Skocz do zawartości

Chondromalacja rzepki

rbx

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest tu ktoś kto zmaga/zmagał się z tym problemem?

Zrobiłem USG, byłem u ortopedy i zlecił mi lasery/pole/krioterapię + jakąś suplementację. Po 10 zabiegach był spokój na jakiś miesiąc.
Jednocześnie ortopeda powiedział, że zaproponuje mi zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano.
Z tego co poczytałem i pogadałem z fizjoterapeutą to wychodzi, że to generalnie problem z mięśniami. Któreś są mocniejsze, któreś mniej i ciągną rzepkę na którąś strone. Ostatnio zacząłem się rozciągać i widzę poprawę, ale to jeszcze nie to.
W przyszłym miesiącu zapisałem się na bikefit + umawiam się do fizjoterapeuty na jakieś ćwiczenia itd.

Czy ktoś kto boryka(ł) się z tym mógłby opisać swoje doświadczenia z tym tematem?

Dla potomnych będę opisywał swoje zmagania ;)

Zacząłem ćwiczenia u fizjoterapeuty.
Na razie miałem 2 zajęcia po 1h.
Dziś zrobiłem 40km (10km las i szutry, 30km szosa) - nie jest źle coś tam czuję, ale dużo lepiej niż poprzednio.

Z tego co ortopeda przepisał, zajadam Cignon i Flexus booster. Mam wcinać 2 miesiące. 1 mieciąc już za mną, ale jakoś nie widzę różnicy.
Mam wrażenie, że dwa ćwiczenia fizjo + rozciąganie w domu bardziej pomaga.

Ponieważ nadal czuję że kolana "trzeszczą", tak jakby nie miały smarowania, postanowiłem zajadać dużo galaretek, zimnych nóżek i żelków (żelatyna/kolagen).

W planach kwas hialuronowy w kolano jak w/w nie pomoże, auć ;)

Edytowane przez rbx

Moje kolana, jak wchodzę po schodach trzeszczą o wiele głośniej niż stare schody (ból "rozpychający", brak ostrego, jednak co roku gorzej). Do tej pory, Structum przyjmowane wiele miesięcy, nic nie pomogło. U ortopedy plan jest taki, że prawdopodobnie po obejrzeniu wyników rezonansu będzie seria z polskiego kwasu Biovelox. Rower jak najbardziej zalecał. Tak też robię i o dziwo w czasie kręcenia ból jest minimalny, chodzenie OK, ale schodzenie z jakiegoś pagórka - masakra... Daj znać co dalej (czytałem o krioterapii same dobre opinie). 

Mojemu mężowi lekarz zalecił zastrzyki oraz suplementacje kwasem hialuronowym w kaspułkach i kolagenem do picia. Dodatkowo jest pod opieką fizjo i chwali sobie takie rozwiązanie. Niestety gra amatorska w piłke narobiła szkód - złamany piszczel a teraz znów problemy w kolanem bo co będę ukrywać przez pandemię trochę się przytyło :-) Czas teraz wrócić na dobre tory :-)

Czy ktoś z Was ma jeszcze zdiagnozowaną chondromalację? Możecie opisać swoje objawy? W czerwcu poszedłem do ortopedy z delikatnie trzeszczącymi, ale bezbolesnymi kolanami. Na usg nic nie stwierdził, ale zalecił zastrzyki z kwasy hialurunowego. Od momentu zastrzyku lewe kolano praktycznie non stop boli. Brałem leki, miałem prądy, pola magnetyczne, fizjo itp., itd. Nic nie pomogło. Ostatecznie lekarz skierował mnie na MRI gdzie wyszła chondromalacja z niewielkim zmiana 2 stopnia. Z tego co wyczytałem taki stopień zaawansowania nie daje objawów bólowych. Dlatego chce zapytać jak to wygląda u Was. Odczuwacie ból w całym stawie, w konkretnym miejscy, czy ból się przemieszcza? Odczuwacie sztywnienie kolana albo wrażenie, że coś jest nie na swoim miejscu?