłem się już z luzem, który występuje nie tylko przy mocowaniu do haka ale i w pozostałych ruchomych elementach. Naprawiać tego nie ma sensu, musiałbym wymienić połowę elementów przerzutki - wyregulowem na tyle, na ile pozwoliły luzy i zbieram na Deorkę. 

Dnia 20.04.2017 o 22:43, easat89 napisał:

Dokładnie ta Acera co na zdjęciu... Pogodziłem się już z luzem, który występuje nie tylko przy mocowaniu do haka ale i w pozostałych ruchomych elementach. Naprawiać tego nie ma sensu, musiałbym wymienić połowę elementów przerzutki - wyregulowem na tyle, na ile pozwoliły luzy i zbieram na Deorkę. 

Shimano Alivio RD-M4000 wystarczy Ci gwarantuję, jest w systemie Shadow, posiada dość mocne sprężyny, na razie po prawie 800km jestem bardzo zadowolony.

Edytowane przez Gość