Skocz do zawartości

Korba HollowTech GRX FC-RX600 - problem ze śrubami

Nietoperek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam w swoim rowerze korbę Shimano GRX FC-RX600 i od początku mam z nią problemy... Rower od nowości na 1. przejażdżce ~20km odpadło mi lewe ramię korby. Przykręcałem ją w trasie niezbyt poręcznym imbusem i wyrobiły mi się gniazda w śrubach i musiałem je wymienić na Y1KS98030.

Z katalogu wynika, że oryginalne to śruby Y1GS00030 - których nie sposób idzie dostać... Ostatnio korba znowu mi się poluzowała(po ok. 600/700km). Zastanawia mnie, czy to normalne że to ramię korby tak łatwo z niej zlatuje. ?

Przy próbie odkręcenia, aby zniwelować luz okazało się, że gniazdo znowu się wyrobiło w 1 ze śrub (nieumiejętność używania klucza dynamometrycznego przy montażu :P). Czy są jakieś zamienniki tych śrub z lepszymi gniazdami? I czy model śruby ma duże znaczenie?

Dzięki za pomoc!

Tak, śruby(o dokładnie tym samym numerze katalogowym) zamówiłem z Anglii. A tą śrubę wykręciłem za pomocą. Wykrętak do usuwania urwanych śrub M11 - M14 4 Unior (616815) 778/4

Ale ja już ja miałem rozwiercona na ok 6.2mm, więc musiałem ten wykrętak obciąć m/w w połowie i złapał. Można spróbować zmierzyć dokładnie otwór, rozwiercić i kupić taki żeby pasowal. Ale tych uniwersalnych z allegro za 10-20zl 5 sztuk nie polecam, bo mi się wyrobiły i nie dały rady. Ten z uniora nawet się nie zmęczył.

Teraz mam kilka zapasowych śrub i sprawdzam co 2-3 tyg czy nie ma luzu i na razie dają radę.

Edytowane przez Nietoperek

Dzięki za info. Zamówiłem dodatkowe śruby były na Allegro. Mamy pytanie czy wiesz może jaki numer ma podkładka zabezp. korby?

Oraz czy wiesz może co może być przyczyna, ze to się odkręca ?

Pozdrawiam

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tutaj pdf z kompletnym schematem i numerami katalogowymi https://hollandbikeshop.com/images/EV-FC-RX600-4579.pdf

Co do powodu, trudno mi powiedzieć przy serwisie w oficjalnym punkcie powiedziałem im o tym, ale chyba nic nie zrobili... Możliwe że sama konstrukcja ma wady i przez to że jest lekka, nie można jej mocno skręcić. Ogólnie teraz zastosowałem jeszcze klej do gwintów na ząbkach ośki, może pomoże.

Po dłuższej obserwacji mam chyba inny problem. Lewa korba jakby schodziła z tego trzpienia.
Na zdjęciu efekt po 7 km.
Może za słabo to dokręcam.

0c135e3daf3aa16ebf61a97583dc1ffe.jpg

Te śruby należy dokręcać równo, najlepiej po 1/4, 1/2 obrotu na 1. Ogólnie 12Nm to całkiem sporo, ja dokręcałem kluczem dynamometrycznym i zrobiłem jakieś 150km na razie i jest git. Ważne żeby też dobrym(niezużytym) imbusem dokręcać, bo mam wrażenie, że te śruby są nad wyraz delikatne w główce.

StLeszek

Ta cześć nr mam nowa. Kupiłem bo jak korba zeszła to ta podkładka pękła.

Nietoperek

No niestety, wróciłem po urlopie. W sumie 100km nawet nie zrobione a dzisiaj bym pod auto wpadł, bo mi ramię na drodze odpadło... Napiszę do serwisu, a później do producenta, dam znać co odpisali.

StLeszek

Shimano Polska poprosiło mnie o wysłanie korby do nich. Będę to robił po 6 czerwca. Teraz nie mam dostępu do roweru.

• Lubię to! 1
Nietoperek
Napisano (edytowane)

@StLeszek
Oo to super, daj znać jak się rozwinie sytuacja. 

Próbowałem założyć wieczorem to ramię, ale już mi się ząbki tak rozwaliły, że nie mogę go nawet nałożyć. Zamówiłem nowe z neta, bo szkoda mi czasu bujać się 1-2 miesiące bez roweru, dam znać czy będzie lepiej :D

A ten element nr 4, czyli plastikowa podkładka z bolcem - to polecam jednak mieć, bo tylko na tym się zatrzymało ramię i nie odpadło od razu, dzięki czemu miałem chwilę na reakcję. Co do siły zacisku ramienia bez podkładki, to raczej nie ma ona znaczenia, tylko element bezpieczeństwa.

Edytowane przez Nietoperek

Cześć
Korba została wymieniona na nowa w ramach gwarancji. W niedziele planuje jakaś trasę. Dam znać czy problem zniknął.

Pozdrawiam

@StLeszek Jak tam - poprawiło się?

Ja ze swojej strony mogę napisać, że kupiłem fabrycznie nowe lewe ramię korby i dalej mi robią się luzy po 100-150km. Sprawdzałem śruby i one się nie odkręcają, tylko lewe ramię korby jakby z niej spadało. Nie doprowadziłem jeszcze do tego żeby mi całkiem spadło, ale ewidentnie problem musi być jednak po stronie prawego ramienia korby, albo w ogóle całej konstrukcji.