Skocz do zawartości

Specialized Diverge 2018 E5 sport, comp czy elite?


Krzych S.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

W najbliższym czasie zamierzam kupić rower typu gravel a konkretnie chodzi mi o rower Specialized Diverge z roku 2018. Mam jednak dylemat, który model kupić: Diverge E5 Sport czy Diverge E5 Comp. W grę wchodzi jeszcze środkowy model – E5 Elite, ale co ciekawe, nie ma go na rynku w uk (gdzie mieszkam), więc na chwilę obecną pozostaje opcja zakupu w Polsce + wysyłka.

E5 sport (1000 funtów)

https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/road/mensdivergee5sport/133799

e5 comp (1500 funtów)

https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/road/mensdivergecompe5/128909

e5 elite (około 1250 funtów)

https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/road/mensdivergee5elite/129178

 

Rower ma służyć do totalnie amatorskiej jazdy po nawierzchni żwir, droga utwardzona/asfalt - stosunek 3:2. Średnio jeżdżę w tygodniu 2 dni po 60km oraz 2-3 razy w miesiącu całodniowe wycieczki. W sezonie letnim/wiosennym również wypady kilkudniowe.

Tak więc mam pytanie dotyczące powyższych modeli. Czy jest sens inwestować w lepszy sprzęt skoro jestem  amatorem nie biorącym udziału w wyścigach? Wiadomo, jeśli mam środki to czemu nie kupić lepszego modelu, ale skoro rower ma służyć do jazdy rekreacyjnej, to czy aby na pewno jest to mi potrzebne?

Owszem, mogę znaleźć rowery na podobnym osprzęcie, dużo tańsze, ale Diverge 2018, nie będę ukrywał, podobają mi się zdecydowanie najbardziej, za co jestem gotowy zapłacić więcej.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Ogólną różnicę między tymi rowerami zauważam, ale bardziej chodzi mi o to, czy do jazdy rekreacyjnej gdzie np. waga i precyzyjność przerzutek nie jest tak bardzo istotna, osprzęt 105 jest mi potrzebny? Czy jako amator Sora będzie wystarczająca i czy jest sens inwestowania w lepszy sprzęt?

Odnośnik do komentarza

Wersja Comp jest wyższa nie tylko pod względem napędu. Dodają amortyzowany mostek, lżejsze koła, silniejsze hamulce itd. Poza ramą to jest odpowiednik kilka razy droższego modelu carbonowego. Niestety kosztuje, bo to rower innej klasy.

Odnośnik do komentarza

Witaj jestem posiadaczem Roubaix 2017 Najpierw jeździłem nim w ramach testów, kiedy moja maszyna stała w naprawie i już zostałem z nim na dobre i złe :) 

Wybrany z dwóch względów : 

Po pierwsze tarcze hamulcowe  

Po drugie future shock 

Pokonuje nim różnorodną trasę kostka brukowa, podjazdem ścieżkami szutrowymi i krawężnikami w mieście. 

Na początku myślałem  :

„ A po co to ? Będzie wymagalo napraw... „

Myślałem, ze jest to bajer bez sensu, aż dostałem swój poprzedni rower ...

Okazało się, ze brakuje tej sprężynki i tarczówek. Zacząłem odruchowo wciskać hamulec na zakrętach tam, gdzie ich nie używałem na Roubaix 

Komfort nie jest kosztem przyczepności. Nie zwalniam, wręcz przyspieszam w zakręcie. Rama to świetna konstrukcja, a future shock to bajer, który po prostu chce mieć. Nie gubię już plomb. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli większość tras to żwirówki to ja nie wiem czy to aby na pewno taki dobry wybór. Jeździłeś w ogóle na tym rowerze? bo Diverge to niby gravel, ale tak naprawdę to bardziej szosówka z możliwością zjechania tu i tam.  Moim zdaniem jeśli trasy są głównie żwirowe to super wygodnie nie będzie. Oczywiście gdybym go kupił to od razu włożył bym nieco większe opony. Byłem kiedyś na testach Speca i porównywałem obok siebie Diverga i Sequoię na słabej jakości asfaltach i szutrach i na tym drugim rowerze komfort był 100 razy większy. Oczywiście musi się to odbyć kosztem nieco mniejszej prędkości bo seqoia to rower cięższy, bardziej trurystyczny z nieco za ciężkimi kołami (które zresztą właśnie wymieniam). Wersja Elite jest na 105 i genialnych hamulcach hydraulicznych. Diablo mocne.

Polecam pojeździć na rowerze zanim się go kupi. Przed kupnem swojego objeździłem ich kilka i bardzo się cieszę bo mógł bym podjąć niezbyt trafną decyzję.

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.09.2017 o 21:32, Krzych S. napisał:

Ogólną różnicę między tymi rowerami zauważam, ale bardziej chodzi mi o to, czy do jazdy rekreacyjnej gdzie np. waga i precyzyjność przerzutek nie jest tak bardzo istotna, osprzęt 105 jest mi potrzebny? Czy jako amator Sora będzie wystarczająca i czy jest sens inwestowania w lepszy sprzęt?

Witam.

Tez zastanawiam  się nad kupnem któregoś z tych modeli. Czy zdecydował się Pan na któryś? Jeśli tak to jak wrażenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...