Skocz do zawartości

Dretwiejące palce u stóp SPD

Walenty

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Jest to mój pierwszy post tutaj, wcześniej przeglądałem to forum szukając odpowiedzi na pytanie. Wiem że bywały tutaj podobne przypadki, ale żadna wskazówka mi nie pomaga. 

Do rzeczy... Od niedawna jeżdżę na pedałach zatrzaskowych Shimano m520 oraz butach Shimano sh-me301. Wszystko pięknie tylko drętwieją mi palce u stóp od spodu. Buty dla mnie są wygodne, nie cisną nigdzie. Przesuwałem bloki w tyl, dzwignąłem siodełko lekko do góry i do tyłu, luzowalem klamrę i rzepy, nawet jechałem z całkowicie odpięta klamrą i rzepami. Palce dalej drętwieją, tylko że w prawej dużo mniej, trochę poczuje za chwilę przejdzie i tak co jakiś czas, za to w lewej jak się zacznie to trzyma ciągle ale nie aż tak bardzo żebym schodził z rowera i odpoczywał, da się jechać ale mocno denerwuje. Jeżeli skieruje stopę w dół to drętwieje ustaje, ale po chwili znowu atakuje. Może powinienem kręcić z stopa skierowaną w dół. Wiadomo, jak się zatrzymam gdzieś na światłach, bo głównie jeżdżę po drogach to krążenie wraca na kilometr, dwa. Wcześniej jeżdżąc na platformówkach też czułem leciutko że na tej lewej nodze drętwieją mi palce, ale to było bardzo słabe uczucie, robiłem trasy po 100km i było ok. Teraz zrobię 40km i mam ochotę przerzucić się z powrotem na platformy. 

Zastanawiam się czy może mam zła technikę pedałowania.Może siodło do wymiany, może uciska mi jakąś żyłe. Mam już je od 13 lat takie jakie dostałem z rowerem. 

Pozdrawiam

Edytowane przez Walenty
Marcin Kwita

Sądzę, że zrobiłeś już wszystko. Zostaje zmiana siodła i butów. A najlepiej bikefitting po prostu. Sam zbieram już kasę bo mam ten sam problem. Ostatnio wymieniłem siodło i jak na razie nie odczuwam. Ale u mnie się to zaczynało pojawiać po 2h jazdy.

Zastanawiam się nad siodłem ale nie wiem jakie kupić. Sam jestem zielony w osprzęcie (co dopiero w siadełkach) czy ogarnę jakieś fajne za ok 150zł? Na co zwrócić uwagę?

Nie wiem czy już uporałeś się ze swoim problemem, mogę Ci powiedzieć że też mam podobny problem. Częściowo pomogła mi zmiana techniki, ja podczas jazdy odruchowo naciskałem palcami stóp ( tak jak bym chciał je podwinąć pod spód) pilnowałem się żeby tak nie robić i żeby palce były luźno w bucie, trochę mi pomogło. Ja natomiast spróbuję trochę cofnąć bloki :)

A nie jest tak, że naciskanie palcami stopy wskazuje na za dużego (za długiego) buta? Na jakimś filmie bike fitting na YT widziałem że wkładka buta wytarta w okolicy palców od ich podwijnia jest wyraźnym dowodem na za duży rozmiar. Padło tam też zdanie, że większość początkujących wybiera za duże pierwsze buty na rower.

Pozdrawiam

Ktoś już poradził sobie z tym problemem? 

U mnie niestety zmiana ustawień siodełka przyniosła mały efekt, skarpetki zimowe, ochraniacze też słabo pomagają, poniżej zera jest dramat po 8-10km

A jak długo masz ten problem w sensie nowe buty od kiedy od ilu km ?

Ja u siebie zauważyłem że wszedłem w spd i też drętwiały mi stopy od podbicia po palce , zrobiłem z 700km i przeszło, but się ułożył i było ok .w platformach i butach five ten było podobnie No może trochę miej km z 500.

Kupując buty warto zwrócić uwagę na szerokość buta w okolicach palców, trzeba wziąć pod uwagę że podczas jazdy stopy delikatnie puchną i po prostu buty mogą stać się za ciasne.