Skocz do zawartości

Zmiana napędu na 1x


BlackHawkPL

Rekomendowane odpowiedzi

BlackHawkPL

Chciałbym w moim rowerze przejść na napęd 1x9. Mam korbę 3 rzędową. Czy jeśli kupię zębatkę Narrow-wide to muszę wymieniać korbę na 1x czy mogę zostać przy korbie 3x ale wyjąć 2 zębatki?

Odnośnik do komentarza

Może być na dotychczasowej korbie. W swoim napędzie tak mam, że wykorzystałem korbę 3 rzędową. Dobrze by było, by środkowe położenie z przodu miało dobrą linie łańcucha.

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Najprościej, przy założonej kasecie (mając 9 rzędów) sprawdzić czy zębatka 5 kasety, jest w jednej linii z zębatką środkową korby. Wtedy przekosy będą najmniejsze i cały napęd powinien działać poprawnie. Teoretycznie samo odjęcie zębatek z korby i wsadzenie w miejsce środkowej N/W nie powinno nic zaburzyć. Przynajmniej u mnie tak było.

Odnośnik do komentarza

Bez problemu do poskładania. Upewnij się tylko jakie BCD masz w korbie żeby potem nie było zdziwienia, że NW nie pasuje. A jak jest linia łańcucha dla danej korby zawsze możesz sprawdzić w manualu. Dla Shimano najczęściej 50 mm (jeśli się mylę proszę mnie poprawić) mierzone od środka mufy suportu do zębów środkowego blatu ale jak to w życiu bywa teoria nie idzie w parze z praktyką i ja na ten przykład mam 48 mm linii łańcucha. Aby nieco zmienić (skrócić) fabryczną linie łańcucha w 1 x ... można kupić zębatkę z offsetem lub kupić minimalnie krótszy (lub dłuższy jeśli to konieczne) wkład suportu ale upewnić się przy tym trzeba czy zębatka nie będzie wadzić o dolną rurkę w przypadku gdy skracamy linię łańcucha. Sprawa jest nieco trudniejsza przy łożyskach zewnętrznych i tu zostaje właściwie offset. Mimo wszystko przygotuj się, iż napęd będzie głośniejszy. 1 x ... po prostu tak ma.

Odnośnik do komentarza

@BlackHawkPL ja u siebie miałem w zeszłym roku napęd 1x9 z zębatką NW Dartmoor Trail. Jedyne co mnie zaskoczyło to to, że żeby zębatka pasowała na miejsce środkowego blatu do mojej korby Shimano Deore FC-M442 musiałem nieco spiłować uskok na ramionach pająka. Po tej operacji wszystko elegancko działało i mimo, że przerzutka tylna nie była w technologii Shadow+ to żeby zrzucić łańcuch z blatu to już naprawdę musiałem wjechać na porządne wertepy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...