Bartekgee Opublikowano 31 Marca 2021 Opublikowano 31 Marca 2021 Drodzy Forumowicze, Potrzebuję porady w zakresie wymiany napędu. Obecnie posiadany napęd to 1x11 Korba Easton 40t oraz kaseta CS-M8000 11-40T. Przerzutka tylna GRX 810. Planowana zmiana to wymiana korby na Ultegrę 50-39 i tu pojawia się pytanie o dobór odpowiedniej kasety tak by tylna przerzutka dała radę. W ostateczności wymienię także przerzutkę tylną ale z tego co się orientuję jest bardzo duża wymienność pomiędzy grupami napędów shimano i przerzutka tylna może współpracować z kasetami z grup szosowych. Plan jest taki by pozostać z manetkami GRX oraz tylną przerzutką z tej samej grupy a korbę i kasetę dobrać z grup szosowych. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Pozdrawiam
Motke Opublikowano 31 Marca 2021 Opublikowano 31 Marca 2021 Nie napisałeś co w poprzednim napędzie Ci nie pasowało więc ciężko coś doradzić. Faktycznie, kasety a raczej zębatki MTB i szosowe dla x11 można miksować. Jakieś parę miesięcy temu zmiksowałem właśnie kasetę jaką masz czyli M8000 11-40T z zębatkami szosowymi (dokupione luzem w sklepie niemieckim; w Polsce niedostępne) i teraz mam kasetę: 14-15-16-17-...-40 Przejście między 16 (szosowa) a 17 (MTB) działa płynnie.
Bartekgee Opublikowano 1 Kwietnia 2021 Autor Opublikowano 1 Kwietnia 2021 Generalnie to co chciałbym zmienić względem obecnej konfiguracji to kadencja. Napęd obecnie świetnie radzi sobie w terenie ale też sporo czasu spędzam na asfalcie i na nim kadencja na korbie 40 jest dość duża(po prostu na tej korbie poruszam się dla mnie za wolno). Posiadam cyclocrossa i chiałbym by rower był w miarę uniwersalny zarówno w teren i asfalt. Dlatego chcę zmienić korbę na 50-39 bo zębatka 39T da mi te same odczucia w terenie co obecna a 50T na asfalt da mi większą prędkość poruszania. Z uwagi na fakt większego blatu trzeba zmodyfikować też kasetę by uniknąć ryzyka zerwania tylnej przerzutki, stąd moje pytanie bo nie wiem jak dobrać kasetę i jej największą zębatkę i by pojemność tej przerzutki też pasowała. Jeżeli chodzi o dobór ultegry jako korby a nie GRX-a wynika tylko z faktu że korby GRX są nie dostępne na rynku a ultegra jeszcze tak.
Motke Opublikowano 2 Kwietnia 2021 Opublikowano 2 Kwietnia 2021 Pojemność GRX 810 to niby 40 więc teoretycznie powinno obsłużyć tą 11-40. 40 - 11 + 50 - 39 = 29 + 11 = 40 Z drugiej strony piszą że max to 11-34 chociaż kasety 11-40 polecają do GRX 11 - i bądź tu mądry. Ale jeśli to ma być rower bardziej na asfalt to zmieniłbym na 11-max 32 (bo ta ma jeszcze stopniowanie szosowe 11-12-13-14-...) 11-34 to już stopniowanie bardziej MTB 11-13-15-...
Bartekgee Opublikowano 3 Kwietnia 2021 Autor Opublikowano 3 Kwietnia 2021 Serdecznie dzięki za podpowiedź!! Pozdrawiam i życzę wesołych!
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się