Skocz do zawartości

Modernizacja crossa - korba, suport

neomagnet

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim ;)

Mój rower to Romet Orkan 2.0 z 2014 roku. Długo mi wystarczał, ale już w zeszłym roku zacząłem mocno odczuwać brak sztywności korby i coraz bardziej mi to przeszkadza. Na drugim biegu jeszcze jest znośnie, ale na największej koronce łańcuch strasznie się obija o przerzutkę. Regulacja nic nie daje, trzaska z obu stron, w zależności którą nogą przycisnę. Niedawno wymieniłem zużyty suport (kwadrat) z nadzieją, że problem zniknie, ale niestety. No i tu wpadł pomysł wymiany na hollowtecha. Osprzęt jaki posiadam:

Przerzutka przednia: Shimano TX-51 - według specyfikacji max koronka przednia to 48t

Tył: Shimano Acera RD-M360 (8 biegów) - tutaj niczego bym nie zmieniał

Korba: Shimano FC-M131 48-38-28

Większość korb 3 rzędowych na HTII ma koronki 50 i większe, ale znalazłem taki model: Shimano FC T4060 Alivio 48-36-26, do tego wziąłbym Shimano BB-52. Moje pytanie czy taka zmiana ma sens? Czy lepiej kupić po prostu nową korbę na kwadrat, np FC TY301? Czy może są jakieś inne ciekawe podzespoły? Szczerze wątpię, żeby nowa korba na kwadrat w czymś pomogła, bo kiedy kręcę delikatnie to jest ok. Ta Alivio znowu jest dedykowana pod napędy 9 rzędowe, ja mam 8. Nie będzie z tym problemu? Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z osprzętem, więc proszę o rady.

Edytowane przez neomagnet

Jesli dręczy cię brak sztywności korby to obecnie jedyna droga to oś zintegrowana (ht2). Nie kupisz dzisiaj przyzywoitego, sztywnego suportu na kwadrat. Korba t4060 jest ok. Pomyśl nad suportem bb-mt800 - przeżyje co najmniej 2 szt  sm-bb52 (jeśli zainstalowany zostanie zgodnie ze sztuką).

A co oznacza "zgodnie ze sztuką"? Te suporty mają jakieś specjalne wymagania? Czy chodzi po prostu żeby zrobić to poprawnie, np ułożenie podkładek itd?