Skocz do zawartości

Strzelający napęd - korba

Przemek1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam rower MTB dokładnie Rockrider XC 100 S z napędem Sram NX Eagle 1/12, może ktoś mi podpowie bo jestem kompletnym laikiem, chodzi mi o wymianę suportu na skręcany i może ktoś się orientuje z was czy będzie do tego napędu pasował suport Token Ninja, bo mój zaczął wydawać po przejechaniu ponad 1000 km dziwne odgłosy oddałem rower na gwarancje coś tam niby poczyscili ale nic to nie dało a nawet się pogorszylo dalej słychać trzaski dowiedziałem się od serwisanta że te suporty prossfit takie są liche na tym moim pisze coś B92 Dub

Dużo osób chwali suporty Token Ninja ale w moim przypadku nie pomógł. Jak suport strzelał tak strzela dalej. Prawdopodobnie coś w ramie jest bo problem występuje w temp powyżej 20 stopni. Nie mówię że w Twoim przypadku nie pomoże ale nie jest to uniwersalny lek na dolegliwości pressfitu. Często problem z presfitem to nie wina wkładu a samej ramy.

To strzelanie u mnie zaczęło się dwa dni po tym jak jechałem kilkanaście km w bardzo obfitej ulewie potem rower stał dwa dni nie ruszany, jak zrobiłem na nim ok 40km to te odgłosy się pojawily

Godzinę temu, Kruk napisał:

Jeśli masz Pressfit 92 to tak suport token ninja załatwi sprawę. 

Tylko teraz zacząłem czytać o tych suportach Token i cos wyczytałem że te wcześniejsze nie pasują sram Nx tylko trzeba kupić Suport BB4129QB cena ok 270 zł on jest dostosowany właśnie do NX bb 92 Dub ?

Damian Witczak

Witam

Dzisiaj podczas jazdy zauważyłem że coś strzela mi podczas pedałowania. Jest to jeden dźwięk podczas pełnego obrotu korby, pojawia się zawsze gdy pedałuję niezależnie czy lekko czy mocno. Słychać go z okolicy suportu.

Serio?

Kup normalny smar rowerowy jakiś shimano czy inny. 

Co do trzasków jeśli coś strzela to mogą być łożyska lub coś innego, rozebranie i inspekcja jest niezbędna. 

Ostatnio wrócił do mnie problem hałasu w okolicach suportu pressfit, rower Cube Cross Race z 2017. Mam zamontowany suport wkręcany Token Ninja. Jestem na 99% pewny że to suport. Sprawdziłem chyba wszystkie inne przyczyny.

Dzisiaj ponownie usiadłem do problemu. Rozkręciłem, wyczyściłem i założyłem. Odkryłem że jak korba jest luźna nie ma skasowane luzu to coś przeskakuje w położeniu poziomym i tak co 180 stopni. Hałas jest dokładnie w pozycji która powoduje hałas podczas jazdy. Założyłem inną korbę od mtb i efekt jest mniej odczuwalny ale występuje.

Spotkał się ktoś z podobnym problemem? Nie wiem co dalej z tym fantem zrobić. Czyściłem go (łożyska, mufe itd), dokręcałem token na max, zmieniałem pozycję łożysk o 90 stopni.

Jak wkładałem prawy to praktycznie bez oporu wszedł. Dokręcając lewą stronę prawa siedzi w miejscu wiec wystarczy jeden klucz. Ostatnio nawet zakupiłem żółty loctite odczekałem 72h ale nic nie pomogło. Mam wrażenie że miski suportu dobrze siedzą. Dość mocno je dokręciłem. Zaznaczyłem prawą miskę i na 100% się nie obraca (w czasie jazdy jak i dokręcania). Jak pisałem to klikanie świadczyło by że oś jest walnięta. Sama korba jest prosta. Jak wolno kręcę np startuje to jest ok ale jak dojdę do 80, 90 albo 100 obrotów to 2min cisza potem 20s pyka i tak w kółko w różnych kombinacjach częstotliwości.

Okręcić się nie powinna bo jest skręcany ale raczej mi chodzi o  lekką pracę góra dół, zwłaszcza jak Ci tak lekko wszedł.

Nie mniej, zalecałbym wyprasowanie łożysk, wymycie ich, nasmarowanie i złożenie wszystkiego w całość, jak chcesz to mam prasy do tokena to podeślij mi  suport to Ci zrobię jak należy ale to już pisz PW.

Wczoraj w końcu miałem okazję przejechać się rowerem.

Przeskakiwanie o którym pisałem wcześniej wynikało z mojego niedopatrzenia (delikatnie mówiąc). Korba lekko przykręcona na korek zwyczajnie była luźna :) Sytuacja jednak dała mi do myślenia bo mimo wszystko hałasy występowały w podobnych fazach obrotu korby. Finalnie okazało się że lewe ramie było za słabo dokręcone bo hałas pojawiał się sporadycznie czy statycznym obciążeniu. Przeskok nie był nawet wyczuwalny pod nogą. Na swoją obronę mam jedynie to że przy dokręceniu używałem klucza dynamometrycznego. Ponownie składając dowaliłem śruby praktycznie na maxa a na przyszłość będę się trzymał 12Nm a nie 8 czy 10 ;)

Po około 900km zaczeło coś strzelać w okolicy suportu...Strzelania praktycznie nie ma jak jadę normalnie z tyłkiem na siodełku, trzaski pojawiają się jak podniosę tyłek z siodełka i mocniej nacisne na pedały. Rozkręcenie, nasmarowanie wszystkiego pomoże czy suport do wymiany?

Powodów trzasków w rowerze jest bardzo dużo. Poszukaj na forum pokrewnych tematów. 

Odpowiadając na Twoje pytanie to pomoże tylko trzeba to robić z głową. Większość suportów jest na tyle dobrze uszczelniona/zamknięta że problem jest spowodowany przez inne elementy.

Przeczyszczenie, nasmarowanie nic nie pomogło. Dzwięk z okolicy suportu pojawia się jak nacisnę rekami na pedały, korbe. Te same dzwięki pojawiają się jak nacisne mufe suportową. Oczywiście podczas jazdy te same dzwięki, które trochę denerwują.  W linku macie nagrane dzwięki, które zrobiłem naciskają dłońmi na pedały.

https://www.youtube.com/watch?v=E6C0E1zcUS8

Mnie dopadła też strzelający suport presfit dub  sram rower rockreider XC 500 Został założony nowy token suport bb4129s ,zobaczymy ile wytrzyma,ale korba obraca się leciutko teraz

Edytowane przez Piter7707
NieMaStrachu

Czesc wam, niedawno założyłem nowa korbe mianowicie Deore m6100 + support BB52. Podkladki dane zgodnie z instrukcja wszystko złożone na smar itd i praktycznie od początku pojawiaja sie strzaly i trzeszczenia wyraznie z okolic korby i supportu. Rozkręciłem wszystko jeszcze raz, wyczyściłem, przesmarowałem i dalej to samo.. Zauważyłem, ze majac podkladki ta plastikowa tulejka która powinna połączyć 2 łożyska nie dochodzi do tego drugiego i jest wyrazna szpara.. To może byc przyczyną? Jesli nie to co polecacie bo denerwuje strasznie.. Szczególnie sie to objawia jak mocniej deptam na pedaly 

Jeśl i jest jak piszesz to jednocześnie lewe ramię korby ledwo co trzyma się na wielowpuście i to może być przyczyna dzwinych dźwiękow. Zamontuj suport jak należy dla danej dł. mufy. Zapewne masz mifę 73 a naładowałeś podkładek pod 68.