Skocz do zawartości

Zsuwająca się sztyca

amrest

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam ramę karbonową i sztycę myk-myk Giant Contact Switch. Niestety od dłuższego czasu borykam się z problemem opuszczającej się sztycy (i nie mam na myśli myk-myk ;))

Najsensowniejszym rozwiązaniem wg mnie byłby dodatkowa obejma, taka jak ta: wout-van-aert-colnago-prestige-2016-cros

Niestety nie mogę niczego podobnego znaleźć na rynku. Poratujecie?

Pozdrawiam Rafał

Obejma nic nie da. Wyciągnij sztycę i wszystko dobrze wyczyść. Odtłuść w środku ramy oraz końcówkę sztycy dokładnie. Następnie użyj pasty do karbonu, która zawiera drobinki zapobiegające zsuwaniu. Dokręć z odpowiednim momentem i będzie gitara;)

Wszystko było zrobione jak piszesz. Najpierw testowałem bez pasty, później z pastą. Z pastą jest lepiej bo zsuwa się tylko trochę jednak poprawianie sztycy co 100km jest słabym rozwiązaniem. przy następnym wyjeździe będę testował lakier do włosów...

Biorę pod uwagę zakup tej obejmy, cena jednak jest nieprzyzwoita: https://www.bike-components.de/en/KCNC/Twin-Clamp-SC13-Seatpost-Clamp-p47943/?o=69408377-black-34-9-30-9-mm

Author ma podobne rozwiązanie, ale nie ma wersji na moje średnice 34.9/30.9

• Administrator

Tutaj masz kilka sposobów na zsuwającą się sztycę, od najbardziej oczywistych:

1. Zastosowanie pasty do karbonu (działa tylko na lżejszych kolarzy, przy większej wadze zawodnika sztyca może nadal zjeżdżać).
  2. Przykręcenie sztycy z maksymalnym podanym na zacisku momentem.
  3. Czasami może zadziałać odwrócenie zacisku sztycy, by śruba mocująca była po stronie wycięcia w rurze podsiodłowej ramy.
  4. Zastosowanie szerszego zacisku, jeżeli rama ma taką tolerację.
  5. Naklejenie paska materiału ściernego na sztycę (zwłaszcza przy znaczącej różnicy w średnicy sztycy i ramy.

Daniel, dzięki za podpowiedzi. Jeśli lakier do włosów zawiedzie będę wprowadzał wspomniane przez Ciebie patenty w życie.

Co do punktu 5, szukałem w Internecie tego typu naklejek: ultracienkie z jedną stroną ścierną. Niestety chyba nikt nic takiego nie wyprodukował jako produkt rowerowy.

50 minut temu, amrest napisał:

Daniel, dzięki za podpowiedzi. Jeśli lakier do włosów zawiedzie będę wprowadzał wspomniane przez Ciebie patenty w życie.

Co do punktu 5, szukałem w Internecie tego typu naklejek: ultracienkie z jedną stroną ścierną. Niestety chyba nikt nic takiego nie wyprodukował jako produkt rowerowy.

Może być kawałek taśmy klejącej dwustronnej. Ale to też zależy ile tego luzu tam masz ;)

Dzisiaj przetestowałem rozwiązanie z lakierem w dość trudnych, dla zsuwającej się sztycy, warunkach. Zero opuszczenia :)

Silny lakier z Biedronki oraz kolejny mały krok w stronę maksymalnego momentu.

Kompletnym sprawdzianem będzie jazda w mokrych warunkach, gdy najprawdopodobniej dostanie się woda w to miejsce.