Skocz do zawartości

Stara rama z hakiem przerzutki ale bez gwintu


PWAIN

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, Mam około 30 letni rower romet, w którym chciałbym wymienić tylną przerzutkę. Rama posiada hak przerzutki ale bez gwintu - załączam fotkę. Aktualna przerzutka (falcon obsługująca 6 rzędowy wolnobieg 14-28) przymocowana jest specjalną nakrętką z tuleją, która wkręcana jest od strony koła i wypełnia tą przestrzeń bez gwintu. Gwint, który wystaje z przerzutki i pasuje do tej tulei jest małej średnicy (niestandardowej?). Zakładam więc że współczesne przerzutki nie będą pasowały.

 Czy ktoś już ogarniał ten temat? Googlowanie niewiele dało - raczej sugestie, że gwint pewnie był tylko się zużył. Moim zdaniem gwintu jednak nie było :)

Jeśli ktoś już rozwiązywał taki problem to proszę o sugestie.

hak.jpg
Opublikowano
2 godziny temu, raven napisał:

może dałoby się przegwintować ten otwór na współczesne przerzutki? 

jest też hak tego typu https://rowerplus.pl/haki-ram-i-czesci-zamienne/3542-sunrace-adapter-haka-przerzutki.html?s=1

nie wiem czy to będzie pasować do Twojej ramy, ale za 7pln warto chyba zaryzykować :)

albo poszukaj nowej przerzutki Twojego typu, są teraz takie różne sklepy retro...

Dzięki,

Zastanawiam się nad takim adapterem, ale nie wiem czy wtedy odciąć ten oryginalny hak, czy niech sobie będzie?

Zmierzyłem średnicę i jest trochę ponad 10mm więc nie da się nagwintować na M10. Wiem, że kiedyś były takie tulejki naprawcze, które poszerzają śrubę z przerzutki z M10 na M12 - wtedy można powiększyć otwór i nagwintować na M12. Tylko jakoś nie widzę aktualnych ofert. I boję się że nie wyjdzie mi to solidnie...

A możesz polecić jakiś sklep retro online?

 

Opublikowano
33 minuty temu, raven napisał:

no pewnie będzie trzeba obciąć

polecić nie mogę, bo w tym nie siedzę, ale tak na szybko znalazłem

https://www.rowerowaholandia.pl/

https://www.baluma.pl/index.htm

https://www.olx.pl/oferty/q-przerzutka-retro/

Jeszcze raz dzięki :) 

Chyba najrozsądniej będzie w pierwszej kolejności reanimować moją starą przerzutkę, no i ten adapter przymierzę ale bez ucinania na razie...

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Reanimacja starej przerzutki się nie powiodła, bo zgubiłem śrubę niezbędną do przykręcenia jej do ramy. No comment... 😕

Kupiłem adapter haka z linku powyżej, ale nie byłem przekonany do tego rozwiązania. Znacząco przesuwa oś koła i wygląda delikatnie. Stwierdziłem, że najpierw spróbuję przystosować oryginalny hak, a adapter zostawiłem jako „plan B”. 
W ramach planu „A”
-rozwierciłem hak wiertłem 11mm
-nagwintowałem otwór gwintownikami M12/1mm
-wkręciłem tuleję do naprawy gwintu z gwintem M12 na zewnątrz i M10 wewnątrz
-obciąłem nadmiar tulejki 
-przykręciłem przerzutkę i wygląda OK.

Trzymajcie kciuki, żeby sprawdziło się w boju 🙂 Dam znać czy nie odpadnie…

Tulejki można znaleźć na allegro pod hasłem ‘tulejka do naprawy gwintu M10X1,0’, wykorzystuje się je np. przy naprawie zerwanego gwintu świecy w bloku silnika.
Adapter haka kupowałem niepotrzebnie - kupiłem też przerzutkę SunRace RDM41 i w pudełku był dodany taki sam adapter 🙂
 

hak z gwintem M12.jpg tuleje M10 M12.jpg hak z tuleja M10.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...