Skocz do zawartości

konwersja segmentów strava do formatu "fit"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Dzisiaj zauważyłem, że strona "gniza.org" na której można była konwertować segmenty nie działa. Czy znacie jakąś inną drogę obejścia abym mógł wgrać sobie na mojego Garmina segmenty???

Odnośnik do komentarza

Podbijam temat. Czy jest jakas inna strona ktora umozliwia przygotowanie segmentow do naszych garminow. Z gory dzięki za wszelkie info

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Z tego co czytam na tej stronie, to Strava zmieniła API i dopóki ludzie tego nie ogarną, to nie będzie. Może się też okazać że Stravie w ogóle udało się zablokować wyciąganie takich danych, dzięki czemu łowcy segmentów będą musieli kupić premium ;)

Odnośnik do komentarza
mstaniszczak

Można tak: 

 • za pomocą StravisiX w chromie pobieramy segment jako plik tcx (wchodzisz w segment, klikasz w tabelce Overall na datę przy KOMie, teraz na dole jest mała mapka segmentu i 3 segmenty. Tu coś jest zrypane ze StravistiXem, trzeba jeszcze raz kliknąć nazwę segmentu. Pojawia się Export this Segment Effort to your GPS. Klikasz, pobierasz TCX-a) 
 • Wrzucasz tcx(a/y)  na telefon z androidem - np wysyłasz dobie go mailem i zapisujesz, 
 • Na telefonie instalujesz aplikacje Navmin, importujesz do niej TCX-a i w sekcji segmentu dodajesz segment. 
 • Teraz z appki/widgetu na garminie importujesz segment. 

Nie jest to całkowicie darmowe, ale nadal 4 razy tańsze niż strava. 

Odnośnik do komentarza

Tak, oczywiście - opisałem to już w 2017 roku tutaj: https://szosa.org/topic/2378-garmin-edge/?p=360610

Jakby komuś się chciało pobawić i przenieść interesujące go segmenty Stravy, na segmenty Garmina (tak, tak - nie umarły, w dalszym ciągu można je tworzyć i używać, co więcej obecnie są całkiem dobre) to podaję receptę:

 

Importowanie segmentów Stravy do segmentów Garmina:

Wymagania: Chrome/Opera z dodatkiem Stravistix (aktualnie Elevate: https://chrome.google.com/webstore/detail/elevate-for-strava/dhiaggccakkgdfcadnklkbljcgicpckn)

 1. Strava: Explore -> Segments Explore
 2. Wybrać/odszukać interesujący nas segment, pokaże się okienko z danymi segmentu, między innymi "Your Best: xxx" i +/- KOM (kto ma koma)
 3. Wybrać albo swój najlepszy czas, albo czas zdobywcy KOM'a (poprzez: "View details", wybrać datę zdobywcy KOM). Sugeruję jednak bazować na swoich danych - ma to znaczenie w ogólnej tablicy wyników segmentów garmina.
 4. Otworzy się okno z aktywnością (swoją lub zdobywcy koma), kliknąć na interesującego nas KOM'a
 5. Pokażą się szczegóły KOM, dodatek Stravistix dodaje możliwość eksportu segmentu do GPX/TCX, wybrać (ważne) gpx.
 6. Do connect wczytać jako aktywność weksportowany plik gpx, aktywność będzie z datą 1 styczeń 1970. Niestety, nie można usuwać aktywności, na bazie których powstały segmenty, bo segmenty zostaną również usunięte! Aktywność robić jako prywatną, no i chyba faktycznie lepiej, żeby daty były ze stycznia 1970 roku...
 7. Otworzyć zaimportowaną aktywność, zmienić nazwę na nazwę aktywności na docelową nazwę segmentu (warto!), zmienić typ aktywności na "kolarstwo" (no chyba, że to segment biegowy, wtedy bieg), odświeżyć stronę (np. klawisz F5 lub ikonka odświeżania strony) alternatywnie kliknąć ikonkę edycji (po prawej stronie obok gwiazdki, kłódki, kółka zębatego), anulować. Warto sprawdzić przebieg trasy - czasami są błędy eksportu i wtedy należy wyeksportować inną aktywność. Bez odświeżenia nie będzie zakładki "Segmenty".
 8. Pojawi się pod spodem zakładka "Segmenty" (obok: Statystyki, Podziały), najprawdopodobniej z informacją, że aktywność nie objęła żadnego segmentu (jeśli segment już jest i to na całości to można sobie odpuścić tworzenie segmentu...), kliknąć "+ Utwórz segment".
 9. Zaznaczyć pożądany typ segmentu (Segmenty jazdy na rowerze, no chyba, że to segment biegowy), wpisać nazwę segmentu (domyślnie nazwa aktywności), typ aktywności, typ segmentu, nawierzchnię.
 10. Przesunąć znaczniki początku do początku, a końca do końca segmentu. To ważne, bo niedociągnięcie do początku/końca da w efekcie krótszy segment (zresztą i tak może się zdarzać, że segment będzie minimalnie krótszy, niż ten w Strava - ale to może góra sekunda na początku/końcu - i tak trzeba się rozpędzać...) Zapisać.
 11. Trochę to potrwa zanim garmin przetrawi segment i udostępni w aktywnościach, później będzie można wejść w "segmenty -> moje utworzone segmenty" i przesłać segment do urządzenia edge.

