Skocz do zawartości

Zwift a kalorie


Wojtek_t

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie czy Zwift poprawnie wylicza kalorie. Mam zwift podłączony licznik kadencji prędkości i czujnik na serce przy godzinnej jeździe pokazuje 500 kalori spalonych. W tym samym czasie odpalony zegarek huawei gt2 pokazuje 800 kalorii. Bicie serca na zwifcie i w zegarku takie same. Dane dot osoby czyli wieku wzrostu i wagi też w obu przypadkach takie same. Więc której aplikacji bardziej wierzyć? 

Odnośnik do komentarza

Tu dochodzi kwestia tego jak liczy dane oprogramowanie. Część podaje kalorie samego wysiłku, a część całkowite, do tego stosowane są różne algorytmy. Osobiście nie wierzę ani stravie, ani zwiftowi i jeśli chodzi o spalone kalorie to opieram się na tym co mi podaje pulsometr Polara. Dodatkowo ma pomiar ciągły i bierze pod uwagę poziom wytrenowania. U mnie to się pokrywaj z realnym zapotrzebowaniem, co dało się zaobserwować przy stosowaniu opartej o jego wskazania diety.  

 

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi. Pokrywają się z moimi obserwacjami. Smartwatch który mierzy ciągle moje tętno i inne funkcje wskazuję bardziej poprawne informacje na temat spalonych kalorii. 

Odnośnik do komentarza

Z pomiarem tętna z nadgarstka w czasie ćwiczeń bywa różnie... O ile zegarek mierzy poprawnie w spoczynku, tak w czasie jazdy jest sporo gorzej...Pasek HR podpięty pod licznik garmina, do tego fenix 6 z pomiarem z nadgarstka i kompletnie różne dane tętna...  Sprawdz czy Twoj zegarek może czytać te same dane co zwift, czyli czy da się do niego podpiąć pasek ... wtedy można porównywać...

Odnośnik do komentarza

Podłączyłem opaskę pod telefon i smartwatch też pod tą samą aplikacje i pokazuje to samo. Różnica jest pomiędzy obliczaniem kalorii przez Zwifta a aplikacje z telefonu. Myślę że Zwift zaniża wartości. Mało prawdopodobne abym przy godzinnej jeździe z gdzie serce bije średnio 160 uderzeń na min spalił tylko 300 kalorii. 

Odnośnik do komentarza

Telefon huawei gt2 sport  opaska  garmin aplikacja huawei zdrowie. Przy godzinnej jeździe opaska i zegarek pokazują takie same bicie serca. I w aplikacji pokazują że tyle samo kalorii spaliłem. Natomiast jak opaskę podłącze pod Zwifta to również pokazuje mi takie samo bicie serca co zegarek natomiast końcowo pokazuje że spaliłem ok 300 kalorii mniej. W obu aplikacjach mam te same dane dot wzrostu wieku i wagi. 

Odnośnik do komentarza

Trenażer to Trenażer Tacx Blue Matic do tego mam zalazony licznik prędkości i licznik kadencji. Więc moc zwift wylicza sobie sam. Trenażer mam ustawiony zgodnie z zaleceniami Zwifta. 

Odnośnik do komentarza

No to tutaj będzie źródło problemu - I zwift i huawei muszą sobie wyliczyć moc z podanych danych i zapewne robią to inaczej - a to się przekłada na obliczenie 'wysiłku' który wkładasz w jazdę czyli również obciążenia i zużycia kalorii. Ale z doświadczenia, skłaniałbym się do tego że ta niższa wartość będzie bliższa prawdzie (te 500 kcal o których pisałeś)...

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za zainteresowanie. Również uważam że w obu programach jest inny algorytm przeliczania kalorii. Tylko że z moich obserwacji jazdy biegania to właśnie telefon jest bardziej wiarygodny i bliski poprawnemu wynikowi. 

Odnośnik do komentarza

Ale na jakiej podstawie uważasz ze tel jest bardziej ? Może po prostu zawsze zawyża ?

Przykład - jadę z kolegą... jazda kilka godzin, ja z garminem i paskiem hr, on z telefonem z endomondo z tętnem z zegarka... (poprzednie wakacje).

