Skocz do zawartości

Problem z kasetą Shimano CS-HG31 8rz po upadku


jasia2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

rower upadł na prawy bok (strona przerzutek) na beton. Fizycznych uszkodzeń nie zauważyłam, wszystko wygląda ok, przerzutki przy zmianie biegów podczas jazdy działają tak samo jak przed upadkiem. Przy pedałowaniu nie ma problemu, ale pojawiają się, kiedy zatrzymam pedały. Problemy:

1) co 1-2 obroty kasety słychać dziwny terkot niezależnie od przełożenia
2) głównie na przełożeniu 1x8 przy kręceniu do tyłu łańcuch próbuje wskoczyć na tylną wyższą zębatkę
3) co jakiś czas przy zatrzymanych pedałach łańcuch blokuje się i staje się "luźny" u góry - po ich puszczeniu korba robi kilka obrotów.

Czy ktoś wie, "co to się stanęło"? 
Dodam jeszcze, że przy dłuższej jeździe jest lekka poprawa, hałas występuje rzadziej.

Załączam film jak to wygląda w rzeczywistości.

 

Odnośnik do komentarza

Już regulowałam, najlepiej jak mogłam, ale widocznie to za mało :( Spróbuję jeszcze jutro na spokojnie, ale jeśli to nie pomoże, to chyba serwis będzie konieczny, bo bardziej zaawansowanych napraw nie ogarnę. Na jakimś innym forum dogrzebałam się info, że to może być uszkodzenie bębenka czy coś takiego, możesz powiedzieć, czy to możliwe od upadku? (Rower stał, kot na niego wskoczył, zeskoczył, a rower pierdut, więc nie jakaś mega wysokość)😅

Odnośnik do komentarza

Skoro się wziął był i obalił na przerzutkę to zapewne krzywy hak. Tego na oko nie widać, ale potem przekłada się na pracę zmieniarki i chrobotanie.

Z tyłu kasety musisz patrzeć: na danej koronce kasety kółka przerzutki muszą być w tej samej płaszczyźnie.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, ahaja napisał:

zapewne krzywy hak

Może hak też jest krzywy, ale dźwiek pojawia się gdy kaseta jest w bezruchu...... Gdy kręci się koło i kaseta dźwieku nie ma. Wszystko wskazuje na okolice okołobębenkowe. Tylko, że jakiś dziwny ten dźwięk.... nie wlazł w okolice bębenka jakiś patyk, kawałek plastiku lub coś podobnego???

Odnośnik do komentarza

Ahaja, na oko wyglada ze jest prosto, ale na oko to wiadomo.

Zenobek, na 99% nie ma tam nic takiego, tez w pierwszej chwili myślałam, ze po prostu coś się tam dostało. Sprawdze jeszcze raz to wszystko o czym mówiliście, oby coś pomogło 

Odnośnik do komentarza

Przerzutka wyregulowana, hak raczej prosty. Patyków i tym podobnych ciał obcych nie ma. Łańcuch już nie przeskakuje na wyższy bieg przy kręceniu do tylu, ale ten hałas wciąż jest i wyglada na to, ze koło przy wolniejszych obrotach co jakiś czas jakby zaczepia czy „zabiera” kasetę ze sobą. Przy szybkich obrotach jest tylko hałas. 
 

Edytowane przez jasia2
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, jasia2 napisał:

Przerzutka wyregulowana

Na filmie nie ma żadnych uszkodzeń przerzutki, ani haka.

Moim zdaniem, to podczas upadku smar w bębenku spadł na zapadki. Podczas jazdy sam się rozprowadzi. Świadczą o tym pytanie 1 i 3. Możesz ew. rozebrać i przesmarować bębenek. 

Co do 2,pewnie tego nie zauważyłeś,a było od zawsze ;)

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, zenobek napisał:

raczej? albo prosty albo nie!

łańcuch? czy wszystkie ogniwka ruszają się swobodnie?

No jest prosty, łańcuch też ok.

1 godzinę temu, Accent_Szaj napisał:

Na filmie nie ma żadnych uszkodzeń przerzutki, ani haka.

Moim zdaniem, to podczas upadku smar w bębenku spadł na zapadki. Podczas jazdy sam się rozprowadzi. Świadczą o tym pytanie 1 i 3. Możesz ew. rozebrać i przesmarować bębenek. 

Co do 2,pewnie tego nie zauważyłeś,a było od zawsze ;)

Ok, pytanie jeszcze jak bardzo niebezpieczne jest jeździć w takim stanie? Nie żebym szalała na tym wehikule, ale mimo wszystko 😅

Odnośnik do komentarza
23 minuty temu, jasia2 napisał:

jak bardzo niebezpieczne

To jest napęd,wiec nie zginiesz ;)

Ogólnie,jak nie będzie strzelać ani przekakiwać,to nie powinno sie nic stać. 

Tak jak pisałem. Serwis bębenka załatwi sprawę

22 godziny temu, jasia2 napisał:

przełożeniu 1x8

Tak btw nie jeździ się na takim przełożeniu.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...