Skocz do zawartości

Dla początkujących. Co to jest GRUPA OSPRZĘTU.


SzajBajk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Co to jest grupa osprzętu?

Grupa osprzętu to zestaw części do roweru, zwanych też komponentami, które są projektowane pod kątem:

  1. rodzaju roweru i stylu jazdy,
  2. zasobności portfela klienta.

Oznacza to, że możemy kupić np. osprzęt przeznaczony do roweru szosowego, wycieczkowego, bądź też górskiego w cenie 1000 zł, 2000 zł, 4000 zł. Wyboru osprzętu dokonujemy więc na podstawie naszych potrzeb i możliwości finansowych.

 

Co wchodzi w skład grupy osprzętu?

Grupy osprzętu to o dziwo nie wszystkie części roweru i najczęściej wchodzą w ich skład JEDYNIE: mechanizm korbowy (in. korba), wkład suportu (łożyska korby), kaseta, lub rzadziej wolnobieg (zębatki tylne), łańcuch, przerzutka przednia i tylna, manetki (dźwignie do zmiany przełożeń), hamulce. Niekiedy do grup dołączane są również koła i pedały, a w przeszłości Shimano miało w swych grupach również sztyce.

 

Co nie wchodzi w skład grupy osprzętu?

Dla zupełnej jasności wymieńmy teraz elementy roweru, których nie kupimy w gotowej grupie: rama, widelec sztywny lub amortyzowany, opony, kierownica, mostek (mocuje kierownicę do widelca), łożyska sterów (mocują widelec w ramie), chwyty kierownicy (tzw. rączki), siodełko, sztyca (dźwiga siodełko), często również pedały.

 

Przykłady grup osprzętu.

262359_00_c.jpg

Shimano Sora R3000 - komponenty do roweru szosowego w cenie 1300 zł (cena samej grupy, nie roweru). Zawiera mechanizm korbowy, kasetę, łańcuch, dwie przerzutki, klamomanetki (szosowe połączenie dźwigni hamulcowych i zmiany biegów), hamulce, a konkretnie szczęki hamulcowe).

 

gx.jpg

Sram GX Eagle – grupa do roweru górskiego typu XC / Trail, kosztująca 1600 zł. Zawiera korbę, przerzutkę tylną, kasetę, łańcuch oraz manetkę.

 

super record.jpg

Campagnolo Super Record – zestaw części do wyczynowego roweru szosowego. Kosztuje 9000 zł i zawiera te same elementy, co wymieniona wyżej Shimano Sora, ale posiada 11-rzędową kasetę i wykonana jest z bardzo lekkich materiałów (aluminium, włókno węglowe, tytan).

 

Jaka grupa będzie pasowała do Twojego roweru?

Fakt istnienia grup osprzętu dedykowanych do różnych typów rowerów niestety nie oznacza, iż składając rower szosowy możesz po prostu kliknąć w sklepie online: Shimano SORA R3000 - Kup Teraz... Istnieją bowiem różne standardy i wersje poszczególnych części, dzięki którym złożysz rower marzeń. Co zatem powinno być kompatybilne? Napiszę o tym w kolejnym artykule.

 

sora.jpg
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...