Skocz do zawartości

MTB - redukcja wagi roweru

adios_1984

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Trenując na nowy sezon 2018, postanowiłem poważnie zmodernizować swój rower.

Wydaje mi się, że załatwiłem już wszystkie miejsca o rozsądnej opłacalności.

Mam tylko wątpliwości co do pedałów oraz hamuców.

Czy macie jakieś pomysły na te dwa elementy?

Hamulce powiedzmy do 800zł, bez tarcz, same dźwignie, zaciski z klockami i przewodami. Tak ze 100 gram lżejsze.

Pedały spd do 300 z małym plusem. Też koło 100 gram różnicy (w ogóle są takie?).

A może jakieś inne miejsca o których nie pomyślałem?

Zielone komponenty już wymienione. Różowe będą lada moment.

Kilka białych, typu bidon 165 gram (sic!) będą wymienione przed nowym sezonem zawodów (tymczasowo porównywane z odpowiednikami pod ręką).

Rower - waga

Edytowane przez adios_1984

Możesz zaoszczędzić ok. 85g. na pdedałach wsadzając te: http://www.force-components.pl/index.php?p3053,kod-670493-force-pedaly-mtb-z-blokami-293-g-czarne

Mogłeś wsadzić sztycę Accent Execute Pro o wadze 199g.

Na hamulcach też możesz zaoszczedzićjakieś 85-250g. :

https://www.olx.pl/oferta/hamulce-tarczowe-avid-elixir-7sl-nowe-CID767-IDm67a0.html#891a9fa3b9

https://www.olx.pl/oferta/hamulce-tarczowe-sram-xx-CID767-IDj5hl1.html#18c6a9b848

Dzięki

W tych 2482 gramach ramy jest support, stery, hak, kable i pancerze, zacisk sztycy, koszyk bidonu.

Dzisiaj zdemontuję wszystko do goła i zważę ją tylko z supportem i sterami. Póki co oglądam sobie ramy, i jak trafię coś odpowiedniego to zakupię, ale nie ma ciśnienia.

Amor to Reba.

Franz dzięki za sugestie. Będę rozglądał się za takimi hamulcami. Pedały tez będą dobre.

2 godziny temu, Patryś napisał:

Najpierw to sami musimy schudnąć, potem rowerek ;) Ale to już chyba wiesz.

Wiedziałem, że ten komentarz w końcu się pojawi ;)

W moim przypadku już można zabrać się za rower. I oczywiście dalej pracować nad sobą :)

A w temacie. Wybrałem hamulce Avid Elixir 7 SL. Rzekomo pozwoli to na kolejne 130 gram zysku.

Razem z pedałami da to około 220 gram. Nieźle.

Finalnie projekt zakończy się na około 11,3kg gotowy do jazdy, i w sumie tak to zostawię narazie.

Ewentualnie na płaskie maratony szybka konwersja na 1x11 i będzie około 11kg na gotowo. 

W międzyczasie rozglądanie się za ramą karbonową. Jak coś się trafi to super, zejdę prawdopodobnie poniżej 10kg.

Jeżeli nie. i tak jestem super zadowolony.

Taka  mala rada  jak sie juz bierzesz za odchudzanie roweru to tez warto pomyslec troche przyszlosciowo pod wzgledem sprzedazy. 

I apropo pakowania w rower czesci , ktorymi mozesz odchudzic to moja propozycja jest taka aby zmienic sruby na stopy z tytanu ( wiem smieszne ale widac ze walczysz o kazdy gram, no i moze to twoj rower upiekszyc ) , jak rowniez butami, rowniez mozesz zakupic inna  tylna przerzutke to zawsze gdzies ok 30 gram. 

A teraz odezwie sie we mnie filozof, zakladajac ze twoj rower ( najbardziej prawdopodobne ) jest aluminiowy i rownoczesnie zakladajac ze kupowales czesci rowerowe od 300 zl w gore to nie lepiej bylo te chajsy zaoszczedzic i dolozyc do nowego roweru np karbonowego, bo jesli wszystko zmieniales na karbon ( a szczegolnie kola i korba zapewne pochlonely najwiekszy budzet  ) to nie byly male wydatki. 

