Skocz do zawartości

Mycie napędu w rowerze

Marcin 2021

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin 2021

Witam

Czym najlepiej myć napęd w rowerze : wolnobieg ,  łańcuch i korbę .Tak aby nie uszkodzić nic w nich . W jednym ze sklepów rowerowych sprzedawca mi doradził abym stosował zwykła szmatkę przecierał łańcuch i i dawał odrazy oliwkę do łańcucha. Jakie jest zdanie wasze na ten temat?

Pozdrawiam 

Kiedyś, jak byłem młodszy to , rozpinałem spinki i "szejkowalem", teraz nalewam benzyny lakowej do maszynki i pokręcę kilka minut mam czysty. Kasetę wycieram szmatką i tyle, nie mam czasu na pieszczoty (no ale ja mam napęd 3x8 więc trochę bardziej wytrzymały)

Szmatka, Szczotka, gąbka.
Benzyna ekstrakcyjna/lakowa.
Łańcuch czyszczę maszynką z wlaną benzyną.

Gdy zdarzyło mi się mocno zaniedbać łańcuch, to go zdjąłem i wyczyściłem w myjce ultrasonicznej (błyszczał jak nowy).

Jak bedziesz czyścił benzyną/naftą czy jakimś rozpuszczalnikiem na rowerze to od razu zbieraj kasę na nowe piasty. Średnio 2x w tygodniu mam na serwisie pacjenta, który używał pędzelka i benzyny albo "maszynki". Piasty zdychają na suchoty. Nie istnieją piasty szczelne szczególnie na środki wysoce penetrujące. W minionym tygodniu z tego powodu zmieniałem np. łożyska w bębenku piasty dt oraz na śmietnik poszła piasta tx505 shimamo (w sumie trafiła gdzie jej mjejsce od momentu opuszczenia fabryki).

Odnośnie czyszczenia na rowerze - kup sobie piankę fenwicks - nakładasz na napęd, spłukijesz wodą, po wysuszeniu oliwisz łańcuch. Jak nie masz ku temu warunków to szmata frotte albo flanela, delikatnie zwilżasz benzyną (ma być tylko lekko zwilżona) okręcasz wokół łańcucha i kręcisz do tyłu. Potem oliwa łańcuchowa. Jeśli łańcuch upiaszczony to najpierw jakąś szczotką do napędu go trzeba oskrobać.

.

• Lubię to! 1
Marcin 2021
11 godzin temu, vdcmike napisał:

Jak bedziesz czyścił benzyną/naftą czy jakimś rozpuszczalnikiem na rowerze to od razu zbieraj kasę na nowe piasty. Średnio 2x w tygodniu mam na serwisie pacjenta, który używał pędzelka i benzyny albo "maszynki". Piasty zdychają na suchoty. Nie istnieją piasty szczelne szczególnie na środki wysoce penetrujące. W minionym tygodniu z tego powodu zmieniałem np. łożyska w bębenku piasty dt oraz na śmietnik poszła piasta tx505 shimamo (w sumie trafiła gdzie jej mjejsce od momentu opuszczenia fabryki).

Odnośnie czyszczenia na rowerze - kup sobie piankę fenwicks - nakładasz na napęd, spłukijesz wodą, po wysuszeniu oliwisz łańcuch. Jak nie masz ku temu warunków to szmata frotte albo flanela, delikatnie zwilżasz benzyną (ma być tylko lekko zwilżona) okręcasz wokół łańcucha i kręcisz do tyłu. Potem oliwa łańcuchowa. Jeśli łańcuch upiaszczony to najpierw jakąś szczotką do napędu go trzeba oskrobać.

.

W domu mam taka piankę do czyszczenia napędu , która używałem wcześniej .Tylko po złotej radzie pana ze sklepu rowerowego przestałem jej używać .

Piana-do-czyszczenia-napedu-roweru-Bike-on-Wax-400.jpeg

Jak masz możliwość płukania bieżącą wodą to pianka jest ok (na serwisie używamy samochodowej, kupowanej jako koncentrat w baniakach 5l) - odłazi ulepiony syf na koronkach kasety, zębatkach korby a nawet z kółeczek przerzutki. Ważna sprawa - trzeba to wysuszuć przed nałożeniem oleju łańcuchowego. Benzyna na szmatce to szybsza metoda (nie trzeba suszyć) ale i mniej dokładna. Tym sposobem przeciera się tylko łańcuch z zewnątrz.  

dimer atas, chłopaki leją na oko ale mniej więcej trzymają się zaleceń stężenia dot. wagonów kolejowych ;) No i tylko do napędu tego używamy starając się nie psiukać tym po innych elementach (szczególnie wrażliwe korony widelców suntour oraz klamki i manetki shimano z niskich grup - pokrywają się po tym trudno usuwalnym szarym nalotem).

Edytowane przez vdcmike
Silver Surfer

Z chemii samochodowej na forach polecany jest płyn do mycia silnika K2 - na znanym portalu aukcyjnym do kupienia za kilkanaście złotych

• Pomógł 1
2 godziny temu, Silver Surfer napisał:

Z chemii samochodowej na forach polecany jest płyn do mycia silnika K2 - na znanym portalu aukcyjnym do kupienia za kilkanaście złotych emoji846.png

Hymmm. Wala mi sie w bagażniku taki. Musze przetestować!

Dziena ;) nie wpadłem na to, zazwyczaj szejkuje :)

Silver Surfer

A jaki to rower - cross, MTB, miejski, szosa?
Ja do swojego Peugeota (szosówka) kupiłem Morgan Blue Race Oil. Niestety nie miałem jeszcze okazji go sprawdzić, ponieważ miałem wypadek (sic ), ale opinie w sieci są pozytywne - wystarcza na długo, chociaż brudzi bardziej niż inne smarowidła. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że chodzi o napęd w rowerze szosowym więc dużo mniej narażony na błoto czy inny brud niż w takim MTB.