Skocz do zawartości

Favero Assioma Uno - opinie użytkowników

Marcin_b91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zastanawiam się nad zakupem pomiaru mocy Favero Assioma Uno i prosiłbym użytkowników o krótkie opinie na temat tych pedałów. Szczególnie ich wady ;)

Czy do przykręcania pedałów potrzebny jest klucz dynamometryczny czy nie ma znaczenia z jakim momentem dokręcimy pedał? Z gór dzięki za odpowiedzi :)

Czytałem/oglądałem recenzje ale nie zaszkodzi zapytać. Z recenzjami w necie w necie jest ten problem, że nie wiadomo kiedy owa recenzja jest sponsorowana a kiedy no i buble lubią wychodzić po dłuższym czasie - np awarie łożysk.

Mam więc myślę że mogę się podzielić swoimi wrażeniami.

Niemniej jednak zacznę od stwierdzenia że w zasadzie ograniczają się one do samych pozytywów, przynajmniej do dziś dnia nie znalazłem większych wad.

A w materii tych mniejszych a dokładniej mam na myśli bloki - Assioma wymaga zastosowania swoich własnych bloków w dodatku są one w zestawie fabrycznym w opcji 6° (czerwone). Dla mnie od początku był to problem ponieważ nie toleruję luzu w połączeniu bloki pedały mam odczucie jakbym ślizgał się w butach. Więc osoby które także mają z tym problem od razu powinny domówić bloki szare 0°

Tak więc w mojej opinii wady a dokładniej nazwałbym to drobnym mankamentem mamy za sobą.

Teraz o dobrych stronach, zacznę od montażu i instalacji pedałów. Po zajrzeniu do pudełka i wzięciu do ręki pedałów od razu widzimy że jest to solidna konstrukcja przy czym nie oznacza nadmiernie masywna a co za tym idzie ciężka. W zestawie mamy wszystko co potrzeba do montażu w zasadzie do każdego ramienia korby są podkładki dystansowe o ile będzie konieczność ich zastosowania, jest nawet klucz do przykręcenia pedałów choć producent zaleca użycie przy dokręcaniu właściwego momentu a to już wymaga odpowiedniego narzędzia.

Po zamontowaniu zgodnie z jasną czytelną instrukcją przechodzimy do instalacji apki na telefon i pierwsze uruchomienie odbywa się przy podłączeniu pedałów do ładowania. Instalacja także jest prosta a apka prowadzi krok po kroku. Ważne by przed używaniem dokonać kalibracji ja robiłem to z poziomu Garmina.

Teraz jak to działa - ogólnie mówiąc podobnie jak montaż i instalacja bez problemów wpinanie się jest równie łatwe jak w pedałach LooK choć przyznam że musiałem znacząco zmniejszyć ustawienia fabryczne siły  wpinania ale to pewnie kwestia indywidualnych odczuć. Sprawdziłem także wskazania porównując je z tym co pokazywał mi trenażer i w zasadzie różnica to 1-2% pomiar jest bez problemowy a współpraca z licznikiem bez zastrzeżeń. Osoby które korzystały z wariantów pomiaru na dwie nogi i wiedzą że jest różnica między nogą lewą a prawą mogą z poziomu oprogramowania wprowadzić korektę. Zresztą apka daje więcej możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb ustawień.

W garminie korzystam z ustawień pomiaru z ostatnich 3 sek. by krzywa była nie co wypłaszczona tak mam czytelniejszy obraz. Zaskoczeniem jest dla mnie bateria od naładowania przejechałem 680km a poziom naładowania apka wskazuje 70% 

Co ciekawe pedały Assiomy mają możliwość zmiany (wymiany) podzespołów więc w razie zużycia lub uszkodzenia można wymieniać podzespoły jednak jak wspomniałem pedały są naprawdę dobrze wykonane więc nie powinny sprawiać problemów.

Biorąc pod uwagę cenę i jakość uważam że to dobrze wydane pieniądze.

Tak, to świeży zakup. Jednak mój wybór był podyktowany doświadczaniem kolegi z którym często trenuję on kupił te pedały w zeszłym roku i przejechał już ponad 7 tyś bez problemowo. 

Wczoraj wracając z treningu rozmawiałem z kolegą o naszych najlepszych i najsłabszych zakupach związanych z rowerem.

Którego mówiąc prowadzę listę którą nazywam ORO/NERO Włosi tak często mówią na carbon - czarne złoto, moja lista to:ORO - czyli najlepsze zakupy rowerowe i NERO czyli te powiedzmy mało udane.

Wracając do naszej rozmowy z kolegą stwierdziłem że pedały Assiomy jak jeszcze okażą się być niezawodne mają  szansę trafić na listę pod pozycją ORO.

