Skocz do zawartości

Jakie narzędzie do montażu łożyska

TrocheBiegam

Rekomendowane odpowiedzi

TrocheBiegam

Witam. Szukam narzędzie do montażu łożyska maszynowego w kole tylnym. W przednim nie ma problemu, ale w tylnym łożysko trzeba wbić jak oś jest już włożona. Łożysko 6902 o zewnętrznej średnicy 28 mm. Teoretycznie mogę kupić zwykłą rurkę o tej średnicy i w ten sposób wbić, ale chciałbym dowiedzieć się jakie narzędzie do tego służy. Na jednym filmie widziałem, że serwisant do osadzania łożysk 6903 używa klucza do bębenka piasty shimano w którym spiłował piny. U niego się to sprawdzi, bo to łożysko 6903 ma średnicę zewnętrzną 30 mm ,a u mnie musi być 28 mm. Przeszukałem cały internet i nie mogę znaleźć. Ktoś coś?

TrocheBiegam
Napisano (edytowane)
14 minut temu, vdcmike napisał:

Końcówki klucza nasadowego (takiego pod pokrętkę 0,5").

Tak wiem, że można użyć klucza do bębenka, nasadki, kawałka rurki.. ale chodzi mi o dedykowane narzędzie. Do montażu łożysk w kole przednim, czy do misek jest pełno takich narzędzi, a do koła tylnego po prostu nie ma? 

Edytowane przez TrocheBiegam

Są zestawy wheels manufacturing do takich prac - śruba z gwintem trapezowym, adaptery do łożysk over axle lub open bore oraz uchwyty gwintowane pełniące funkcje prasy. Szukaj wheels-mfg PRESS-4 oraz adapterów over axle pod Twoje łożysko. Z doświadczenia powiem, ze przydają soe jedne i drugie (open bore, chociazby do koła przedniego). Są do dostania w PL również.

https://www.bike24.com/p2221191.html

TrocheBiegam

Jak niby chcesz osadzić tym narzędziem drugie łożysko, gdy oś już jest w środku? To narzędzie nadaje się do koła przedniego. 

vdcmike

Dt swiss robi narzędzia specjalne dla swoich piast. Wszystkie łożyska osadza się za ich pośrednictwem... młotkiem.

Swoją drogą stara, dobra, motoryzacyjna szkoła nakazuje nabijanie łożysk jesli gniazdo jest z materiału bardziej podatnego niż bieżnia łożyska. Cisnięcie prasą przy drobnym błędzie osiowości prowadzenia może zniszczyć gniazdo.

Z mojego doświadczenia wynika, że o wiele łatwiej przekosic łożysko przy montażu młotkiem, niż przy tej prasie.

vdcmike

Nic podobnego. Chyba, że ktoś wali młotem. Do piast potrzebny jest nylonowy młotek 300-400g. Opukuje się lożysko delikatnie dookoła.

Jasne, bo wszystkie piasty wykonane są dokładnie wg speca i w tolerancji. W związku z tym weź mnie nie rozsmieszaj z tym nylonowym młotkiem.

Po to te prasy zostały wymyślone, bys mial większą kontrolę nad wciskaniem łożyska z obrotu na obrót uchwytu. Osiowosc masz pod kontrolą poprzez umieszczenie adaptera wewnątrz piasty po drugiej stronie - wtedy śruba jest prawie idealnie w osi (oczywiście jest lekki luz). Młotkiem da sie to zrobic, ale trudniej to kontrolowac, zwłaszcza jak masz piaste wykonaną w zbyt ciasnej tolerancji w stosunku do łożyska. Wtedy więcej siły trzeba, a z tym tracisz kontrolę nad dokładnością pracy (a o lekkim mlotku mozesz zapomniec). Czysta fizyka - nie wiem o czym tu jest dyskusja.

vdcmike

Ja pracuję w serwisie z autoryzacja dt swiss. Technologia serwisu i naprawy nie przewiduje używania prasy. Wymieniłem kilaset takich łożysk zawsze stosując zestaw fabryczny (bez prasy) i większych problemów nie miałem. Narzędzia lub sana piasta zapewnia osiowość prowadzenia. Spotkałem się natomiast z chińszczyzna, gdzie pasowania były tak luźne, że łożyska można było wymieniać bez narzędzi. Ciasnego pasowania (jak np. łożyska w piastach samochodowych) nigdy nie spotkałem.

Ok, tego typu sytuację rozumiem. Ja ani nie mam takiego przerobu, ani szczęścia do poprawnie spasowanych produktów (w moim przypadku to VP components głównie). Kupiłem prasę wheels-mfg PRESS-4, zestaw adapterów oraz ich wybijak do łożysk (całkiem fajny patent), po czym kultura pracy, jakość oraz czas jej wykonania się znacznie poprawił.

To samo z supportami - po jednym wybijaniu młotkiem supportu Shimano BB86 z aluminiowej ramy uznalem, ze sa od tego narzędzia i przestałem się martwić jej uszkodzeniem. Ale tam są inne siły. Sama rama (otwór pod support) była w specu.

TrocheBiegam

No to jak tam koledzy. Jak na razie jedyna propozycja to prasa za 200 dolarów. Chyba jednak przejdę na drugą stronę jezdni i dotną mi 10 cm rurki o zewnętrznej 28 mm i  przy pomocy młotka wyjdzie mnie to trochę taniej. 

TrocheBiegam

No czyli tak jak myślałem. Wystarczy kawałek rurki i nie trzeba wydawać 600 -800 zł. 

Dla innych, którzy będą to czytać w przyszłości: zestaw wheels-mfg da sie kupić w cenie nizszej niz bitul. Ja za caly zestaw wheels-mfg placilem ponizej 300 zl (promocja w DE). Sama prasa w PL kosztuje 160 w regularnej cenie,mozna dokupic pojedyncze adaptery. Tylko trzeba chciec znaleźć - jest wiele opcji w różnych cenach.