Skocz do zawartości

Podkładka w Hollowtech II - korba szosowa


Yan

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio podczas przeglądu nowego roweru okazało się że nie mam podkładki pod lewym i prawym ramieniem korby. Korba to shimano FC-RS500. Zgodnie z instrukcją jaką znalazłem w internecie podkładki powinny być. Aktualnie wszystko działa poprawnie ale rower ma niewiele przejechane. Zastanawiam się czy brak podkładek może negatywnie wpłynąć na żywotność łożysk pressfit? Spotkaliście się z taką praktyką może specjalnie pozbyliście się tych podkładek żeby nie zbierał się brud? Ilość podkładek zależy od grubości mufy suportu w przypadku pressfit'a?

Dodam że w hollowtechu pod rowery mtb nie ma takiej podkładki ale jest szpara pomiędzy łożyskiem a ramieniem. W starym rowerze nie zauważyłem żeby coś złego działo się z korbą więc nie wiem czemu podkładki nie zamontowano.

Link do schematu korby http://si.shimano.com/pdfs/ev/EV-FC-RS500-3679.pdf . Brakująca podkładka to Y1F316000.

Odnośnik do komentarza

To są podkładki dystansowe, do ustalania linii łańcucha. Jeśli twój rower to szosa, to prawdopodobnie ma węższą mufę - 68mm i te podkładki są niepotrzebne. Standardem w MTB jest 73mm i wtedy podkładki się stosuje.

14 minut temu, Yan napisał:

Dodam że w hollowtechu pod rowery mtb nie ma takiej podkładki ale jest szpara pomiędzy łożyskiem a ramieniem. W starym rowerze nie zauważyłem żeby coś złego działo się z korbą więc nie wiem czemu podkładki nie zamontowano.

Tu akurat powinna być.

Odnośnik do komentarza

W przypadku roweru szosowego również wpadłem w panikę, że nie ma podkładek. W rowerach szosowych montujemy najczęściej bez żadnych podkładek. Jest wszystko w porządku.

Natomiast w przypadku MTB jak najbardziej COŚ JEST NIE TAK i powinieneś uzupełnić wkład suportu o podkładki - dostaniesz je w dobrych sklepach rowerowych.

  • Jeżeli masz napęd od roweru górskiego i mufę o szerokości 68 mm, nałóż dwie podkładki (o szerokości 2,5 milimetra) z prawej strony i jedną z lewej strony,
  • Jeżeli masz napęd od roweru górskiego i mufę o szerokości 73 mm, wystarczy że nałożysz jedną podkładkę z prawej strony,
  • W przypadku napędu od roweru szosowego nie musisz zakładać żadnych podkładek.
Odnośnik do komentarza

@m4rvell0us w górski są podkładki między łożyskiem a ramą a mi chodzi o podkładkę między łożyskiem a korbą. Przejechałem z 250km bez podkładki i jest wszytko dobrze. Nie ma żadnych luzów więc póki co nie będę się przejmował. Jak się coś zmieni np. rozpadnie się łożysko to zdam relację :)

Edytowane przez Yan
Odnośnik do komentarza

Jeśli piszesz o podkładkach, które w specyfikacji są oznaczone nr 5 to według mnie ich brak nie wpłynie na linię łańcucha i pojawienie się jakichkolwiek luzów w korbie. Ich zadaniem może być dodatkowe uszczelnienie zapobiegające dostawanie się syfu do wnętrza suportu. Może to wynikać z faktu, że one wypełniają wyżłobienie w ramionach korby :)

Możesz go dokupić:

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/tarcze-i-czesci/p,uszczelka-miedzy-lozyskiem-a-ramieniem-hollowtech-ii-shimano,12780.html

https://rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/serwis-korb/prod/Y1F316000

Edytowane przez Franz Mauer
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...