Ale i tak gratuluje ze tyle zszedles z wagi, bo taki wynik to juz naprawde przyzwoicie . 

Dzięki

Wbrew pozorom nie wyszło tak źle. Najdroższy był wbrew pozorom amor, cała reszta, włączając w to koła znacznie poniżej.

Niech będzie kilka cen z komentarzem i oszczędzoną wagą:

- Amor Rock Shox REBA 1,6 - 1300zł, odchudzając rower prawie zawsze wymienia się amor i koła, po prostu od tego zacząłem, a Reba nie może być złym wyborem ( -496g)

- Koła aluminiowe 29' Novatec/DT Swiss 1,5kg - 1000zł, nowe z gwarancja, bardzo tanio za rewelacyjne koła na dobrych piastach ( -775g)

- Siodło Bontrager Evoke - 350zł całkiem ok, i tak chciałem wymienić oryginalne a to mi się podobało i nawet mało waży, nie ukrywam, że kierowałem się raczej wyglądem ( -183g)

- Kierownica karbonowa EASTON 711mm  - 320zł, całkiem ok, nic dodać nic ująć ( -195G)

- Sztyca Ritchey WCS - 200zł, sa lżejsze, jednak nie wszystkie mają możliwość mocowania siodła z szynami 7x10, a takie wybrałem ( -110g)

- Dętki Schwalbe AV19G - 56zł, nie ma co się rozgadywać, po prostu tanie gramy ( -140g)

- Gripy KCNC - 29zł, jak wyżej, zejście ze 100g do 15g z korkami ( -85g)

- Zaciski QR Novatec - 0zł, były razem z kołami, oryginalne ważyły 170g ( -60g)

- Mostek Force alu - 160zł, kupiłem bo chciałem dłuższy o bardziej agresywnym kącie  ( -58g)

- Avid Elixir 7 SL - 380zł - dość rozsądna wymiana za podstawowe heble Shimano ( -128g)

- Bidon - 0zł, mam ich kilka w domu a przez cały czas jeździłem z tym najcięższym, why! ( -110g)

Cała reszta to pełna grupa XT. Tutaj wymienię coś tylko jeżeli będzie to naprawdę okazja.

W sumie 2340g za 3795zł. Dużo, mało - każdy ocenia sam. Dla mnie po prostu ok.

Rower nigdy nie będzie na sprzedaż. W momencie wymiany zostanie tak samo jak poprzednik przekazany do dalszego użytku w rodzinie :)

17 minut temu, adios_1984 napisał:

Dzięki

Wbrew pozorom nie wyszło tak źle. Najdroższy był wbrew pozorom amor, cała reszta, włączając w to koła znacznie poniżej.

Niech będzie kilka cen z komentarzem i oszczędzoną wagą:

- Amor Rock Shox REBA 1,6 - 1300zł, odchudzając rower prawie zawsze wymienia się amor i koła, po prostu od tego zacząłem, a Reba nie może być złym wyborem ( -496g)

- Koła aluminiowe 29' Novatec/DT Swiss 1,5kg - 1000zł, nowe z gwarancja, bardzo tanio za rewelacyjne koła na dobrych piastach ( -775g)

- Siodło Bontrager Evoke - 350zł całkiem ok, i tak chciałem wymienić oryginalne a to mi się podobało i nawet mało waży, nie ukrywam, że kierowałem się raczej wyglądem ( -183g)

- Kierownica karbonowa EASTON 711mm  - 320zł, całkiem ok, nic dodać nic ująć ( -195G)

- Sztyca Ritchey WCS - 200zł, sa lżejsze, jednak nie wszystkie mają możliwość mocowania siodła z szynami 7x10, a takie wybrałem ( -110g)

- Dętki Schwalbe AV19G - 56zł, nie ma co się rozgadywać, po prostu tanie gramy ( -140g)

