Skocz do zawartości

Opona 30c do roweru szosowego - prześwit

contend

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to moj pierwszy post na forum, wiec dzień dobry wszystkim.

Mam rozkminę, jeżdżę rowerem szosowym Giant Contend z hamulcami tarczowymi, aktualnie mam zwykłą opone z dętką 25c, ale chciałbym przejść na system bezdętkowy i upatrzyłem sobie oponę Schwalbe G-One speed 30c (jeżdżę po różnych drogach, czasem i szuter czy bruk się pojawi).

I teraz pytanie, aktualnie pomiędzy przednimi, a także tylnymi dolnymi widełkami, a oponą, mam prześwit po 5mm z każdej strony. Gdy założę oponę o 5mm szerszą pozostanie mi prześwit po ok 2,5mm z każdej strony. Czy to nie będzie za mało? Czy np na zakrętach opona może ocierać, albo gdy bede miał niższe ciśnienie opona stanie się szersza przy docisnięciu do podłoża. Albo gdy koło sie rozcentruje, też może zacząć ocierać.

Po błocie i ciężkim piachu nie zamierzam jeździć.

14 minut temu, nctrns napisał:

Jeżeli masz teraz prześwit 5mm to prawdopodobnie największą oponą jaką zmieścisz jest 28c

Ogólnie to prześwit wynosi 10mm, więc po każdej stronie opony wychodzi po 5mm

Pisałem do Gianta, napisali, że rama i widelec sa przystosowane do kół 25 i takie zalecają. W angielskojezycznych recenzjach czytałem, że 28c dadzą radę, o 30c nigdzie info nie znalazłem.

Szkoda, bo chciałbym te g-one, a nie ma ich w rozmiarze 28c.

Edytowane przez contend

Postanowiłem zmierzyć szerokość opon Gianta 25c które są od nowości w moim rowerze i jak się okazuje maja one realną szerokość 27mm i nie chce być mniej. Czyli zakładając oponę g-one speed 30c (w internecie mozna znaleźć info, że ich realna szerokość to 30,4mm) prześwit w widełkach zmniejszy mi się o 1,75mm po każdej ze stron, czyli powinno zostać trochę ponad 3mm prześwitu na każdą stronę. 

teraz chyba już lepiej?

Dobra, zamówiłem te opony + resztę potrzebną do montażu opon bezdętkowych, poza taśmą. I mam teraz pytanie, jak szeroka powinna być taśma w obręczach szosowych? Powinienem wpierw zmierzyć szerokość obręczy wewnatrz?

ps. jak to wszystko zamontuję to dam znać jak to wygląda.

Ok, no i zakupiłem wszystko (opony g-one 30c, taśma Stan'sa, mleczko i wentyle Trezado), założyłem, pierwsza przejażdżka za mną.

- prześwit z przodu i z tyłu po 3mm z każdej strony w najbliższym miejscu. trochę ryzykownie, ale źle to nie wygląda

- montaż systemu - musiałem po pierwszym montażu odchylić opony w celu dociśnięcia wentyli od góry, aby dobrze je dokręcić, bo mleczko uciekało mi w tym miejscu

- udało się wstrzelic opony w obręcze bez pomocy kompresora, ale trochę czasu i mydlin zmarnowałem :)

- jazda na tych oponach, bajka. czuć, że na asfalcie lżej, łatwiej przyspieszają, utrzymują prędkość - w porównaniu do opon zwijanych Gianta psl-1 25c. Gdy wjechałem na leśną ubitą drogę gruntową, bardzo fajnie się jedzie, bez wielkiego wysiłku utrzymuję 23-25km/h -  o to mi chodziło kupując te opony. Oczywiście dobrze amortyzują na nierównych, łatanych asfaltach. Jechałem z ciśnieniem 5bar.Trochę się tylko obawiam o ich żywotność, wg nomenklatury Schwalbe ten parametr mają 2,5 na 6 punktów. Opony po założeniu mają 30,5mm i 29,5mm - nie wiem skąd ta różnica - chociaz mogło to wynikac z różnicy ciśnienia w oponach podczas mierzenia. :)

Będę testował różne ciśnienia, ale póki co jestem zadowolony.

Edytowane przez contend

Odgrzewam kotleta.

Mam zamiar trochę "pogravelować" szosą i potrzebuję nowych opon. Po asfalcie na pewno będę nadal robił 80% przebiegu ale chcę mieć możliwość zjechania na szuter/ubitą gruntówkę i przy okazji nie wymieniać dętki co kilka kilometrów.

Najważniejszy temat to niewielka a najlepiej żadna utrata prędkości na asfalcie względem grand sportów 25c

Szukam zwijanego, w miarę gładkiego 30-32c a najlepiej nie za miliony monet. Generalnie ma to być test a kiedyś już 28c założyłem i zaraz zdjąłem;p

Na razie wygrzebałem polecane wszędzie continental contact speed ale chyba wolałbym zapłacić mniej za takie coś, chyba, że nie ma nic innego

Godzinę temu, nctrns napisał:

Chciałem polecić Vittoria Terreno Zero, ale potem zobaczyłem ile kosztuje Continental... Taniej od nich to chyba nie znajdziesz.

Zwijany continental i zwijana vittoria kosztują mniej więcej tyle samo. Z tego co patrzę continental lżejszy a do tego chyba vittoria "za bardzo terenowa" xd

Znalazłem też zafiro pro 30c i ew też mogę założyć szersze grand sport

Edytowane przez SzpiceR
5 godzin temu, Gregory34 napisał:

@nctrns masz te nowe Vittorie Rubino G2, masz porównanie do straszej wersji G+.

To jest to samo z tą różnicą, że zwykle Rubino jest na drucie.

Wracając do tematu po lesie leciałem na:

Conti GP4000s 700x25

Conti Ultra 700x23

Michelin Dynamic Sport 700x23

S-Works Turbo Pro 700x28

Schwalbe One 700x23

20 km lasu zawierało piach, błoto, kamole. - było grząsko, było szybko.

hmym_SNb1CIyiiPYMjzG1mlXKrJW2Ug3V0ixCS1r

Chcesz tanio - załóż sobie Zafiro Pro

Edytowane przez kaido2
13 godzin temu, kaido2 napisał:

To jest to samo z tą różnicą, że zwykle Rubino jest na drucie.

Chcesz tanio - załóż sobie Zafiro Pro

Raczej chodziło mi o porównanie obu opon w wersji Pro czyli zwijanej.Bo według producenta  jakieś te różnice podobno są pomiędzy G+ a G2.0

Zafiro podobno też całkiem OK,jednak zostanę przy Rubino ,ale nie zaśmiecajmy wątku .

Pod względem parametrów i odczuć z jazdy żadnych, chyba, że dali grubszą wkładkę, ale to tylko wyczujesz na tzw gwoździach.

Edytowane przez kaido2