Skocz do zawartości

Mata pod trenażer

tri_kajtek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! 

Zacząłem swoją przygodę z trenażerem i żeby mnie sąsiedzi z widłami nie ganiali (mieszkanie w bloku) to poszukuję maty w rozsądnej cenie tłumiącej drgania? Może coś polecić? Wiem, wiem Tacx, Elite itp. Jednak zastanawiam się czy jest coś w rozsądniejszej cenie co dobrze spełni swoją rolę i uchroni mnie przed przeprowadzką pod most ;) 

Zastanawiałem się nad matą z decathlonu, jednak pracownik działu rowerowego powiedział, że do tłumienia drgań a co za tym idzie redukcji hałasu to akurat jest średni wybór. 

Edytowane przez tri_kajtek

Ja mam matę z Decathlonu, która składa się z 4 puzzli. 3 puzzle na całą długość roweru wystarczą, a czwarty można dodać ekstra pod trenażer (wtedy ma się tam dwa puzzle). Sąsiadka z dołu jeszcze nie przyszła, a przepedałowałam w domu całą zeszłą zimę.

Mata Elite jakos mocno nie tlumi szczerze mowiac. Powiedzial bym, ze sluzy jedynie temu by trenazer nie jezdzil po podlodze przy jezdzie z wieksza moca i na stojaco oraz chroni podloge przez potem. Moze jakies podlady pod panele, zwlaszcza takie z korka, powinny dobrze tlumic.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

16 godzin temu, Sziva napisał:

Ja mam matę z Decathlonu, która składa się z 4 puzzli. 3 puzzle na całą długość roweru wystarczą, a czwarty można dodać ekstra pod trenażer (wtedy ma się tam dwa puzzle). Sąsiadka z dołu jeszcze nie przyszła, a przepedałowałam w domu całą zeszłą zimę.

O tych puzzlach mówisz? https://www.decathlon.pl/pytki-wyguszajce-pod-sprzt-fitness-4-szt-df920-id_8224362.html 

Mam wrażenie, że te maty to niezła marketingowa ściema. Nawet chciałem taką kupić do czasu jak zorientowałem się, że producenci trenażerów liczą za kawałek dywanu 200 zł.Hałas przy trenażerach rolkowych wynika w dużej mierze z tarcia opony o rolkę -  tego choćbyś trenażer na puchu postawił nie wyeliminujesz. A już wszelkie rekordy biją filmy reklamowe w których takową matę stawia się na asfalcie :D Podobne maty stosuje się np. w żużlu. O ile tam to jestem w stanie zrozumieć bo spod motoru różne paskudztwo się może wylać to w przypadku roweru pozostaje to dla mnie zagadką. Jedna rzecz nie pozostawia wątpliwości - niewątpliwie robi to wrażenie :D 

12 godzin temu, edmundo napisał:

Mam wrażenie, że te maty to niezła marketingowa ściema. Nawet chciałem taką kupić do czasu jak zorientowałem się, że producenci trenażerów liczą za kawałek dywanu 200 zł.Hałas przy trenażerach rolkowych wynika w dużej mierze z tarcia opony o rolkę -  tego choćbyś trenażer na puchu postawił nie wyeliminujesz. A już wszelkie rekordy biją filmy reklamowe w których takową matę stawia się na asfalcie :D Podobne maty stosuje się np. w żużlu. O ile tam to jestem w stanie zrozumieć bo spod motoru różne paskudztwo się może wylać to w przypadku roweru pozostaje to dla mnie zagadką. Jedna rzecz nie pozostawia wątpliwości - niewątpliwie robi to wrażenie :D 

Też tak uważam ! Bardziej chyba chodzi o ochronę podłogi niż eliminacje drgań. Dałem zwykły dywanik i też jest bardzo dobrze. Tak jak napisałeś, najwięcej hałasu daje opona z bieżnikiem.

IMG_1396.JPG

Przez wadliwy trenażer póki co za wiele na nim nie jeździłem, ale... na początku próbowałem maty do ćwiczeń - niestety dość cienkiej, przez co już się trochę przetarła. Jest też uciążliwa w rozkładaniu, bo ciągle się podwija, a do tego jest trochę za wąska.

Myślałem o zakupie puzzli z decathlonu, ale jako że u nas go nie ma, a nie przejeżdżałem ostatnio w okolicy żadnego miasta w którym jest, to sprawdziłem na allegro i z ciekawości zakupiłem podobne (jeśli nie identyczne) puzzle. Z tego co widziałem to kilku sprzedawców ma teraz promocje, mnie wyniosły trochę ponad 30 zł razem z przesyłką. Grubość podobnie jak w Decathlonie: 10mm (są też grubsze), sprzedawcy podają różną gęstość, czasem nawet większą niż w D.

Przed chwilą dotarła przesyłka i pierwsze wrażenia pozytywne. Wyglądają dość solidnie, chyba się nadadzą :) Jutro pewnie przetestuję.

Edytowane przez WereWolf

Ja dodatkowo pod tyle nóżki trenażera (Tacx Flow Smart) podłożyłem podkładki piankowe, którymi był zabezpieczony rower w transporcie. Oglądałem na YT filmik SzajBajk, w którym mówił że trenażery Tacxa mają specyficzne tylne podpórki na które przechodzą całe drgania. Dlatego dodatkowo oprócz maty z decathlonu podłożyłem pod tylne podpórki podwójną warstwę podkładek piankowych i zdaje to egzamin ;)

18 godzin temu, WereWolf napisał:

Grubość podobnie jak w Decathlonie: 1mm (są też grubsze), sprzedawcy podają różną gęstość, czasem nawet większą niż w D.

Puzzle z Decathlonu mają 7mm grubości - zmierzone suwmiarką.

12 minut temu, Sziva napisał:

Puzzle z Decathlonu mają 7mm grubości - zmierzone suwmiarką.

Przepraszam, ale zaszła "drobna" pomyłka w moim poprzednim poście... chodziło oczywiście o 10mm :) (poprzedni post też poprawiłem). A jeśli chodzi o porównanie z Decathlonem, to sugerowałem się opisem na stronie.

Edytowane przez WereWolf
Dnia 4.11.2017 o 14:19, janek69 napisał:

Też tak uważam ! Bardziej chyba chodzi o ochronę podłogi niż eliminacje drgań. Dałem zwykły dywanik i też jest bardzo dobrze. Tak jak napisałeś, najwięcej hałasu daje opona z bieżnikiem.

IMG_1396.JPG

Mój trenażer stoi na zwykłym dywanie, który niejeden z Was ma w pokoju. Nie jest to co prawda tak modne jak na filmikach Elite'a ale spełnia swoją funkcję równie dobrze. Jeśli komuś zależy na wyciszeniu swojego trenażera to powinien zacząć do wyeliminowania źródła hałasu czyli od tarcia opony o rolkę. A to zapewniają tylko trenażery z bezpośrednim napędem. Nie eliminuje to zupełnie hałasu ale czyni go dużo cichszym.