- Gripy KCNC - 29zł, jak wyżej, zejście ze 100g do 15g z korkami ( -85g)

- Zaciski QR Novatec - 0zł, były razem z kołami, oryginalne ważyły 170g ( -60g)

- Mostek Force alu - 160zł, kupiłem bo chciałem dłuższy o bardziej agresywnym kącie  ( -58g)

- Avid Elixir 7 SL - 380zł - dość rozsądna wymiana za podstawowe heble Shimano ( -128g)

- Bidon - 0zł, mam ich kilka w domu a przez cały czas jeździłem z tym najcięższym, why! ( -110g)

Cała reszta to pełna grupa XT. Tutaj wymienię coś tylko jeżeli będzie to naprawdę okazja.

W sumie 2340g za 3795zł. Dużo, mało - każdy ocenia sam. Dla mnie po prostu ok.

Rower nigdy nie będzie na sprzedaż. W momencie wymiany zostanie tak samo jak poprzednik przekazany do dalszego użytku w rodzinie :)

Wiec odpowiem tak - Nic dodać  , nic ujać :D

2 godziny temu, adios_1984 napisał:

W międzyczasie rozglądanie się za ramą karbonową

Nie przeceniaj wagi ram karbonowym, bo dobrej jakości rama w wadze 900-1100gram to spory wydatek wtedy warto przemyśleć sprzedaż obecnego i zakup całkiem nowego rowery. Przeciętne ramy karbonowe to zwykle waga 1250-1350 gram. Jak dobrze poszukasz to w zdecydowanie niższej od ramy karbonowej cenie możesz kupić ramę alu. Kiedyś widziałem ważące ok 1300g ramy alu Scott. Popytaj w sklepie o ramę Specialized Chisel ona waży ok. 1350g i pewnie będzie tańsza niż karbonowym i lepsza niż tani karbonowym 😊

16 minut temu, Franz Mauer napisał:

Nie przeceniaj wagi ram karbonowym, bo dobrej jakości rama w wadze 900-1100gram to spory wydatek wtedy warto przemyśleć sprzedaż obecnego i zakup całkiem nowego rowery. Przeciętne ramy karbonowe to zwykle waga 1250-1350 gram. Jak dobrze poszukasz to w zdecydowanie niższej od ramy karbonowej cenie możesz kupić ramę alu. Kiedyś widziałem ważące ok 1300g ramy alu Scott. Popytaj w sklepie o ramę Specialized Chisel ona waży ok. 1350g i pewnie będzie tańsza niż karbonowym i lepsza niż tani karbonowym 😊

Tak, masz racje , że jesli chce sie kupic dobra karbonowa rame , to trzeba troche wybulic ale tez nie zapominajmy o tym, ze karbon ma lepsze wlasciwosci tlumiace ( wiem na swoim przykladzie ) niż aluminium i jest to odczuwalne i moim zdaniem rownież mechaniczne. 

Ja mam ramę karbonową i przyznam, że nie czuję wyraźnej różnicy, jeśli wogóle. Uważam, że właściwości amortyzacyjne to przede wszystkim zasługa kół i amortyzatora. Rama to raczej psychika. Poza tym z tego co pamiętam to ramy karbonowe wprowadzono do obiegu z uwagi na brak pomysłu na odchudzanie alu. Kwestie absorpcji drgań to sprawa wtórna. Najwięcej zyskało kolarstwo szosowe, gdzie dyskomfort dla kręgosłupa  z uwagi na sztywność zestawu był największy. Karbonowym zniwelował ten problem zdecydowanie. 

Mały update.

Postanowiłem iść za ciosem i po prostu zbudować rower do ścigania.

Bez szaleństw wyszło 9.8kg, ważone bez pedałów, koszyka i bidonu. Z tymi elementami będzie lekko ponad 10kg.

Rower zbudowany na taniej, aluminiowej ramie Force Epigoni 17,5". 

W napędzie korba SRAM Eagle GX 1x12, kaseta SRAM 10-42, i przerzutka XT M8000 (taką akurat miałem pod ręką).