Skocz do zawartości

Zamienniki do starego "bardzo starego" sprzętu.

Domingog

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Jestem aktualnie w trakcji odnawiania starego roweru mtb (bodajże 1997 rok). Chciałbym wymienić w nim support i korbę. Niestety, nie wiem jakie są ich aktualne odpowiedniki:

1. Korba Shimano FC-M290

2. Support Shimano BB-LP25

Obie części są już zużyte. Pozostałe elementy w rowerze były już wymieniane, a dodatkowo rok temu wymienione zostały między innymi kaseta (7 rzędów) oraz łańcuch - których nie chcę za bardzo wymieniać. Podsumowując: Chcę zachować napęd 3x7 (tylna przerzutka Acera (RD-M290), przednia Alivio (FD-MC12) , ale wymieniam korbę i support (ewentualnie jeżeli będzie trzeba łańcuch), tylko na jakie?

Chcesz korbę 3-rzędową jak stara? Jeśli tak to kup cokolwiek Shimano 3-rzędowego i na kwadrat bo suport jest na kwadrat, tak? Czy to będzie Alivio czy Acera nie ma większego znaczenia, dobierz tylko wielkości zębatek, żeby były jak w Twojej starej korbie, jeśli w ogóle znajdziesz takie same. Oczywiście czym wyższa grupa tym teoretycznie lepiej. Zobacz co masz napisane na swoim obecnym suporcie, tzn. średnicę czy 68 czy 73 mm a długość dobiera się do korby, każda korba w swojej specyfikacji ma podaną wymaganą długość suportu

Dziękuje za szybką odpowiedź.

Reasumując wymiana:

1. Korba Shimano FC-M290 na SHIMANO TOURNEY FC-TY301 (jeżeli mówimy o nowym produkcie - tylko chyba ta ma taką samą ilość zębów)

2. Support Shimano BB-LP25 na BB-UN26 lub BB-UN100

Wymiana "budżetowa", ale rower nie będzie służył do jazdy wyczynowej tylko ma pozwolić zachować kondycję swojemu staremu właścicielowi.

Czy będzie się trzeba martwić czymś jeszcze (problem prawidłową współpracą z przednią przerzutką, linią prowadzenia łańcucha?)

Shimano Tourney to najniższa grupa, lepsze by była Acera lub Alivio ale skoro nie ma z porównywalną ilością zębów w wyższych modelach to może i ten Tourney obleci. Suporty Shimano mają nieuszczelnuane łożyska, ten bb-un26 to podobno w ogóle tragedia bardzo niepolecana w internetach, na łożyskach kulkowych, itp. Lepiej kupić Neco b920al bo ma uszczelniane łożyska maszynowe 

Rzeczywiście BB-UN26 to chyba kiepski wybór. Znalazłem jeszcze korbę model: FC-M361, ale tam mamy 42-32-22 i to już chyba większy problem do zgrania z resztą podzespołów.

Wielkości zębatek dobierz tak, żeby Tobie było wygodnie. Do korby dobierasz długość suportu, bo jak pisałem wcześniej, każda korba w swojej specyfikacji ma podaną wymaganą długość suportu. Do tego i tak pewnie musisz wymienić łańcuch i kasetę/wolnobieg bo nie wiem co tam masz a po latach użytkowania i tak są pewnie do wymiany

Łańcuch i kaseta wymieniona została ok 400-450km temu więc chyba nie będzie problemu. (I tak zmierzę jeszcze luzy na wszelki wypadek). Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Problemem może być jedynie łańcuch, bo jak będzie korba z większym blatem niż miałeś to może być potrzebny dłuższy a jak będzie mniejsza o więcej niż 2 zęby to trzeba będzie skracać

Dziękuję jeszcze raz za pomoc. Przepraszam za opóźnienia w odpisywaniu. Mam niestety dość pracowity okres. Pojawiła się jeszcze jedna opcja z której chyba skorzystam w pierwszej kolejności. Napisałem wcześniej do firmy Shimano (nie licząc na odpowiedź) w sprawie zgodności starych części z nowymi (widziałem też posta na tym forum w sprawie wadliwych korb FC-M290). Co ciekawe dzisiaj dostałem informację zwrotną z której wynika, że wymiana tego modelu nadal jest aktualna. Wysyłam moją i zobaczę co się stanie. Renowacja roweru może trochę poczekać. Remont i tak idzie mi jak krew z nosa z powodu natłoku innych prac i uszkodzonej ręki....

• Lubię to! 1