Skocz do zawartości

Budżetowy rower górski Kross Hexagon - który model wybrać?


SzajBajk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

W tym artykule chcę uprościć sprawę początkującym  miłośnikom kolarstwa górskiego, przyglądającym się ofercie polskiego producenta rowerów - marki Kross. Skupię się jedynie na kluczowych elementach, pokazując Tobie w kilku krokach, jak dokonać wyboru, który okaże się trafny, nie trefny ;)

Krok pierwszy - ILE CHCĘ WYDAĆ NA ROWER?

Zakładam, że tutaj decyzja już zapadła, ponieważ mówimy o najtańszych modelach MTB - Kross Hexagon. Mamy więc możliwość wydania od 1200 zł do 2200 zł. Wytypowałem dla Ciebie trzy modele, kosztujące odpowiednio 1200 zł, 1400 zł i 1800 zł.

Krok drugi - JAK PLANUJĘ EKSPLOATOWAĆ ROWER?

3 najczęstsze opcje:

  • niedzielne wycieczki do lasu i sporadyczne wyjazdy w góry,
  • dojazdy do pracy przez drogi o kiepskiej nawierzchni (wciąż sporo osób stawia tutaj na "górala"),
  • treningi w terenie i być może starty w maratonach MTB.

Do każdej z powyższych opcji za chwilę coś Tobie polecę, ale muszę zaznaczyć, że rowery MTB w tej kategorii cenowej NIE SĄ stworzone do agresywnej jazdy w terenie. Trudno jednak wydawać od razu powyżej 3000 zł na rower, jeżeli nie wiemy, czy intensywne treningi to "nasza działka"...

Krok trzeci - JAKI ROZMIAR KOŁA?

Mówimy o rozmiarze KÓŁ, nie RAMY! Wśród najtańszych rowerów MTB mamy do wyboru 26 cali, 27,5 cala oraz 29 cali. W ofercie Krossa wygląda to następująco:

  • Hexagon X - 26",
  • Hexagon R - 27,5",
  • Hexagon B - 29" (tzw. "duże koło").

W tej kategorii cenowej większe koło powoduje odczuwalny wzrost masy roweru. Weź pod uwagę fakt, że moje wskazówki byłyby tutaj inne w przypadku rowerów znacznie droższych. 29 cali toczy się najlepiej na nierównościach i wybrałbym je do jazdy po niezbyt górzystym terenie. W trudniejszym terenie początkujący kolarze mogą mieć problemy z opanowaniem dużego koła. Widziałem takie osoby na tzw. singletrack'ach, schodzące z roweru na ostrych zakrętach. Do wycieczek w góry i codziennego użytku wybrałbym najtańszą opcję, czyli małe koło - 26". Większość niedoświadczonych kolarzy nie zauważyłaby różnicy pomiędzy kołem małym i średnim. Jeżeli myślisz o ściganiu się, to możesz od razu przyzwyczajać się do dużego koła, ale też nie za wszelką cenę.

Krok czwarty - CZAS PRZYJRZEĆ SIĘ MODELOM!

Hexagon X jest dostępny w wersjach: 1, 2, 2 Disc, 3. Hexagon R: 2, 3, 5, 6, 8. Hexagon B: 3 oraz 5.

KAŻDY z powyższych będzie wyposażony w tanie i ciężkie komponenty, dlatego nie przykuwałbym uwagi do drobnych różnic. Rozważyłbym poniższe kwestie:

  • wolnobieg, czy kaseta (wolnobiegu nie da się wymienić na kasetę z większą ilością biegów, bez wymiany piasty),
  • hamulce tarczowe, czy V-Brake (nie przejmowałbym się tym, ponieważ każda rama Hexagona jest przystosowana do tarczówek, więc będzie można je zamontować, jeśli uznasz, że V-Brake'i są za słabe).

MOJE PROPOZYCJE Z KOMENTARZEM I ALTERNATYWĄ:

hexagon_x1_gray_white_red_glossy_0.jpg

Kross Hexagon X1. Wydajesz 1200 zł i masz pieniądze na ewentualne naprawy. 350 zł wolałbym zainwestować w ulepszenie JEDNEGO elementu roweru, niż wszystkiego po trochę. Wszystkie modele "X" są wyposażone w wolnobieg. Alternatywa: model X3 Disc, jeżeli naprawdę chcesz mieć tarczówki, choć te niekoniecznie będą dużo skuteczniejsze od V-Brake'ów.

hexagon_r2_black_green_white_matte.jpg

Kross Hexagon R2. Jeżeli zależy Tobie na trochę większym kole. Alternatywa dla myślących trenowaniu: Kross Hexagon R5 - to najtańszy model wyposażony w kasetę, a nie wolnobieg.

hexagon_b5_black_graphite_red_matte.jpg

Kross Hexagon B5. Jeżeli już duże koło, to dorzućmy trochę kasy i mamy model z kasetą i hamulcami tarczowymi. Dobry na kiepską nawierzchnię i do oswajania się z geometrią 29'era, jeżeli masz zacięcie zawodnicze.

zdjęcia: kross.pl

Odnośnik do komentarza

Teraz są wyprzedaże rowerów. Np. na tej stronie https://www.najlepszyrower.pl/rower-kross-hexagon-10-m-26-czarno-bialo-niebieski-p-1006.html rower Kross Hexagon 1.0 jest poniżej 1000 zł. Teraz jest dużo wyprzedaży i można bez problemu kupić taniej rower.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...