Skocz do zawartości

[Napęd] Nowy napęd 2x10, przeskakuje łańcuch


Dmitrij

Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie nowy rower mam, Merida Big.nine 300 Lite. 300-400 km przebiegu. Niepokoi mnie od kilku dni przeskakiwanie łańcucha na 10 z tyłu (najmniejsze kółko zębate). Łańcuch jest czyszczony i smarowany regularnie. Przy 150 km był zrobiony przegląd gwarancyjny. Co może być przyczyną? Czy można samemu to naprawić?

Napęd jest taki:

  • Przerzutka przednia Shimano Deore
  • Przerzutka tył Shimano Deore M4120 Shadow
  • Mechanizm korbowy Shimano Deore M-4100-2
  • Kaseta Shimano Deore M4100
  • łańcuch KMC X10

Chyba niemożliwe jest przy takim przebiegu rozciągniecie łańcucha (nie mam czym zmierzyć) albo wyrobienie zębatek?

Edytowane przez Dmitrij
Odnośnik do komentarza

Powodem może być również za długi łańcuch - powinien mieć 114 ogniw. Inną, niestety coraz częściej spotykaną praktyką jest sprzedawanie przez producentów łańcuchów gorszych jakościowo sztuk jako produkt oem - takowe zestawy kupują producenci rowerów - w przeciągu dwóch razy z rzędy łańcuch KMC X10.93 kupiony w wersji oem miał po wyjęciu z torebki rozciągnięcie na 0.7 przymiaru. Znajomego Kross Evado 10 na którym miał góra 300km przebiegu przymiar swobodnie wpadał na 0.7. Już nawet miałem wątpliwości czy mój przymiar dobrze mierzy - kupno wersji box, wyższej wersji łańcucha - X10EL rozwiązała wątpliwości - wszystko z nim ok.

Policz ogniwa, kup przymiar - to wydatek około 10zł, wrzuć zdjęcie kasety

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

@Motke tak to wygląda. Niestety piasek – jeżdżę po Puszczy Kampinoskiej, wszystkie drogi – to piasek i taki muł biały. Tak jak pisałem, staram się myć i smarować napęd co 100 km

IMG_1549.JPG IMG_1553.JPG IMG_1555.JPG
Odnośnik do komentarza

To może jeszcze sprecyzuj co znaczy "przeskakuje".
Przeskakuje z 10 na 9 bieg czy przeskakuje łańcuch?

Może to co bierzesz za przeskakiwanie łańcucha jest właśnie próbą wejścia na 9 bieg. Łańcuch haczy o 9 a potem puszcza i wraca na 10.
Może poluzuj linkę (baryłka)

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Motke napisał:

To może jeszcze sprecyzuj co znaczy "przeskakuje".

Na 10 biegu prześlizguję się. Pojechałem do warsztatu w Izabelinie. Panowie stwierdzili że wszystko jest okej, ale łańcuch jest nieco luźny i skrócili o 2 ogniwa. W drodze powrotnej nie było objaw. Mechanik jako ewentualną przyczynę jeszcze rozważył brud w tylnej piaście i jej nieprawidłową pracę. Więc jak na razie przyczyna albo wyeliminowana albo piasta do rozbiórki…

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...