Skocz do zawartości

Favero Assioma Uno - opinie użytkowników


Marcin_b91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zastanawiam się nad zakupem pomiaru mocy Favero Assioma Uno i prosiłbym użytkowników o krótkie opinie na temat tych pedałów. Szczególnie ich wady ;)

Czy do przykręcania pedałów potrzebny jest klucz dynamometryczny czy nie ma znaczenia z jakim momentem dokręcimy pedał? Z gór dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza

Czytałem/oglądałem recenzje ale nie zaszkodzi zapytać. Z recenzjami w necie w necie jest ten problem, że nie wiadomo kiedy owa recenzja jest sponsorowana a kiedy no i buble lubią wychodzić po dłuższym czasie - np awarie łożysk.

Odnośnik do komentarza

Mam więc myślę że mogę się podzielić swoimi wrażeniami.

Niemniej jednak zacznę od stwierdzenia że w zasadzie ograniczają się one do samych pozytywów, przynajmniej do dziś dnia nie znalazłem większych wad.

A w materii tych mniejszych a dokładniej mam na myśli bloki - Assioma wymaga zastosowania swoich własnych bloków w dodatku są one w zestawie fabrycznym w opcji 6° (czerwone). Dla mnie od początku był to problem ponieważ nie toleruję luzu w połączeniu bloki pedały mam odczucie jakbym ślizgał się w butach. Więc osoby które także mają z tym problem od razu powinny domówić bloki szare 0°

Tak więc w mojej opinii wady a dokładniej nazwałbym to drobnym mankamentem mamy za sobą.

Teraz o dobrych stronach, zacznę od montażu i instalacji pedałów. Po zajrzeniu do pudełka i wzięciu do ręki pedałów od razu widzimy że jest to solidna konstrukcja przy czym nie oznacza nadmiernie masywna a co za tym idzie ciężka. W zestawie mamy wszystko co potrzeba do montażu w zasadzie do każdego ramienia korby są podkładki dystansowe o ile będzie konieczność ich zastosowania, jest nawet klucz do przykręcenia pedałów choć producent zaleca użycie przy dokręcaniu właściwego momentu a to już wymaga odpowiedniego narzędzia.

 Po zamontowaniu zgodnie z jasną czytelną instrukcją przechodzimy do instalacji apki na telefon i pierwsze uruchomienie odbywa się przy podłączeniu pedałów do ładowania. Instalacja także jest prosta a apka prowadzi krok po kroku. Ważne by przed używaniem dokonać kalibracji ja robiłem to z poziomu Garmina.

Teraz jak to działa - ogólnie mówiąc podobnie jak montaż i instalacja bez problemów wpinanie się jest równie łatwe jak w pedałach LooK choć przyznam że musiałem znacząco zmniejszyć ustawienia fabryczne siły  wpinania ale to pewnie kwestia indywidualnych odczuć. Sprawdziłem także wskazania porównując je z tym co pokazywał mi trenażer i w zasadzie różnica to 1-2% pomiar jest bez problemowy a współpraca z licznikiem bez zastrzeżeń. Osoby które korzystały z wariantów pomiaru na dwie nogi i wiedzą że jest różnica między nogą lewą a prawą mogą z poziomu oprogramowania wprowadzić korektę. Zresztą apka daje więcej możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb ustawień.

W garminie korzystam z ustawień pomiaru z ostatnich 3 sek. by krzywa była nie co wypłaszczona tak mam czytelniejszy obraz. Zaskoczeniem jest dla mnie bateria od naładowania przejechałem 680km a poziom naładowania apka wskazuje 70% 

Co ciekawe pedały Assiomy mają możliwość zmiany (wymiany) podzespołów więc w razie zużycia lub uszkodzenia można wymieniać podzespoły jednak jak wspomniałem pedały są naprawdę dobrze wykonane więc nie powinny sprawiać problemów.

Biorąc pod uwagę cenę i jakość uważam że to dobrze wydane pieniądze.

 

Odnośnik do komentarza

Tak, to świeży zakup. Jednak mój wybór był podyktowany doświadczaniem kolegi z którym często trenuję on kupił te pedały w zeszłym roku i przejechał już ponad 7 tyś bez problemowo. 

Wczoraj wracając z treningu rozmawiałem z kolegą o naszych najlepszych i najsłabszych zakupach związanych z rowerem.

Którego mówiąc prowadzę listę którą nazywam ORO/NERO Włosi tak często mówią na carbon - czarne złoto, moja lista to:ORO - czyli najlepsze zakupy rowerowe i NERO czyli te powiedzmy mało udane.

Wracając do naszej rozmowy z kolegą stwierdziłem że pedały Assiomy jak jeszcze okażą się być niezawodne mają  szansę trafić na listę pod pozycją ORO.

