Skocz do zawartości

Recenzja Northwave Origin Plus vs Shimano ME501


Andrzej D

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ukrywam że recenzja jest kosztowna dla mojego portfela. W poszukiwaniu pierwszych butów SPD,po lekturze internetu zdecydowałem się na Shimano ME5. Wiele było opinii o zawyżaniu rozmiarówki przez Shimano,przy długości stopy 27,zamówiłem rozmiar 44. Niestety nie aż tak rozmiary są zawyżone. Ogólnie buty są OK,tylko okazały się o wiele za duże. Nie wymieniłem,bo mojemu fitterowi udało się ustawić bloki a w czubki butów,włożyłem paski pianki. Po kilku jazdach doszedłem jednak do wniosku że buty są za duże. Cóż postanowiłem je wystawić na OLX a w międzyczasie zamówiłem Northwave'y Origin Plus. Tym razem nie słuchałem nikogo i zamówiłem rozmiar 42 z wkładką 27 cm. Przed założeniem miałem stresa,czy nie okażą się za małe. Nie,buty leżą na nodze jak ulał. Przejdźmy do rzeczy i skonfrontujmy poszczególne elementy.

BOA kontra SLW

Na plus BOA-dożywotnia gwarancja i powlekana linka stalowa. 

Na Plus SLW-mikro poluźnianie. Zamiast linki w SLW jest plecionka. Nie wiem jak z trwałością,ale jest znacznie elastyczniejsza i według mnie elastyczniej "pracuje" z butem.

 

JĘZYK

W Shimano jest dziurkowany zaś w NW ma wszytą tkaninę siateczkową. Niby pierdoła,ale ząbków w NW jest kilka,co pozwala na lepsze ułożenie języka na wierzchniej części stopy. Wydaje mi się że jęzor w ME501 jest sztywniejszy i jedynie jeden klin nie pozwala na tak wygodne ułożenie jak w NW.

WKŁADKA

W Shimano jest "tłuściejsza" a czy ma to wpływ na komfort? Za krótko mam NW,by powiedzieć że skromniejsza wkładka ma duży wpływ na komfort.

PODESZWA

Shimano-Guma Michelin,brak korków z przodu,bardziej "tępa" na podłożu

NW-Sztywniejsza,elastyczny plastik z gumowym bieżnikiem,korki.

CHOLEWKA

Shimano-sztuczna skóra,która podczas ściągania BOA,lekko się załamuje. Wentylacja poprzez jedynie otwory

NW-trudno określić jednym słowem. Coś w stylu tkaniny,powlekanej plastikiem. Elastyczniejsza,bardzo ładnie układająca się na stopie. Wentylacja to otwory i wstawki siatkowe z przodu i po bokach.

WEWNĘTRZNA CZĘŚĆ PODESZWY

NW-pod wkładką wyściełana filcem,blachy pod spodem

Shimano-plastik z wzdłużnymi rowkami,który w teorii powinien poprawić wentylację,ale brak otworów we wkładce,uśmierca ideę.

DESIGN

Kwestia gustu. NW wyglądają delikatniej,to znaczy zgrabniej. Grafika w Shimano delikatna,w NW bardziej wyrazista. 

Cały mój stój,włącznie z kaskiem i rękawicami oraz rower,to czerń i żarówiasty limonkowy,dlatego Originy wpisują się w ogólną stylówkę.

Podsumowanie:Gdybym dziś miał po raz kolejny kupować buty,w oparciu o powyższe,wybrałbym Northwawe. Dla mnie ładniejsze graficznie,sztywniejsza podeszwa,wcale nie utrudniająca chodzenia. Lepsza wentylacja, bardziej "uległy" język i lepiej układająca się cholewka. System SLW również wygodniejszy zwłaszcza podczas poluźniania "sznurówki".

IMG_20200708_173904.jpg IMG_20200708_174557.jpg IMG_20200708_174040.jpg IMG_20200708_174618.jpg IMG_20200708_174002.jpg
Odnośnik do komentarza

@Andrzej D co do linki (plecionki) to używałem SWL w butach NORTHWAVE Blaze Plus i przez 3 lata nie urwała się. Buty nie miały lekko, regularnie moczone, często uwalone błotem, regularnie myte. Nic się nie stało. Samo pokrętło dało również radę po wypadzie na "pustynie". Kilka godzin przedzierania się przez piasek lekko je zablokował, ale pranie w pralce rozwiązało problem. 

Ku pamięci. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to do NW kupisz te pokrętła i linki. Są zestawy naprawcze. Niestety płatne. 

Widzę, że Origin Plus mają już gumową osłonę palców, która jest wywinięta na górę. To zmiana na plus. W Blaze nie było czegoś takiego i na kamieniach niszczyła się sztuczna skóra. 

PS

Na koniec uwaga o NW. Jeździłem 3 sezony w NW Blaze PLUS. Byty dostały w tyłe i nic się nie stało poza tym, że sztuczną skurę uszkodziły lamienie (spacer w Beskicach pozadzierał lico). Pa tym nic! Niestety buty były idealne i leżały jak ulał. W pierwszym sezonie super sprawa. W drugim zaczęły lekko uwierać. W trzecim było to bardziej problematyczne. Przy upałach i długich trasach robiło się ciasno. Dlatego na ten sezon kupiłem nowe buty. Ponownie Northwave ale tym razem Rebel 2. 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Dziękuję za opinie i spostrzeżenia. Dziś dopiero zamontowałem bloki,więc chrzest na dłuższym dystansie dopiero w weekend. Z tego co widzę,Twoje Blaze mają cholewkę ze sztucznej skóry. Origin Plus to jakaś tkanina powlekana tworzywem. Spotkałem gdzieś informację,że z czasem zmieniają rozmiar ale lekko na plus. Jeśli chodzi o dopasowanie do nogi,to wygrywają z ME501. Fakt,Shimano miałem za duże,więc moja ocena może nie być obiektywna. Zresztą dziś pojechały do nowego właściciela pod Wrocław.

Odnośnik do komentarza

Tak Blazy były z takiej sztucznej skóry. Fajnie to oddychało i nawet po wypadach w upał wracałem w suchych skarpetkach. Jak przemoczyłem buty latem (wpadłem do rzeki) to po kilku godzinach jazdy były sucho. Całkiem udane buty to były.

Obecnie mam Rebele 2 i tutaj też jest fajnie. Jedyne co mi przeszkadza to mikry obcas (raptem 2 małe klocki) pod butem. Idąc w tych butach trzeba uważać, bo łatwo skręcić kostkę. Poza tym kawał solidnego buta. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...