Reszta zmiennych podobna, podobne rowery, waga, jedziemy razem więc również prędkość itd... Ja mam na koniec zjedzone około 1500 kcal, on...4000... :)

Odnośnik do komentarza

Uważam że zegarek jest w moim przypadku dokaldnieszy  ponieważ jak jeżdżę na dworze na nawigacji garmin też z paskiem HR to uzyskuje zbliżone wyniki. Jak biegam już kilka razy pożyczałem zegarek od żony garmin i również wyniki są porównywalne. Generalnie myślałem że tu też będą porównywalne i nie robił bym sobie z tego nic gdyby nie różnica 300 kal na godzinnej jeździe. 300 kal to pół tabliczki czekolady 😁

Odnośnik do komentarza

Zwift wylicza kalorie z średniej mocy, czyli z pracy włożonej w wysiłek (j = dżule), natomiast twój zegarek bierze zapewne wyłącznie tętno. Wynik spalonych kalorii z trenażera na podstawie watów zawsze będzie dokladniejszy, ponieważ moc jaką wkładasz w jazdę, odzwierciedla nakład pracy, w przeciwieństwie do tętna, które jest zmienne i zależne od wielu czynników, a także jest tylko szacowaniem wysiłku. Przykład może być taki, że jesteś np po przebytej chorobie, kondycja spadła na bakier i przez godzinną jazdę generujesz niską moc, a tętno mimo wszystko jest stosunkowo wysokie. Ilość spalonych kalorii wyłącznie na podstawie tętna, będzie znacznie wyższa od tych obliczonych z mocy.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, czarusblitz napisał:

Zwift wylicza kalorie z średniej mocy, czyli z pracy włożonej w wysiłek (j = dżule), natomiast twój zegarek bierze zapewne wyłącznie tętno. Wynik spalonych kalorii z trenażera na podstawie watów zawsze będzie dokladniejszy, ponieważ moc jaką wkładasz w jazdę, odzwierciedla nakład pracy, w przeciwieństwie do tętna, które jest zmienne i zależne od wielu czynników, a także jest tylko szacowaniem wysiłku. Przykład może być taki, że jesteś np po przebytej chorobie, kondycja spadła na bakier i przez godzinną jazdę generujesz niską moc, a tętno mimo wszystko jest stosunkowo wysokie. Ilość spalonych kalorii wyłącznie na podstawie tętna, będzie znacznie wyższa od tych obliczonych z mocy.

Zwift podaje wynik na podstawie średniej mocy wygenerowanej na pedałach, zmierzonej lub przeliczonej przez trenażer. To jednak nie to samo co moc włożona całościowo w wysiłek.

 

Odnośnik do komentarza

Ten artykuł tylko potwierdza to co czym pisałem podając pojęcie wydajności. Tyle że nie do końca zgadzam się z wnioskami.  Moc generować możesz stałą, ale wydajność organizmu może się zmieniać w zależności od bardzo różnych czynników. Choćby taka prosta sprawa  jak pozyskanie energii z jedzenia - spalenie tłuszczu będzie miało inny koszt energetyczny niż lekkich węgli. Kwestia temperatury zewnętrznej. Do tego stan zdrowia itp. Koszty wysiłku np chorego organizmu są sporo większe niż zdrowego. Już nawet sam ruch na rowerze nie w całości przekłada się tylko moc mierzoną przez trenażer. Ale ten ruch ma wpływ na serducho, bo to jedyna pompa do nośnika paliwa. Dlatego też uważam, że całościowo dokładniejszy będzie jednak pomiar z sensownego pulsometru. Niestety nie jest też tak prosto, bo tu pojawiają się czynniki dodatkowe jak dokładność algorytmów producentów, uproszczenia, branie pod uwagę poziomu wytrenowania itp atrakcje, które szczególnie w prostszych urządzeniach nie są uwzględniane.

Edytowane przez Zigfir
Odnośnik do komentarza

Ależ skąd :) Można liczyć i sprawdzać ale na zasadzie porównania - wybrać sobie jeden konkretny setup z którego korzystamy i patrzymy na dane.

To tak jak z wagą - co z tego że moja waga łazienkowa kłamie i pokazuje 95kg zamiast 93 które faktycznie ważę... Ważąc się na niej za każdym razem, błąd będzie taki sam więc jak przytyję/schudnę, to ona to pokaże prawidłowo :)

 

Odnośnik do komentarza

Ten artykuł również potwierdza tezę badań naukowych, w których jasno jest przedstawione wyższość pomiaru mocy nad tętnem, a w związku z tym dokladniejszym obliczaniem wydatku energetycznego. Między innymi o tym też pisał Coggan i Friel w swoich książkach w rozdziałach poświęconych tematowi wyliczania kalorii, gdzie przedstawiony był praktycznie ten sam algorytm. Oczywiście zgadzam się z tym co piszesz, że wpływ na wydajność organizmu ma wpływ wiele innych czynników, ale mowa tu jest o Zwift, gdzie warunki są takie same, a więc jest zastosowany najbardziej powszechny algorytm wyliczania kalorii, biorący pod uwagę że człowiek w 75-80% energii wykorzystuje na podtrzymanie funkcji życiowych, a resztę przeznacza na dodatkowe cele np wysiłek fizyczny.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...