Edytowane przez KRL064
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, KRL064 napisał:

W garminie korzystam z ustawień pomiaru z ostatnich 3 sek. by krzywa była nie co wypłaszczona tak mam czytelniejszy obraz. Zaskoczeniem jest dla mnie bateria od naładowania przejechałem 680km a poziom

Średnia 3 s to jest ustawienie tylko tego, co widzisz na liczniku. Same dane źródłowe, które trafiają do Garmin Connect są dokładnie takie same jak przy 1 czy 10 s. Więc wykres w każdym przypadku będzie wyglądał tak samo. 

A co do samych pedałów, to z opinii znajomych najlepszy wybór spośród właśnie pedałów z pomiarem.

Co do pomiaru z jeden czy dwóch nóg w wielu przypadkach, w tym u mnie, przy lżejszych treningach dysproporcje mogą być większe. Im mocniejszy trening, tym się mogą wyrównywać. I tak u mnie od 48/52 przy lekkich przechodzi przy mocniejszych do praktycznie 50/50.

Osobiście korzystam z Quarq Dzero w korbie. 

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Łukasz_P napisał:

Co do pomiaru z jeden czy dwóch nóg w wielu przypadkach, w tym u mnie, przy lżejszych treningach dysproporcje mogą być większe. Im mocniejszy trening, tym się mogą wyrównywać. I tak u mnie od 48/52 przy lekkich przechodzi przy mocniejszych do praktycznie 50/50.

Moim skromnym zdaniem, pomiar na dwa pedały dla mnie jak i w zasadzie większości (jak nie wszystkich) amatorów (podkreślam amatorów) to jest przerost formy nad treścią. Oczywiście nie neguję bo każdy wydaje swoje pieniądze na co ma ochotę i ma do tego prawo ale korzyści treningowe dla amatora przyniesie już sam pomiar, a pomiar dwustronny niewiele wniesie poza rozwiązaniem zagadki - która noga jest mocniejsza :D 

Odnośnik do komentarza

Ja mam pomiar dwustronny, jeżdżę od roku.

Pedały są praktycznie bezproblemowe, całość obsługi ogranicza się teraz do ładowania.

Ogólnie mogę tylko polecić, z trzema uwagami:
- jeżdżę z szarymi blokami Look, nie trzeba dedykowanych bloków.
- to, że to jest pomiar w pedałach ma swoje zalety ale i wady. Zalety to łatwość przenoszenia między rowerami (jak już ktoś to napisał - nie trzeba klucza dyno) - jeśli ma się kilka ale i gdy myślisz o zmianie roweru (co przy pomiarze w korbie może być problematyczne). Wadą jest to, że przy każdej wywrotce pedały są jednym z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Po dwóch poważnych szlifach i kilku drobniejszych te historie widać na pedałach (chociaż sam PM dalej pracuje bez zarzutu). Assioma oferuje w sprzedaży samo body za około 100 Euro więc jakby co to można coś ratować.
- (wada, którą już podobno usunięto) baardzo mocny naciąg sprężyn, nawet przy śrubce wykręconej na maksa wypięcie sprawiało mi kłopoty. Pomogło dopiero wyciągnięcie jednej z dwóch sprężyn. Teraz siła naciągu jest podobna do Keo Look. Ale jak napisałem - podobno to już poprawiono.

Jeśli myślisz o pedałach PM to chyba nie ma lepszych.

Pozdrawiam,
Jarek

Odnośnik do komentarza

Pedały które zakupiłem są już pozbawione wady o której wspomina kolega powyżej, pytałem o to sprzedawcę i powiedział że już jakiś czas temu rozwiązano ten problem. Mogę to potwierdzić  nie mam żadnego problemu z wpinaniem i wypinaniem.

Odnośnik do komentarza

Wykres z garmina. Chodzi o fragment do 25 minuty. Pojechałem 5 razy ten sam odcinek, za każdym razem stała prędkość. Potem już wracałem przez miasto i rzeczywiście mocno nieregularnie jechałem. No i pytanie czy ten wykres mocy jest ok? U Ciebie też widzę taki poszarpany wykres. Przyzwyczaiłem się do jazdy na trenażerze i tam wykresy są gładkie, ale widzę, że tu jest inaczej ;)

Jeśli chodzi o kalibrację to zrobiłem. O jakie inne ustawienia pytasz?

2020-06-17 13_01_37-Garmin Connect.jpg
Odnośnik do komentarza

Tak jak napisał powyżej Łukasz wykres mocy zawsze jest poszarpany  a zależy to od wielu czynników jedno co możesz jeszcze zrobić o ile juz tego nie zrobiłeś to ustawić w zegarku by odczyt pochodził z uśrednionej wartości z ostatnich trzech lub pięciu czy nawet dziesięciu sekund wtedy ta fluktuacja na wykresie jest nieco łagodniejsza.

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Łukasz_P napisał:

@KRL064, to ustawienie dotyczy tylko tego, co wyświetla na urządzeniu. Dane źródłowe, czyli wykresy w GC wyglądają tak samo. 
Ale to tak naprawdę w praktyce nie ma żadnego znaczenia. 

To jest jasne, błąd oczywiście po mojej stronie powinienem napisać na wyświetlaczu nie na wykresie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...