Skocz do zawartości

Zębatka do Sram GX


malborski biker

Rekomendowane odpowiedzi

malborski biker

Witam,mam Krossa B8 Rio na korbie SRAM GX 32T - chciałbym wstawić zębatkę o większej średnicy,np 38T SRAM X-SYNC - czy jest ona w pełni kompatybilna z każdym napędem SRAM 1x11 ? czy bede potrzebował dodatkowe przestrojenie tylnej przerzutki? dziękuje za odp

Odnośnik do komentarza

Jest kilka wersji tych zębatek, przy czym najważniejsze to nie kupić wersji direct-mount (spiderless) do korby z mocowaniem na 4 śruby ;) (a z tego co widzę, taka jest w B8 Rio).

Z przerzutką nic nie będziesz musiał robić. Jedynie łańcuch może być problemem - potrzebne będą ~2 dodatkowe ogniwa, więc jeśli teraz masz prawidłowo skrócony, będziesz musiał "podługasić" (czyli w praktyce: kupić nowy). Większość rowerów ma jednak fabrycznie za długi łańcuch, więc może nie będziesz musiał nic robić.

Poza zębatkami SRAM-a warto też rzucić okiem na alternatywnych producentów, np. polskie firmy Banless i HCC. Duży wybór (np. zębatki owalne), niższe ceny i bez problemu upewnisz się przed zakupem, czy dobrałeś odpowiedni model. Poglądowo:

https://banless.pl/pl/p/Zebatka-okragla-94BCD-96BCD/28
https://banless.pl/pl/p/Zebatka-owalna-94BCD-96BCD/21

https://hcc-components.store/pl/p/HCC-Zebatka-okragla-ROUND-94-96BCD/10
https://hcc-components.store/pl/p/HCC-Zebatka-owalna-CONSTANS-94-96BCD/11

Odnośnik do komentarza
malborski biker
malborski biker

Głównie płaskie szutry leśne i dużo szosy, niestety przysłanie mi 38t ale od x01, nie pasowało, znalazłem 34t i teraz jest idealna kadencja, i z górki młyńska nie ma wreszcie :) i górne zebatki zaczną być w użytku, dla mnie idealne byłoby 1x12 i 34t lub 1x11 z 34t ale z gx z tyłu bo wtedy byłoby 10t na tylnej a w nx jest 11,mala różnica ale czuć :)

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, malborski biker napisał:

Głównie płaskie szutry leśne i dużo szosy, niestety przysłanie mi 38t ale od x01, nie pasowało, znalazłem 34t i teraz jest idealna kadencja, i z górki młyńska nie ma wreszcie :) i górne zebatki zaczną być w użytku, dla mnie idealne byłoby 1x12 i 34t lub 1x11 z 34t ale z gx z tyłu bo wtedy byłoby 10t na tylnej a w nx jest 11,mala różnica ale czuć :)

Ja mam kasetę GX 10-42 i z przodu korbę GX 32T. Świetna kombinacja. 

Wcześniej próbowałem 11-46 Shimano i 32T, i brakowało mi właśnie tej różnicy, tego ostatecznego dociśnięcia.

W opcji 1x11 lub 12 stopniowanie srama jest naprawdę dobrze przemyślane i sprawdza się w moim przypadku na płaski i w górach.

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, adios_1984 napisał:

Ja mam kasetę GX 10-42 i z przodu korbę GX 32T. Świetna kombinacja. 

Wcześniej próbowałem 11-46 Shimano i 32T, i brakowało mi właśnie tej różnicy, tego ostatecznego dociśnięcia.

W opcji 1x11 lub 12 stopniowanie srama jest naprawdę dobrze przemyślane i sprawdza się w moim przypadku na płaski i w górach.

Do kasety Shimano 11-46 mogłeś dać tylko zębatkę 36 i miałbyś praktycznie ten sam zakres co SRAM 10-42 z korbą 32. Ale stopniowanie faktycznie wydaje się lepsze w kasetach SRAM-a.

Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, Nurek_ napisał:

Do kasety Shimano 11-46 mogłeś dać tylko zębatkę 36 i miałbyś praktycznie ten sam zakres co SRAM 10-42 z korbą 32. Ale stopniowanie faktycznie wydaje się lepsze w kasetach SRAM-a.

Oczywiście masz rację. Po prostu składając nowy sprzęt chciałem sprawdzić, czy po drugiej stronie płotu trawa jest bardziej zielona.

I w opcji 1x chyba rzeczywiście jest :)

 

Dodatkowo tarcze srama mają, przynajmniej w wersji Eagle 1x12 są zaprojektowane do pracy w konfiguracji 1x, i mają te fikuśne kształty zębów i wycięcia.

Do swojego napędu wybrałem właśnie korbę GX w wersji 1x12, i powiem wam, że zwykłe tarcze narrow wide póki co przegrywają w moim odczuciu.

Ten napęd chodzi super cicho, miękko i lekko.

Zobaczymy jeszcze jak się sprawdzi w warunkach bojowych i błocie.

Odnośnik do komentarza

A mnie zainteresowała korba Truvativ Descendant 6K Eagle GXP wiem że to tylko z 50zł taniej od GXE ale jestem ciekawy czy nie jest to przypadkiem identyczna korba.

Odnośnik do komentarza

Też mam grupę gx eagle z 32 zębatka z przodu, zastanawiam się nad założeniem większej  z przodu bo jednak trochę mi brakuje, tylko pytanie czy te 2 zęby to będzie wyraźnie odczuwalna różnica. Myślę bardziej 36 lub 38 włożyć już z xx01 ale czy znowu nie przesadze.. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...