Skocz do zawartości

SZTYWNA RAMA - METODA POMIARU


Misterrajt

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. W internetach na temat roweru można znaleźć prawie wszystko. Ale nigdzie nie znalazłem metody sprawdzającej jego najważniejszą cechę - sztywność.

Czy znacie jakieś chałupnicze metody, które pozwolą stwierdzić :-" OK, ta rama jest rzeczywiście sztywna - będzie dobrze przenosić moją energię". ???

 

Odnośnik do komentarza

W zeszłym roku pożyczyliśmy z mężem rowery Kelly z wypożyczalni w okolicach Jakuszyc. Pierwszy raz widziałam ramę, która ma zauważalne gołym okiem odchyłki boczne podczas pedałowania. Normalnie plastelina. To było w męża rowerze. W moim za to przednie koło było tak słabo dokręcone, że cud że mi nie odleciało na zjeździe. Od tamtej pory mam głupie uprzedzenie do firmy Kelly. Głupie, bo może robią dobre rowery, ale nam się trafiło ostatnie padło.

Z chałupniczych metod, to chyba obserwacja okolic mufy podczas pedałowania. Jeśli masz dobrą korbę i suport i wiesz, że ten zestaw powinien być sztywny,  a rama w tym miejscu chodzi pod obciążeniem, no to sztywna nie jest.

Odnośnik do komentarza

Właśnie. Kiedyś kupiłem authora, którego mam do dziś. Lekki , fajny napis , ale od początku jeździło się dziwnie. Zauważyłem, że jak stojąc obok roweru  nadepnę na pedał i nacisnę w stronę supportu to chyba rama sie wygina. Częściowo mają na ten wychył  wpływ opony, ale i tak się wygina.

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Misterrajt napisał:

Czy znacie jakieś chałupnicze metody, które pozwolą stwierdzić :-" OK, ta rama jest rzeczywiście sztywna - będzie dobrze przenosić moją energię".

Nie ma takiej metody. Wszelkie rozpisywanie się na ten temat bez badań laboratoryjnych to jest wróżenie z fusów. Aby zbadać czy rama jest dobra dla Ciebie to badania powinny być przeprowadzone z uwagi na Ciebie,bo jeśli ktoś innym dosiądzie ter ramy to może okazać się, że będzie się zachowywać całkiem inaczej. Oczywiście pomijam sytuacje, gdy już podczas pierwszej jazdy widoczna jest praca tej ramy. Jeździłem na takiej. Jednak traktowałem to jako plus,bo była karbonowa i przez to nie odczuwałem twardości asfaltu tak jak to zwykle bywa na szosie :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...