Skocz do zawartości

Koła Mavic - jakość wykonania

Avalanche

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Szajbajków.

Ostatnio na przejażdżkach z kolegami poruszyliśmy temat kół rowerowych. Na warsztat wzięliśmy głównie koła firmy Mavic. Ja jestem laikiem w kwestiach technicznych i w moich rowerach nie mam kół Mavica, ale moi znajomi prowadzili ożywioną dyskusję na temat plusów i minusów kół tej firmy. Jeden z nich nie był zadowolony tych kół i argumentował to problemami z jakością wykonania piast, powodowanymi według niego źle pojętymi oszczędnościami. Poniżej załączam kilka filmików, które od niego dostałem, żeby pokazać o co dokładnie mi chodzi:

https://www.youtube.com/watch?v=DmgLe1vcq5I
https://www.youtube.com/watch?v=YaJQp7IZypU
https://www.youtube.com/watch?v=lVNeT9xvGL0 

Temat interesuje mnie również ze względu na to, że w bliżej nie określonej przyszłości będę chciał kupić nowy rower górski. Bardzo podobają mi się rowery marki Canyon (np. https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/2017/grand-canyon-al-6-9.html ), w których zastosowane są właśnie koła Mavic model Crossride FTS-X. 

Jeśli na forum znajdzie się jakiś mechanik, czy inny specjalista od spraw technicznych, to byłbym bardzo wdzięczny za szczegółowe opisanie przyczyn problemu, który został pokazany na załączonych filmikach. Jak zbudowane są te koła? Jakie materiały/rozwiązania /technologi użyto? W jaki sposób można to naprawić? I najważniejsza kwestia: Czy biorąc pod uwagę przytoczony problem, koła te warte są swojej ceny?

Ponadto chciałbym poznać opinie użytkowników rowerów Canyon z kołami Mavic Crossride FTS-X. Czy opisany problem występuje w waszych rowerach?

Pozdrawiam serdecznie i liczę na ożywioną dyskusję :)

Posiadam koła Mavic Crossride co prawda w Krossie B8 ale jestem naprawdę zadowolony. Używam och dopiero pierwszy rok ale przeszły już nie jeden chrzest. Jak do tej pory jestem zdziwiony, że na ostatniej jeździe nie zostały pokrzywione, duży plus. Co do piast to może trochę za wcześnie na jakieś wnioski ale u mnie nic się nie dzieje, kręcą się ładnie i nie ma luzów.

Jeżeli cokolwiek zacznie się dziać na pewno napiszę w tym temacie.

Pozdrawiam,

Artur

Witam, jestem uzytkownikiem crossride 27.5 od nowosci i bylem uzytkownikiem takich samych tylko 26cali ktore kupilem jako uzywane, te 26 wywarly na mnie bardzo pozytywne wrazenie, zero problemow, bardzo mocne, uzywane z kaseta deore( czem u pisze o kasecie dowiecie sie dalej;) co do tych obecnych nie do konca jestem pewien czy trzymaja ten sam standard jak tamte z przed 8 lat chyba;) pierwszy problem z bembenkiem, kaseta xt zostawila wgniecenia  do tego stopnia ze nie moglem jej zdjac, deore nie mialo aluminiowego pajaka i nie zostawialo zadnych sladow od pojedynczych koronek, nastepna sprawa to trzaski z przedniego kola, tylko pod wplywem hamowania, co do samej sztywnosci nie mam negatywnych odczuc bo sa pancerne, ale jak dla mnie na krysztale pojawila sie rysa, teraz bede chcial inne kupic i na tle crossmaxow pojawila sie opcja w postaci  xtr m9000, ciezka decyzja, moze ktos ma doswiadczenie z tymi dwoma zestawami? ;)

20160501_152235.jpg

Edytowane przez Sethlo

U mnie niestety podobnie jak u Kolegi wyżej i do tego dochodzi problem luzu na bębenku. Mam te koła w Canyon neuron 2017, od maja 2017 zrobiłem na nich ok 1400 km większość po Beskidach. Rzeczywiście obręcze są bardzo pancerne ale piasty moim zdaniem pozostawiają wiele do życzenia. Gdyby nie to, że je przystosowałem do bezdetki to w tym sezonie byłaby wymiana. 

Teraz szukam bębenka do zmiany napędu na 1x12. 

Z Crossride nie miałem do czynienia, ale długo jeździłem na Crossone (zdaje się poprzedniki Crossride). Koła w mojej opinii pancerne biorąc pod uwagę, że przy mojej masie 107kg i miejscach w jakich były objeżdżane cały czas trzymają pion a udało mi się nawet na nich złamać ramę. Jedyny mankament jaki mnie z nimi spotkał to problem z tylną piastą. Po pewnym czasie zaczęła wydawać dziwne dźwięki (trzaski) przy mocniejszym pedałowaniu lub wychylaniu się rowerzysty na bok( @Avalanche akurat nie mam dźwięku na kompie więc nie wiem czy to widać na załączonych przez Ciebie filmach). Kopałem i kopałem za informacją, oddałem do serwisu myśląc, że szprychy się poluzowały ale nic nie odkryto. Wreszcie natknąłem się na informację, że w jakiejś serii kół był problem z rozklejającą się po pewnym czasie piastą i wszystko co było w tym temacie opisane zgadzało się z moim problemem. Oddałem koło do jeszcze innego serwisu i okazało się, że tak właśnie jest z moim kołem. Ponoć w tych piastach kołnierz był wklejany na korpus i zdarzało się, że połączenie się rozklejało powodując przy większych przeciążeniach te trzaski. Niestety nie udało mi się z tym nic zrobić ponieważ koła już gwarancję przejeździły. Niemniej jednak serwisant stwierdził, że to jedynie bolączka dla ucha i nie stwarza zagrożenia, że koło się rozpadnie. Zapewne miał rację, ponieważ od tamtego czasu koło przejechało już kolejnych 3tys. km i dalej jest proste i się trzyma :) pomaga od czasu do czasu delikatne posmarowanie oliwką połączenia kołnierza z korpusem. Wiem jednak, że dopóki koła były na gwarancji Mavic bez problemu tematem się zajmował i dalej uważam, że jak za tą cenę to bardzo poczciwe koła. Pozdrawiam

Pomijając może, że temat jest z kwietnia 2017, to i parę słów ode mnie. 

Dźwięk, który można usłyszeć na filmikach to kwestia łożyskowania bębenka. Konkretnie brak jego regularnego serwisu. Bębenki FTS-L/FTS-X mają polimerowy ślizg, który lubi się wytrzeć, jeśli nie jest raz na jakiś czas oczyszczony i posmarowany. Wymiana bębenka lub jego przeróbka (Hubdoctor) usuwa problem.

Stare Crossride miały bębenki stalowe FTS-X, więc kaseta nie wcinała się w nie. Nowe bębenki TS-2 są z aluminium, więc nie powinny dziwić takie uszkodzenia.

Crossone to nie poprzednik Crossride, lecz tańszy model, aktualnie nazwany Crossride FTS-X. U mnie również tylna piasta zaczęła się odzywać, gdzieś po roku użytkowania. Natomiast po wymianie gwarancyjnej na "prawdziwe" Crossride, odpukać, cisza.

Edytowane przez Fenthin