Skocz do zawartości

Pomiar kadencji, mocy i prędkości przez trenażer. Jak to działa?

Bicker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozważam zakup trenażera. Czytam, czytam i zacząłem się zastanawiać w jaki sposób działają pomiary wykonywane przez niektóre trenażery (np. Tracx Flow Smart). Poniżej to co sam wykombinowałem.

Prędkość:
Tutaj temat wydaje się dość prosty. Wiadomo jaka jest średnica rolki i można zmierzyć jej prędkość obrotową. Na tej podstawie już łatwo obliczyć prędkość liniową.

Moc:
Jeżeli wiadomo jaki opór stawia rolka i jak szybko się obraca to można obliczyć jaka jest wydzielana moc (pomijam tutaj straty na tarcie czy ślizganie się koła na rolce). Wydaj się to dość proste więc nie do końca rozumiem skąd rozbieżności w dokładności pomiaru. W wielu wątkach czytałem o "estymowaniu" wskazań mocy przez trenażery które mogą się istotnie różnić od rzeczywistego obciążenia kolarza.
Czytałem też, że obliczana moc jest wyliczana w funkcji np. masy ciała kolarza. Rozumiem, że ma to sens jak chcemy symulować obciążenie na konkretnej trasie i uwzględnić opory powietrza i inne czynniki jak np. wiatr.
Logicznie rozumując moc rozpraszana przez trenażer powinna być dość łatwa do obliczenia. Nie do końca rozumiem zamieszanie jakie panuje w tym temacie.

Kadencja:
To już dla mnie abstrakcja. Jakim cudem trenażer może "wiedzieć" jak szybko pedałuję nie mając dodatkowego czujnika na korbie?
Trenażer ma do dyspozycji prędkość obrotową rolki i powiedzmy, że może "zmierzyć" rozmiar koła bazując na ustawieniach docisku rolki. Prędkość obrotowa rolki nic nie mówi jak nie wiadomo jakie są przełożenia na rowerze a to przecież ma kluczowy wpływ na kadencję. Wielkość przełożeń można potencjalnie wpisać w sofcie sterującym ale wówczas podczas treningu nie można byłoby zmieniać przełożeń bez wpływu na poprawność pomiaru kadencji -> błędy byłyby takie, że trudno uznać taki pomiar za sensowny.

W związku z powyższym nurtuje mnie pytanie czy np. do Tracx Flow Smart muszę dokupić dodatkowe czujniki aby ww. pomiary mogły działać sensownie? Wygląda na to, że nie -> więc jak to działa?
Będę wdzięczny za wskazówki w tym temacie lub odesłanie mnie do odpowiednich materiałów.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Trenażer ma wyznaczoną krzywą mocy, przy jakiej prędkości rolki i jakim oporze generuje jaką moc. I trenażer typu smart jadąc z daną prędkością na danym oporze z tej krzywej "odczytuje" moc. To tak w skrócie. Do trenażer interaktywnego jak flow nic nie trzeba dokupować. Chyba że kadencję bo ta z trenażera może być nie dokładna.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Dnia 25.11.2017 o 12:07, Bicker napisał:

Kadencja:

To już dla mnie abstrakcja. Jakim cudem trenażer może "wiedzieć" jak szybko pedałuję nie mając dodatkowego czujnika na korbie

Jeśli czujnik ma odpowiednio dużą nazwijmy to rozdzielczość (częstość pomiarów) to jest w stanie wyznaczyć nierównomierności w prędkości obrotowej koła. Tym samym może przeliczyć to na kadencję. Czy tak jest ? Nie wiem. To mój pomysł na rozwiązanie tej zagadki bo też nad tym myślałem.

Co do mocy to tylko prędkość obrotowa koła i krzywe trenażera. Podejrzewam że różnice mogą być dość znaczne bo między nogami a trenażerem jest jednak kilka miejsc gdzie ta moc może być tracona - przeniesienie napędu, poślizg koła, tarcie, niedokładność wykonania trenażera (różnica między naszym trenażerem a tym wzorcowym wg którego wyznaczyli krzywe). Wystarczy że przy treningu zmienimy docisk kołą na mniejszy/większy i już mamy różnicę.

Kolego w temacie pomiaru kadencji, mocy i predkości Tacx FLOW Smart :

W skrócie, pomiar kadencji jest identyczny jak z czujnika na ramieniu korby podobnie jak moc i prędkość (pod warunkiem że np pod Zwift jedziesz z nachyleniem 0%) ;) Wnioskuje po teście który przeprowadziłem osobiście, linka masz wyżej. 

Edytowane przez Eldo