Skocz do zawartości

Focus JAM 6,9 2022 vs Trek Remedy 7 2022

qbator

Rekomendowane odpowiedzi

Hey, jestem doslownie przy decyzji kupna roweru. Wybieram pomiędzy dwoma rowerami. Dosyć różnymi.

Focus ma o wiele wyzszy osprzet XT/Fox, a Trek klasę niżej, ale to jednak Trek i do tego jest piękny hehe :P Różnica jest także w kołach. Trek pozostał przy 27,5. Jeżdżę w sumie więcej trailowo i all mountainowo, nawet z przyczepką z dzieckiem często na wycieczki rowerowe. Oba sprzęty mam w tej samej cenie 13999. Oba dostępne praktycznie od ręki. O Focusie nic nie wiem poza tym, że ma dobre opinie i jest pewnie bardziej uniwersalny. Z drugiej strony chciałbym się przesiąść na bardziej kanapowy rower. 

Poradźcie proszę - wszelkie opinie mile widziane. Tak, wiem, że to ja będę jeździł, ale zdarza się, że jedno opinia jest w stanie naprowadzić człowieka i pomóc podjąć decyzję 😉

Trek: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/remedy/remedy-7/p/32863/?colorCode=reddark 

Focus: https://piwnicarowerowa.pl/focus-jam-6-7-nine-29-magic-black-2020,3,42459,27348 

Moim zdaniem Focus bije o głowę Treka. Jak sam wspomniałeś koła, 29 to już standard. Osprzęt Treka nie ma podjazdu do Focusa, Fox to zawsze Fox. Watro pomyśleć przyszłościowo o ewentualnej sprzedaży. Z 29" i z fox-em i XT zawsze łatwiej sprzedać. No i ten nieszczęsny PressFit w Treku, zawsze coś skrzypi. A wygląd, Focus znowu na propsie. Ma bardzo ładnie poprowadzona dolną rurę ramy. Ale to tylko moje subiektywne odczucia.

• Lubię to! 1

29 koło w treku ma slash więc nie wiem co to za porównywanie. Nie wiem skąd te źle opinie na temat pressfita. Miałem w treku teraz mam w giancie i nic złego się nie dzieje. Trek jest droga Marka i jeżeli chodzi o opłacalność na tle konkurencji to dobrze nie wypada. 

Dzieki za opinie. Faktycznie, Trek jest dosc drogi, choc obecnie juz kazdy rower z sensownym osprzetem jest drogi. I beda jeszcze drozsze w 2022. Pressfit tez nie wiem czemu ma zle opinie. Mialem w dwoch Giantach i nic nigdy sie nie stalo poza tyl ze wyjecie i wlozenie kosztuje 150 pln :) Porownanie ma sens o tyle, ze Slasha moge sobie zamowic na wiosnę 2022, a Remedy na wrzesien tego roku. Focus ma swietny konfig, tylko ze to nie Spec, nie Trek, nie YT czy Canyon tylko Focus To jego jedyny minus. Moze to moja schiza, bo po prostu nigdy Focusa nie mialem, ani nie znam nikogo kto ma.  Choc przy cenie, ktora na niego dostalem czyli 13,4 k juz chyba nie ma minusów. 

Ten cały Focus ma bardzo ciekawe prowadzenie linek (w sterach?). Ja miałem Dartmoora Blackbirda i jeździł, więc chyba nie ma co aż tak patrzeć na markę. Najlepiej po prostu usiąść na nim.  Mi się marzył zawsze Spec Demo, ale jak na nim usiadłem (mimo, że L-ka) to był jakiś krótki i totalnie mi nie leżał. 

Co do kół, co to znaczy że 29 to jest standard? Jak ktoś zaczyna to zdecydowanie lepiej się uczy skakania i wąskich sekcji z zakrętami lewo-prawo na mniejszym kole. No ale wheelbase i chainstay też jest ważny. Reach to samo. Porównaj przede wszystkim te parametry obu ram. 

53 minuty temu, Szym3k napisał:

@Cypisjak z jakością wykonania? Spawy wygładzane czy "nasmarkane"? Jakieś wady/ zalety? Jeździłeś na nich? Coś możesz powiedzieć o nich?

Nie są to spawy w typie Orbea, raczej normalne "nasmarkane".

Jeździłem, zgadzam się z opiniami z internetu, rower nie jest idealny ale jestem nowicjuszem w temacie fuli.

https://enduro-mtb.com/en/new-focus-jam-6-0-ltd-2022-review/

Za wadę uważam kable w mostku, zmiana wymaga rozpięcia hydrauliki...

