Skocz do zawartości

Napinanie linki w przedniej przerzutce


Tomek87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem sobie pare miesięcy temu Kross Esprit 2.0 i coś mnie podkusiło żeby poprawić sobie pracę przednich przerzutek (Shimano Tourney TZ). Odkręciłem linkę i po obejrzeniu chyba 30 filmików dalej nie mogę sobie poradzić z jej regulacją. Śrubę baryłkową w klamkomanetce dokręcam do oporu i odkręcam jeden obrót. Przerzutka tył ustawiam na największej zębatce a z przodu na najmniejszej. Śruby H i L są dokręcone w połowie na tym etapie. Przednia klamkomanetka na najmniejszej zębatce (1). Reguluje śrubą L wózek żeby był po środku zębatki, naciągam linkę ale nie jakoś super mocno i dokręcam. Problem pojawia się w tym miejscu bo zmieniając zębatkę na (2) z przodu siła oporu na klamkomanetce jaką muszę użyć jest tak duża ze mam obawy że ją złamię. Linka jest super naciagnieta w tym momencie, a (3) się wrzucic nie da.

Odnośnik do komentarza
41 minut temu, Tomek87 napisał:

Śruby H i L są dokręcone w połowie na tym etapie.

Gdzie Ty to wyczytałeś?

Źle to robisz.

Mały blat(Przód) i duża zębatka(tył) i odkręcasz linkę

Regulujesz śrubką L aby łańcuch był oddalony od wózka/łyżyzki przerzutki o około 0,5-1mm

Zakładasz linkę dajesz z tyłu na najmniejszą koronkę,odkręcasz śrubkę H(Tak żeby tylko nie wypadła) i próbujesz dać na duży blat z przodu.Jak się nie da odkręcasz baryłkę naciągając linkę

Teraz regulujesz skręcasz śrubkę H,aby łańcuch nie spadł z blatu.

Tu masz filmik

 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Cześć

Odgrzewam kotleta, ale mam problem z moim przednim Altusem 

Jak mocno powinna być napięta linka na początku regulacji?

Mam na małym blacie i czy linka ma być bardzo luźna, czy już napięta?

Ogólnie nie wchodzi na 3 blat 🤔. Niby chce, ale  jakby się zacina. Sprawdzałem wysokość prowadnicy w stosunku do zębów (jest ok), prowadnica idzie równolegle do blatów. Śruba H jest odkręcona, więc powinna puszczać, ale nie idzie. Być może za mocno napięta na samym początku, dlatego pytam 

Edytowane przez belfer
Odnośnik do komentarza

Wrzucając na większy blat naciągasz linkę, dlatego nawet na małym blacie powinna być już napięta, żeby przenosić ruch manetki szybko na ruch ramienia przerzutki. Jeżeli nie wchodzi na duży to raczej musisz ją napiąć.

Odnośnik do komentarza

Tylko wydaję mi się, że wrzucając na duży blat manetka klika już z takim oporem, że zaraz ja złamie, a nawet jak uda mi się przełączyć manetkę na 3 to i tak łańcuch trze i blokuje . Jest jeszcze kwestia ustawień śrub H i L - wózek reaguje dopiero jak już są praktycznie wkręcone na maksa 

Edytowane przez belfer
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Chertan napisał:

To chyba internetowo trudno rozkminić. Powinno się dać przerzutkę przeciągnąć palcami do spadnięcia łańcucha jeżeli blokady są odkręcone.

Niby sobie już poradziłem.  na 1 zostawiłem luz na lince, podkręciłem baryłką o 1 obrót tylko. Wchodzi, może nie idealnie i perfekcyjnie super gładko, ale działa. 

8 godzin temu, wolek napisał:

Zobacz z manuałem do danej przerzutki czy dobrze linkę po prowadziłeś.

Na stronie Shimano szukałem, ale chyba już jej nie ma w katalogach. Mam Kelly's Spider, rocznik chyba 2010, może 2011, nie pamiętam dokładnie kiedy kupowałem.  Nie ma na niej numeru, tylko Altus. Linka jest jak oryginał był 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...