Skocz do zawartości

Kross Lea 8.0 2020 156 cm wzrostu

jerzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dla 156 cm wzrostu lepszy będzie rozmiar XS 16" czy XXS 14"? Mowa o rowerze na kołach 27,5".

Kobieta, dorosła, nie urośnie :)

Pozdrawiam

KonradTrek800

Zdecydowanie ten najmniejszy XXS. One wszystkie mają mostek 90mm. Moja żona ma 153cm i jej rower jest krótszy o 20mm. Jakieś 535mm TT. Do tego jeszcze krótszy mostek. Ten 16" to na mnie z 173cm wzrostu i przekrok 79cm.

No to mnie teraz zamotałeś. Weź pod uwagę że w tym XS rura podsiodłowa ma 394 mm = 15,512". Poza tym w obecnym rowerze (MTB 18" 26") ma siodełko na wysokości 90 cm od ziemi. W Lea XS siodełko na max daje 95 cm. Myśle że w Lea za sprawą 27,5" siodełko powinna mieć wyżej: na 91 cm. Oznaczałoby to że przy XS siodełko będzie 4 cm od max a w XXS to chyba już całkiem max.

16" na Ciebie? Widziałeś tabelę rozmiarów?

KonradTrek800

Długość rury podsiodlowej nie ma znaczenia. No chyba, że jest ryzyko, że sztyca podsiodłowa będzie za krótka. Patrz na TT i mostek. Po lesie latam na góralu z realną rurą poziomą 555mm i mostkiem 80mm, choć idealny byłby 90mm. Jak widzisz to znacznie poniżej tego co sugeruje producent. W przypadku Twojej żony to ryzyko jest tylko w jedną stronę. Wracając do wymiarów to ma sens podawanie odległości od osi suportu do górnej krawędzi siodełka zgodnie z kątem rury podsiodlowej. To, że jeździła na za dużej ramie nie znaczy, że kolejny raz należy popełnić ten sam błąd.

Aha (MTB 18" 26") w starym rowerze wcale nie oznacza, że on był większy (dłuższy) od tego XXS. Jednak na 100% był za duży.

Tak więc wg mnie ten XXS będzie idealny lub lekko za duży dla osoby 156cm. Skrócenie mostka do 80mm sporo już może zmienić.

Edytowane przez KonradTrek800
Napisano (edytowane)

A jaki formalnie rozmiar ramy ma Twoja żona? Jaka jest długość rury podsiodłowej? Czy sztyca ma daleko do max?

Oczywiście zgadzam się, że ten MTB 18" (po mnie w spadku:)) jest dużo za duży - przekrok ramy lekko przekracza przekrok kierowczyni :)

Co do odegłości TT to chyba masz racje, w obecnym rowerze między siodełkiem (mierzone w miejscu gdzie wchodzi sztyca a kierownicą jest 630 mm). 555 + 90 to już 645 mm.

Cały czas jednak obawiam się o sztycę, która w 14" może być za krótka a wysunięcie ponad max może złamać ramę (choć przy masie 48 kg to nie aż takie groźne).

Rozmiar rur w Lea 8.0 mały:

XXS (14") = 343 = faktyczne 13,5"!

XS (16") = faktycznie 15,5"!

Edytowane przez jerzyk
KonradTrek800

Poniższy rower ma max bezpiecznie wysuniętą sztycę:

Unibike 1x11.JPG

Zmierzyłem mostek i ma tylko 60mm. TT 535mm. Rura podsiodłowa 385mm. Jak patrzę na wymiary tych Krossów to coś mi się wydaje, że dział marketingu popier.... opis wymiarów albo jakieś upośledzone rowery teraz produkują. Męska rama ma 380mm podsiodłówkę a damska 343mm przy 555mm TT?

Wracając do roweru moich dziewczyn to żona ma 153cm, córka 160cm - mega długie nogi i dla niej nadal do max dużo brakuje. Syn ma 170cm (dłuższe nogi ode mnie) i dla niego ten rower jest już za mały. Podsumowując dla mojej córki wystarczy do wzrostu 165cmm wzrostu. 

Wracając do Kross Lea to nawet jeśli tam jest tylko 343mm to dla 156cm wzrostu nie zabraknie regulacji. Kolejna sprawa to upewnij się czy tam jest mostek 90mm jak piszą czy może 60mm - co jest standardem przy tak małych ramach. 

Napisano (edytowane)

Biorąc to wszystko pod uwagę to bardziej brałbyś XXS czy XS?

Jak podałem wzrost żony to sprzedawca nie chciał mi sprzedać XXS bo powiedział że to wzrost na XS a XS nie ma.

Edytowane przez jerzyk
KonradTrek800

Jak popatrzyłam na to co stoi w sklepach rowerowych to pomyślałem, że Polska to Holandia i każdy facetem ma minimum 190cm wzrostu. 90% sprzedawców wciska za duże ramy. To wasza decyzja więc trzeba się przymierzyć, przejechać choć kilometr i zdecydować. Ustawcie prawidłowo siodełko dla żony i niech potestuje. Nie chcę sprowokować Was do błędnej decyzji.

No i kupiliśmy XS-a. Siedzenie na max ma 94, żona ustawiła sobie na 88 i jeszcze mówi że chyba troche nisko. Liczę od ziemi. Wychodzi że XXS byłby ledwo na styk ale też by dał radę tyle, że 157 cm to max.

Witam.

Mam akurat żonę o podobnych gabarytach😁. I też zastanawiamy się nad rowerem Kross Lea 8.0.

Jeśli jest możliwość proszę o opinie oraz info jak rower się sprawuję.

Dzięki i pozdrawiam.