Skocz do zawartości

Kompatybilność korby


pawel.baranek1

Rekomendowane odpowiedzi

pawel.baranek1

Witam serdecznie. Zwracam się z pytaniem. Czy mając korbę dedykowaną do napędu 3x9 będzie ona prawidłowo współgrać z napędem 3x10. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Wiem ze odwrotnie dziala. Czyli korba dydykowana do lancucha 9s dziala na korbie od 10s. 

Wszystko rozbiega sie o szerokosc zebow. Jesli tak czy siak zmieniasz naped na 10s to przetestuj. Jesli nie zagra ze soba to kupisz nowa korbe.

Odnośnik do komentarza

Chcę dołączyć się do pytania i trochę je doprecyzować. Jeśli ktoś wie lub ma możliwość sprawdzić, to powiedzcie, czym tak na prawdę (od strony technicznej) różnią się korby dostosowane do 9s a te do 10s. Czy w ogóle czymś? Maki wspomniał o szerokości zębów, ale tutaj ważne jest w którym punkcie są różnice, np. jak daleko od wierzchołka zęba, bo chodzi o to jak głęboko nachodzi łańcuch. Czy może chodzi o grubość zębów? Wiemy że łańcuchy HG-X są węższe, ale chodzi tylko o to by grubość zęba nie była większa od długości tulejki. 

Bo czym może skutkować połączenie np. korby 9s z resztą na 10s? Przeskakiwaniem łańcucha na korbie? Spadaniem łańcucha? 

Podsumowując - jakie są różnice od strony technicznej między korbą na 9s a korbą na 10s?

Odnośnik do komentarza
pawel.baranek1

Tak jak poszukałem jeszcze, wszystko powinno hulać. Różnica jest faktycznie w szerokości łańcucha ale tylko zewnętrznie jest węższy a ogniwa w środku mają taki sam wymiar. Podsumowując, dziękuje za podpowiedzi i szerkości. pozdro. 

Odnośnik do komentarza

A ja wpadłem na filmik Szajbajka w którym on też mówi że te systemy pasują do siebie lepiej niż mogłoby się to wydawać:

 

Zębatki korby będą pasować do każdego systemu, bo ich rozstaw zawsze musi pozostać taki sam. Łańcuchy HG-X są węższe, ale długość tulejek w ogniwach nie jest mniejsza niż grubość zębów nawet starej korby. Krótko mówiąc, przejście na wyższy napęd nie wymusza na nas wymiany korby, która też potrafi być droga. Jedynie łańcuch musi być węższy ponieważ odstępy między zębatkami na kasecie są mniejsze. 

Myślę że ten temat został tutaj rozwinięty na tyle dobrze, że po jego przeczytaniu nikt nie powinien mieć już wątpliwości. Pozdrawiam! 

 

Odnośnik do komentarza

Chcialem wlasnie pisac ze zle poinformowalem. Wiedzialem ze przy 10 s jest lancuch waski ale jak juz ktos tu wspomnial z zewnatrz. Wewnatrz szerokosc jest ta sama a co za tym idzie i zeby musza byc i te same. 

Odnośnik do komentarza

będzie działać spokojnie ;) sam mialem napęd 3x8 i założyłem korbę deore fc m615 i jestem zadowolony ;)

nie wiem jakie masz stopniowanie obecnej korby, ewentualnie bedziesz musiał podregulować przednią przerzutkę

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

w taki przypadku raczej przydało by się skrócić delikatnie łańcuch i odrobine obniżyć przednią przerzutkę ,ale wszystko wyjdzie w praniu jak zamontujesz korbę, ja ze zmiany jestem zadowolony myślę że i Ty będziesz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...