Z uwagi na RODO, należy pamiętać (podobnie jak w STRAVA), że tablica wyników jest aktualna tylko dla aktywności "publicznych", oczywiście własne wyniki zawsze będą aktualne i to chyba jest najważniejsze.

Alternatywnie można użyć wtyczki Strava, export gpx track -  może uprościć samą czynność przenoszenia segmentów Strava do segmentów Connect - wystarczy użyć przycisku GPX export i pobrać segment jako aktywność, a następnie importować ją do Connect (aktywność będzie z bieżącą datą - łatwo później zlokalizować i usunąć), utworzyć segment Garmin Connect na podstawie tej aktywności, usunąć aktywność. 

 

Eksport gpx segmentu ze smartfona i aplikacji mobilnych:

 1. Zainstalować apkę "Strava to GPX" i apkę Strava (o ile ktoś jeszcze nie ma).
 2. Mobilna apka Strava, wybrać segment (w aktywności) -> udostępnij (trzy kropki połączone liniami) -> udostępnienie przez Strava to GPX.
 3. Nacisnąć ikonkę GPX w apce Strava to GPX -> pobrany segment zostanie zapisany.
 4. Odszukać (prawdopodobnie folder pobierane), można zmienić nazwę, żeby wiadomo było co to za plik, skopiować na dysk google.
 5. Na PC wykonać czynności opisane powyżej (import aktywności z dysku google), póki co na Androidzie (i iOS pewno też nie) nie da się importować, a zwłaszcza utworzyć segmentu na podstawie importowanej aktywności. 

Jaki jest plus tego typu segmentu? Przede wszystkim aktualizacja po każdej synchronizacji ze swoimi danymi i z danymi innych użytkowników garminów (aczkolwiek aktywności muszą być publiczne, podobnie zresztą jak w Stravie). Nawet w działającej gniza.org po każdej zmianie należało pobrać od nowa wyeksportowany segment. Mając segment importowany w connect po każdej synchronizacji mamy aktualne wyniki najważniejszego czasu przejazdu, czyli swojego.

 

No i dość ważne: jeśli robi się kurs z poziomu connect to segmenty garmina nie kolidują z kursami i nawigacją, to znaczy, że podczas nawigacji/jazdy po kursie będzie możliwość "zaliczenia" segmentu. Działa to w ten sposób, że segment zostaje umieszczony w kursie, przez co kurs z segmentami musi być utworzony w Connect, osobne segmenty garmina cudów nie uczynią z uwagi na sposób obsługi segmentów - działają one na zasadzie kursów, stąd brak możliwości obsługi osobnych segmentów/kursów podczas realizacji rozpoczętego już kursu/segmentu. Rozwiązaniem jest uzupełnienie segmentów garmina o żądane na danym kursie segmenty stravy, dzięki czemu zyskuje się możliwość tak prowadzenia po kursie, jak i zaliczania w tym czasie kolejnych segmentów.

O tyle ważne, że obecnie planowanie tras w mobilnym connect działa całkiem dobrze i można się posiłkować smartfonem do planowania trasy, a mając na trasie wbudowane segmenty przesłany z smartfona do Edge kurs będzie o nie uzupełniony.

Oczywiście -  w przypadku edge z fukcją nawigacji - jest możliwość nawigowania "od segmentu, do segmentu", wystarczy wybrać segment -> mapa/wysokość -> jazda i edge będzie prowadził do wybranego segmentu "zakręt po zakręcie". W takim przypadku wystarczą segmenty Premium Strava.

 

Cała "operacja" utworzenia segmentu w Connect trwa zdecydowanie krócej niż przeczytanie instrukcji, po nabraniu wprawy mieści się w okolicach minuty. Czyli zdecydowanie krócej niż utworzenie segmentu od zera (i to obojętnie czy w Connect, czy Strava!). Warto i polecam.

 

Ewentualnie jak komuś się nie chce przenosić segmentów do garmin connect, to może przenieść segmenty jako kursy, jednakże wtedy pozbywa się większości funkcji związanych z samymi segmentami.

Edytowane przez Prozor
 • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Mam pytanie wykonuje czynności jak podałeś z poziomu androida i po wybraniu segmentu i przycisku udostępnienia wybiera strava to gpx i pobiera mi całą aktywność z tego dnia, a nie tylko segment. Tak to ma wyglądać?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...