Skocz do zawartości

Umiejscowienie dampera


Kkaaeell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem kupić pierwszego w życiu full'a i zastanawia mnie to umiejscowienie dampera na ramie ma znaczenie do zastosowania roweru np równolegle do górnej rury od ramy do XC albo w pionie do DH, enduro czy nie ma to żadnego znaczenia.

Pozdrawiam

Edytowane przez SpiderMAN
Ortografia!!! damper, a nie dumper...
Odnośnik do komentarza

Umiejscowienie dampera wpływa na geometrie ale nie jest tak że damper w pionie to odrazu do katowania a w poziomie do xc np ns soda albo giant regin. Bardzie trzeba patrzeć na kształokształt ramy. A do czego fula potrzebujesz bo jak coś to możemy pomóc.

Odnośnik do komentarza

Nie ma żadnej reguły. Są rowery XC z pionowo umieszczonym damperem, z aktualnych kolekcji choćby Giant Anthem czy Scott Spark, są rowery DH z ułożonym poziomo, np. Specialized Demo czy Santa Cruz V10. Wszystko zależy od tego, co wymarzą sobie projektanci.

Umiejscowienie dampera ma natomiast wpływ na ekspozycję na błoto, łatwość dostępu do regulacji czy możliwość montażu bidonu/ów.

Edytowane przez Fenthin
Odnośnik do komentarza

Umiejscowienie nie ma dużego znaczenia. Może ułatwić lub utrudnić kręceniem regulacjami jak masz damper R2C2 to jest ich kilka.

Co do montażu w ramie. Jeżeli jest więcej otworów w ramie na damper to służą one do zmiany charakterystyki pracy zawieszenie (liniowa lub progresywna praca, czasami degresywna) a w ogniwie Horsta lub innych linkach pośrednich zmienia się skok.

Odnośnik do komentarza

hej 

nie jestem rowerowym specjalistą a już na pewno nie w temacie tylnego zawieszenia. Podczas serwisowania ramy zauważyłem, że mam dwa otwory mocowania dampera - czyli śruba mocująca damper może przechodzić niżej bądź wyżej - jaka jest różnica ? 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...