Skocz do zawartości

Skrzypienie z tyłu

il.ek.tro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i błagam o pomoc, bo oszaleję...

Potrzebuję Waszej pomocy, rady, sugestii. Problem jest następującego rodzaju:

Od 2-3 miesięcy przy jeździe pojawia mi się podczas pedałowania dziwne tarcie, obecnie nawet skrzypienie, które wydobywa mi się gdzieś z roweru. Nie jest ono ciągłe, ale ostatnio pojawia mi się coraz częściej. Najlepiej oddaje to nagrane ostatnio wideo - link poniżej:

https://1drv.ms/v/s!AurleGabegykgo96c17nXTV2VaEcUw

(od 12 sekundy zaczyna się owo skrzypienie)

Nie jest to nic z przodu (amortyzator, mostek/kierownica/stery), wykluczam sztyce z zaciskiem/siodło oraz wykluczam pedały. Nie jest to tarcza hamulcowa, nie jest to opona ocierająca się, nie jest to końcówka linek przerzutkowych. Dzwięk wydobywa się raczej z tyłu: albo suport albo koło (piasta, oś). Kaseta dokręcona. Napęd czysty. Wydobywa się tylko podczas pedałowania, nie jest ciągły (raz się pojawia i potem cichnie i potem znowu). Nie zauważyłem żeby miało na to wpływ siła z jaką kręcę. Nie zauważyłem też żadnej prawidłowości czy to teren czy asfalt.

Wydaje mi się że cykliczność skrzypienia idzie synchronicznie z kręceniem się koła a nie kręceniem korby (chociaż ciężko to stwierdzić, ale tak mi się wydaje bo przyglądałem się temu dosyć uważnie przez ostatnie tygodnie).

Po pojawieniu się skrzypienia, jeśli zatrzymam kręcenie korbą choć na moment – skrzypienie ustaje żeby powoli znowu narastać.

Nie mogę tego skrzypienia odtworzyć w domu jak rower jest na stojaku. Koło tylne kręci się z lekkim szumem w piaście, bez specjalnie wyczuwanych oporów.

Popowiedzcie mi, czy spotkaliście się z czymś takim i czy to może mieć swoją przyczynę w piaście/kole?

Jeszcze tylko info o rowerze i kołach. Rower to Trek, sztywniak, a koła Bozon SL Piasty: Dandy Horse; Oś tylna: 12x142 mm; Bębenek: Shimano 11s Steel (3 łożyska), sztywna oś RockShoxa.

Wszelkie sugestie mile widziane.