Edytowane przez KRL064
Uzupełnienie
2 godziny temu, KRL064 napisał:

W garminie korzystam z ustawień pomiaru z ostatnich 3 sek. by krzywa była nie co wypłaszczona tak mam czytelniejszy obraz. Zaskoczeniem jest dla mnie bateria od naładowania przejechałem 680km a poziom

Średnia 3 s to jest ustawienie tylko tego, co widzisz na liczniku. Same dane źródłowe, które trafiają do Garmin Connect są dokładnie takie same jak przy 1 czy 10 s. Więc wykres w każdym przypadku będzie wyglądał tak samo. 

A co do samych pedałów, to z opinii znajomych najlepszy wybór spośród właśnie pedałów z pomiarem.

Co do pomiaru z jeden czy dwóch nóg w wielu przypadkach, w tym u mnie, przy lżejszych treningach dysproporcje mogą być większe. Im mocniejszy trening, tym się mogą wyrównywać. I tak u mnie od 48/52 przy lekkich przechodzi przy mocniejszych do praktycznie 50/50.

Osobiście korzystam z Quarq Dzero w korbie. 

9 minut temu, Łukasz_P napisał:

Co do pomiaru z jeden czy dwóch nóg w wielu przypadkach, w tym u mnie, przy lżejszych treningach dysproporcje mogą być większe. Im mocniejszy trening, tym się mogą wyrównywać. I tak u mnie od 48/52 przy lekkich przechodzi przy mocniejszych do praktycznie 50/50.

Moim skromnym zdaniem, pomiar na dwa pedały dla mnie jak i w zasadzie większości (jak nie wszystkich) amatorów (podkreślam amatorów) to jest przerost formy nad treścią. Oczywiście nie neguję bo każdy wydaje swoje pieniądze na co ma ochotę i ma do tego prawo ale korzyści treningowe dla amatora przyniesie już sam pomiar, a pomiar dwustronny niewiele wniesie poza rozwiązaniem zagadki - która noga jest mocniejsza :D 

Ja mam pomiar dwustronny, jeżdżę od roku.

Pedały są praktycznie bezproblemowe, całość obsługi ogranicza się teraz do ładowania.

Ogólnie mogę tylko polecić, z trzema uwagami:
- jeżdżę z szarymi blokami Look, nie trzeba dedykowanych bloków.
- to, że to jest pomiar w pedałach ma swoje zalety ale i wady. Zalety to łatwość przenoszenia między rowerami (jak już ktoś to napisał - nie trzeba klucza dyno) - jeśli ma się kilka ale i gdy myślisz o zmianie roweru (co przy pomiarze w korbie może być problematyczne). Wadą jest to, że przy każdej wywrotce pedały są jednym z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Po dwóch poważnych szlifach i kilku drobniejszych te historie widać na pedałach (chociaż sam PM dalej pracuje bez zarzutu). Assioma oferuje w sprzedaży samo body za około 100 Euro więc jakby co to można coś ratować.
- (wada, którą już podobno usunięto) baardzo mocny naciąg sprężyn, nawet przy śrubce wykręconej na maksa wypięcie sprawiało mi kłopoty. Pomogło dopiero wyciągnięcie jednej z dwóch sprężyn. Teraz siła naciągu jest podobna do Keo Look. Ale jak napisałem - podobno to już poprawiono.

Jeśli myślisz o pedałach PM to chyba nie ma lepszych.

Pozdrawiam,
Jarek

Pedały które zakupiłem są już pozbawione wady o której wspomina kolega powyżej, pytałem o to sprzedawcę i powiedział że już jakiś czas temu rozwiązano ten problem. Mogę to potwierdzić  nie mam żadnego problemu z wpinaniem i wypinaniem.

Wykres z garmina. Chodzi o fragment do 25 minuty. Pojechałem 5 razy ten sam odcinek, za każdym razem stała prędkość. Potem już wracałem przez miasto i rzeczywiście mocno nieregularnie jechałem. No i pytanie czy ten wykres mocy jest ok? U Ciebie też widzę taki poszarpany wykres. Przyzwyczaiłem się do jazdy na trenażerze i tam wykresy są gładkie, ale widzę, że tu jest inaczej ;)

Jeśli chodzi o kalibrację to zrobiłem. O jakie inne ustawienia pytasz?

2020-06-17 13_01_37-Garmin Connect.jpg

Tak jak napisał powyżej Łukasz wykres mocy zawsze jest poszarpany  a zależy to od wielu czynników jedno co możesz jeszcze zrobić o ile juz tego nie zrobiłeś to ustawić w zegarku by odczyt pochodził z uśrednionej wartości z ostatnich trzech lub pięciu czy nawet dziesięciu sekund wtedy ta fluktuacja na wykresie jest nieco łagodniejsza.

2 godziny temu, Łukasz_P napisał:

@KRL064, to ustawienie dotyczy tylko tego, co wyświetla na urządzeniu. Dane źródłowe, czyli wykresy w GC wyglądają tak samo. 
Ale to tak naprawdę w praktyce nie ma żadnego znaczenia. 

To jest jasne, błąd oczywiście po mojej stronie powinienem napisać na wyświetlaczu nie na wykresie.