Skocz do zawartości

Klucz dynanometryczny


Wawrzyniec Wiór

Rekomendowane odpowiedzi

w zasadzie do roweru używam PROXXON MC30 6-30Nm na 1/4" tolerancja +/- 3% http://www.ceneo.pl/631966

Rok temu trafiłem na promocję i kupiłem go na Ebay za 52€ z przesyłką. Co do jakości to nie mam żadnych zastrzeżeń i mogę z czystym sumieniem polecić. Jedynie musiałem dokupić imbusy na 1/4" (kupowałem na sztuki wedle zapotrzebowania a że pod domem mieli tylko BETA więc na nią padło)

Odnośnik do komentarza

W rowerze dużo mocowań jest przykręcana momentem obrotowym poniżej  6Nm szczególnie przy carbonie. Tak więc szukał bym klucza z niższym dolnym zakresem.

Ja używam klucz Mighty i sobie chwalę

  http://www.ceneo.pl/28392219#mh=V3n02gMd7200079R-Ky4TRW-yBO2_ah7mMSEkyhOQpTqy0hg7HfC5vy1RGGC-UcAgF0O8JD5KF5uwI6ioJ6FGbDPlEVqWWm7_C5wiJIMs23m9XriKZzPI_lMVpzZR8ec8C-QpxyINAA8Pd4gVdf8gjmh54-TLq0Fhn-kb2wnxYjwui4ySMvNw8I451fi0wwIUDg2

Odnośnik do komentarza

Tak samo jak @alpin posiadam klucz Mighty. Do tej pory tylko raz mnie zawiódł bo przekręcił mi śrubę od tarczy hamulcowej. Ogólnie jeszcze nie zdarzyło mi się żeby coś się odkręciło albo odpadło w czasie jazdy.

Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/pro-klucz-dynamometryczny-2-15-nm-bez-bitow-i6744196960.html pewnie bity będą pasować z innych zestawów. Fajną ma skalę bo można regulować co 0.1.

Odnośnik do komentarza

@artfal przeglądnij sobie specyfikacje poszczególnych części i tam masz wartości typu 4, 6, 10 a potem masz 30, 40, 50 z czego do tych wyższych musisz i tak mieć inny klucz.

Weźmy support. Łożyska od 30 do 70 w zależności o rodzaju. Przykręcenie śruby od ramienia przy dwuczęściowej korbie 14Nm. Przykręcenie śruby korby na kwardrat 25-50Nm. Śruby od zębatek korby 14Nm. Mała zębatka 16-17 Nm. Dane z instrukcji http://si.shimano.com/pdfs/dm/DM-FC0002-12-ENG.pdf

W moim rowerze śruba przy siodełku 9 albo 10 Nm, mostek 6, motek-kierownica 6Nm, śruby od tarcz 6Nm, śruby przy hamulcach tarczowych 6Nm. Jeszcze ostatnio przykręcałem mostek regulowany to 10Nm.

Jak  widzisz poza małą zębatką w korbie klucz Pro powinien wystarczyć bo do wielkości 30+ i tak musisz mieć klucz 1/2 cala. Pytanie czy w kluczu Pro masz opakowanie czy dostajesz golasa w woreczku. W przypadku Mighty masz bardzo fajne pudełko z bitami.

 

Odnośnik do komentarza

Najpopularniejszymi kluczami dynamometrycznymi wśród rowerzystów są te z regulacją momentu poprzez dostosowanie napięcia sprężyny nie wszyscy użytkownicy jednak pamiętają, aby klucz przechowywać w stanie rozkręconym, czyli ( najmniejszego napięcia sprężyny ) jest to bardzo istotne dla prawidłowego działania tego mechanizmu

000000000000000000kl.jpg

Edytowane przez alfine-11
Odnośnik do komentarza

Gdzieś już to pisałem ;) , że na wyrobach często występuje jedynie nazwa-logo marki handlowej , a producentem jest całkiem inna  firma produkująca dany specjalistyczny asortyment i nie odnosi się to jedynie do branży rowerowej

Odnośnik do komentarza
Dnia 18.04.2017 o 11:40, Sziva napisał:

Ja używam klucza Topeak COMBOTORQ - głównie do dokręcania mostka, sztycy i pozostałych drobiazgów.

Jak się sprawdza ten klucz? Jak z wygodą i dokładnością? Warty swojej ceny? 

Odnośnik do komentarza

Wygodny w zasadzie jest - ma długą końcówkę, więc podejście jest ułatwione w wielu przypadkach. W zestawie jest kilka najpopularniejszych w rowerze bitów, więc ma się pod ręką co potrzeba. Co do dokładności, to jest powtarzalny, ale nie miałam okazji porównać go z innym kluczem, więc nie wiem czy 3Nm, to są dokładnie 3 czy 2,8 czy też 3,3Nm. Mimo wszystko daje to pojęcie o przyłożonej sile.

Ja dałam za niego w promocji 48 złotych i za tę kwotę, to jest rewelacyjny.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Dnia 26.04.2017 o 15:50, scarecrow napisał:

Do mnie dotarł niedawno taki jak na zdjęciach - przetestowany na razie delikatnie, ale działa, kliknięcie wystarczające.

 

klucz_dynamo1.JPG klucz_dynamo2.JPG

Za ile?

 

Odnośnik do komentarza

Za 89zł kupiłem klucz Bontrager ustawiony fabrycznie na 5Nm. To jest siła, która zwykle wystarcza do większości elementów roweru: klamki hamulcowe, manetki, mostek, zaciski. Czasem sztyca podsiodłowa wymaga nieco większej siły w aluminiowych ramach, ale wystarczy posmarować ją pastą do karbonu i siedzi bez ruchy przy 5 Nm,Co prawda ma jedyną końcówkę i rzekomo zamontowaną na stałe, ale tak na prawdę jest ona wklejona na klej. Sprzedający polecił mi podgrzać gniazdo osadzenia, aby klej się rozpuścił i bez problemu jest do wyciągnięcia. Teraz mogę wsadzić każdą.

Mam też inny tani klucz wychyłowy Topeak.Zakres 3-12 Nm. Ostatnio natknąłem się na klucz marki Icetoolz Ocarina z zakresem do 0-10 Nm.

klucz-dynamometryczny-bontrager-5-nm-t25-thorx.jpg TOPEAK.jpg 2.jpg
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...