Skocz do zawartości

Tarcze hamulcowe, mocowanie


quesh

Rekomendowane odpowiedzi

CenterLock to jest standard, który nie do końca zrewolucjonizował świat rowerowy. Główną zaletą miała być łatwość montażu, ale od razu zaznaczono, że trzeba mieć do niej specjalny klucz (do kaset), a jeśli jeszcze okaże się, że trzeba go ze sobą wozić to już nie jest tak fajnie. Druga zaletą miały być lżejsze piasty pod ten system. Trzecią zaletą jest możliwość konwersji za pośrednictwem adaptera na system IS, tyle tylko że adapter to kolejny element, który trzeba dokupić i kolejny element, który dodaje wagi, więc niemalże niweluje różnicę w wadze piasty.

Dla mnie CL ma więcej wad m.in:

- większa waga

- wyższa cena

- mniejszy wybór zamienników

- bardziej skomplikowana konstrukcja (ciężko wyprostować taką tarcze, choć krzywizny zdarzają się zdecydowanie rzadziej niżw systemie IS na 6 śrub)

IS to jest prostota, która się nadal sprawdza. Do montażu tarczy wystarczy klucz imbusowy lub torx, które zwykle są w podstawowym niezbędniku rowerzysty. Za przemawia też duża ilość zamienników i możliwych kombinacji wizualnych (np. kolorowe pająki przy tarczach sztywnych lub pływających, kolorowe śruby)

Wada może być konieczność dbania o dokręcanie śrub z jednakową siłą, aby tarcza nie miała bicia. Jednak posidając najprostrzy klucz dnanomentryczny lub wprawne ręce nie ma z tym problemów. No i czas,bo na dokręcenie kompletu 12 śrub potrzeba zdecydowanie wiecej czasu niż przy CL. Jednak jak pisałem wcześniej, jak często te tarcze odkręcamy? Analogicznie do CL można za wadę uznać cięższe piasty, których wagę robi kołnierz mocowania oraz brak możliwości przejścia na system CL.

 

To chyba wszytko co pamiętam ;)

 

 

 

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...