Skocz do zawartości

Rockrider XC100 - obserwacje


maq

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Syn niedawno sobie kupił Rockridera XC 100. Ogólnie maszyna bardzo fajna, nawet się sam przejechałem, chociaż rama mniejsza o jeden rozmiar i amor za mało napompowany jak na moją wagę (jechałem z zablokowanym).
Jest jednak sprawa, która nie daje mi spokoju. Otóż po każdym skasowaniu luzu sterów, kiedy młody sobie pojeździ, sprawa wraca jak bumerang. Czy ja dobrze myślę, iż odpowiada za to przeskakująca do góry gwizdka? Jak sobie z tym poradzić?
 
 
Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Nie. Gwiazdka nie ma nic do rzeczy. Nie przenosi żadnej siły po skręceniu mostka z rurą sterową. Może golenie amortyzatora mają luz albo rura sterowa w koronie. Względnie luzu nie ma a klikanie dochodzi z hamulca.

Odnośnik do komentarza

Luz jest na sterach z całą pewnością. Zaciskam przedni hamulec, palec pod mostek, rowerem w przód i tył i wyraźnie czuć luz.
Potem luzuję śruby mostka, dociągam śrubę aż luz skasuję, nie za mocno oczywiście i dokręcam mostek. Kilka kilometrów i to samo.

Wysłane z Tapatalk

Nie pomyślałem, że śruba do kasowania luzu nie ma potem żadnej roli. A to takie oczywiste przecież.
Teoretycznie znalazłem przyczynę. Zdjąłem mostek z kierownicą i okazało się, że jest pod spodem tłusto, wyraźny film od smaru. Wyczyszczone, dokręcone i zobaczymy.


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Sprawdź też, czy syn nie lata na rowerze, wtedy to trzeba często sprawdzać :) Pytanie też, czy dokręcasz to z odpowiednią siłą - przyłóż trochę więcej za nim zakręcisz mostek 

Edytowane przez Rokoszoko
Odnośnik do komentarza

Dzięki koledzy za rady. Tymczasem zostanę przy podjętym działaniu. Niech pojeździ. Bieżnię na widelcu sprawdzę, jeżeli dalej będzie kłopot.
Syn czasem lata, jak jeździmy na Kazury. Z tego powodu chciał kupić Dartmoora, ale mu przetłumaczyłem, że o wiele więcej i tak jeździ koło komina i do lasu.
Stery nie są zbyt słabo dokręcone. Trochę już tego regulowałem. Powinno być dobrze. Mój rower po regulacji przejechał ze trzy tysiące kilometrów i zero luzu.


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Rower, który lata zawsze zbierze luz na sterach, a szczególnie, ten który nie jest do tego przeznaczony :P Ttrzeba to obserwować :) Patrz też na szprychy i piasty, szczególnie jeśli rower jest nowy. 

Edytowane przez Rokoszoko
Odnośnik do komentarza

A teraz akcja z wczorajszego dnia. W rowerze pojawił się luz na kasecie. Można lekko obracać około połową zębatek. Te od strony ramy stoją sztywno. Okazało się, że wytarte są zęby wewnętrzne. Bębenek cały. Model Sram PG-1230. W serwisie Decathlon ją zdemontowano i pan twierdzi, że przyczyną uszkodzenia jest mycie kasety wodą pod ciśnieniem. Nie chce tego robić na gwarancji. Nowa kaseta 600 zł. Prawdę gada?


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Ale że kręcą się te zębatki luźno w kółko? 

Diagnoza serwisu jakaś z czapy. Nie rozumiem powiązania faktu mycia. Raczej braku prawidłowego dokręcenia kasety. 

Edytowane przez abra
Odnośnik do komentarza

Zadzwoniłem do innego serwisu Decathlon. Nie dawało mi to spokoju. Jak opowiedziałem historię z Piaseczna, to koleś powiedział „co za idiota tam pracuje, proszę przyjechać z rowerem, oczywiście że będzie na gwarancji”. Pojechałem, przyjął rower. Wychodzi z zaplecza z kołem i pyta czy sam to rozkręcałem. Ja na to, że nie, przecież po to mam gwarancję. Rozbierał tylko serwis Piaseczno. A on że ostatnią zębatkę źle zamontowali, nie trafili na właściwy frez, a da się to założyć tylko w jeden sposób (tyle to i ja wiem, bo rozkręcałem Indianę) i docisnęli na chama, wyginając ją i uszkodzili lekko jeden frez na bębenku. Nie robi to jednak problemu. Zamówił kasetę, ostatnia w Polsce. W przyszłym tygodniu naprawa. Ech…
W Piasecznie, przede mną oddawali obcokrajowcowi rower po wymianie klocków V-brake. Koleś wraca i mówi, że nie hamuje. A ten na to, klocki są nowe, ale koło scentrowane i nie można ustawić jak należy. Więcej tam nie pojadę z żadnym rowerem do serwisowania.


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, maq napisał:

co za idiota tam pracuje, proszę przyjechać z rowerem, oczywiście że będzie na gwarancji”.

A co się dziwi jak w wiekszości decathlonów w pełni sezonu pracują głownie studenciaki co potrafią pedały dokręcić, nie mówię że wszyscy ale jest spora grupa :)  Ale wsadzić pająk nie na ten wypust no to trzeba być mistrzem, chciałbym zobaczyć jak on to skręca i mu pogratulować. Przed przeczytaniem tego postu myślałem, że nie można spieprzyć nic więcej oprócz nie dania podkładki plastikowej pod daną koronkę... 

 

W dniu 9.06.2021 o 10:14, abra napisał:

Diagnoza serwisu jakaś z czapy. Nie rozumiem powiązania faktu mycia.

Dokładnie tak samo uważam, to nie jest waterjet że sobie można wycinać wielowypust na koronce. Osobiście sam często używam karchera do mycia mtb typowo z lenistwa i wygody. Oprócz wymiany bębenka co 3 lata i co sezon przesmarowaniu łozysk w kołach nie dzieje się nic złego :) Tylko wszystko trzeba z głową

Odnośnik do komentarza

W tym na Okęciu robi bardzo mądry koleś. Polecam. Kartka jednak wisi, że rowerów nie przyjmują, bo zarobieni som.
Mnie martwi inna sprawa. Rower kupiony we wrześniu 2020. Zimę wisiał w garażu. Kilometrów zrobił może kilkadziesiąt, najwyżej pińcet. Czemu wytarła się kaseta od środka? Ki czort?


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Skończyło się na wymianie całego koła. W Piasecznie źle założyli ostatnią zębatkę na kasecie i popsuli gwint. Decathlon nie zaplata koła od nowa i dali obręcz z nową kasetą. Jeździmy i obserwujemy.


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Jak ja swój skrzypiący ewidentnie support oddałem do serwisu to po bezproblemowej wymianie(pressfit) stwierdzili że to jednak skrzypiały niedokręcone pedały... . Oczywiście pedały dokręcone kluczem dynamometrycznym :D. Politykę wymiany mają bardzo przyjazną dla klienta ale specjalistów to już im brak - o uszkodzonej nakrętce korby też wspomnę - po co odkręcać drugie ramie do wymiany supportu to ja nie wiem.

IMG_20210725_154128.jpg
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...