Reszta w mojej ocenie przy świadomości co bierzesz do zaakceptowania.

@Cypisrozwiniesz swoją myśl z ostatniego akapitu. Bo według mnie jest to wybór dla ludzi którzy szukają czegoś cięższego od trailówki ale nie tak mocnego jak endurówka. Coś poza prowadzeniem przewodów jest jeszcze dla Ciebie wadą?

Ja osobiście bym celował w model 6.9 ale trochę odstrasza mnie podobno kosztowny serwis Foxów.

No i czy uważasz że w tej cenie znajdzie się coś lepszego?

@Szym3k

Zakładam, że wydając ~15k wiesz czego szukasz, jesteś w stanie określić wymagania dotyczące wagi, materiału ramu, osprzętu, geometrii, gdzie jak będziesz jeździł, jak będzie z serwisem itp... Czyli wiesz na czym Ci zależy a co możesz odpuścić.

Za mało mam doświadczenia żeby widzieć inne wady niż kable (choć dźwigienka dropera w rozmiarze L chodzi ciężko, w rozmiarze S jest mięciutko) i wypowiadać się dla kogo ten rower jest. Nie mam interesu w reklamowaniu czy odradzaniu tych rowerów. 

Z cenników popularnych serwisów zawieszenia wynika, że koszt dla Fox jest wyższy od RS przy czym jest też plotka że RS-y z fabryki wychodzą suche i obowiązkowy jest przegląd zerowy.

Na pytanie czy jest coś lepszego w tej cenie zapewne odpowiedzieć można po zdefiniowaniu określenia "lepszy". W kontekście 6.9, można znaleźć coś lżejszego, coś z ładniejszymi sprawami, kolorem, lepszą dźwignią dropera czy nawet coś tańszego.

Jest trochę miejsc z Focusami może warto zobaczyć rower na żywo?

Czy jestem w stanie określić potrzeby - dobre pytanie. Jestem osobą całkowicie niedoświadczoną, która chce zrealizować swoje marzenie z młodzieńczych lat. Wydaje mi się, że chcę aluminium bo więcej wybaczy w stosunku do węgla no i jest tańsze. Skok widelca to 150 mm - za stary już jestem i nie będę skakał 10-cio metrowych dropów. Geometria - moje jakby miał główkę pod kontem 64 stopnie byłby bardziej agresywny, ale pewnie za to mniej uniwersalny, reszta wydaje mi się w nim całkiem ok.

Pytając czy znajdzie się coś lepszego chodziło mi tak naprawdę stosunek ceny do tego co się za nią dostanie.. Znaleźć tańszy rower to nie problem...

W piątek byłem go oglądać, ale tak naprawdę co ja mogę powiedzieć jako osoba która praktycznie całkowicie się nie zna...

Jeszcze nasunęło mi sie, że stosunkowo ciężki jest ten rower - prawie 16 kg (tylko nie ma podane dla jakiego rozmiaru).

W dniu 21.02.2022 o 12:15, Szym3k napisał:

Czy jestem w stanie określić potrzeby - dobre pytanie. Jestem osobą całkowicie niedoświadczoną, która chce zrealizować swoje marzenie z młodzieńczych lat. Wydaje mi się, że chcę aluminium bo więcej wybaczy w stosunku do węgla no i jest tańsze. Skok widelca to 150 mm - za stary już jestem i nie będę skakał 10-cio metrowych dropów. Geometria - moje jakby miał główkę pod kontem 64 stopnie byłby bardziej agresywny, ale pewnie za to mniej uniwersalny, reszta wydaje mi się w nim całkiem ok.

Pytając czy znajdzie się coś lepszego chodziło mi tak naprawdę stosunek ceny do tego co się za nią dostanie.. Znaleźć tańszy rower to nie problem...

W piątek byłem go oglądać, ale tak naprawdę co ja mogę powiedzieć jako osoba która praktycznie całkowicie się nie zna...

Jeszcze nasunęło mi sie, że stosunkowo ciężki jest ten rower - prawie 16 kg (tylko nie ma podane dla jakiego rozmiaru).

No to jak już są wymagania to pozostaje określić górny limit $$, poświęcić trochę czasu na weryfikację dostępności rowerów w Twoim rozmiarze, budżecie oraz pasujących do wymagań i porównać na papierze stosunek ceny do wyposażenia.

Niestety sytuacja jest tak dynamiczna, że nikt dziś nie wskaże co kupić.

Co do wagi, pytałbym w sklepie o rzeczywistą a nie katalogową, można się zdziwić.