Skocz do zawartości

[Dolne łożyska sterów] Uszkodzony wianek steru 1,5"


Żelbeton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako, że jest to mój pierwszy post to chciałbym wszystkich gorąco przywitać.

Stery które posiadam: STERY RITCHEY COMP 1-1/8"-1,5"półzintegrowane tapered (Link do sterów)

Przechodząc do problemu, uszkodziłem dolne łożyska sterów (jak na zdjęciu). Najprostszy sposób o którym pomyślałem to sklejenie tego kropelką tak, żeby klej nie ingerował w ruch kuleczki, ale pomyślałem, że mógłbym te łożyska też wymienić, tylko z tego co widzę to składają się one tylko z bieżni dolnej nabitej na amortyzator, bieżni górnej wbitej w ramę i tego wianka (w tych co widziałem na internecie są osłonki wokół wianka). Moje pytanie jest takie, czy wymieniając te łożyska jestem zmuszony wymienić też bieżnie górną i dolną, czy tylko dolną, czy tylko łożysko?

Łożysko na które chciałbym wymienić: Dartmoor Łożysko maszynowe 52x40x8mm do sterów 1.5" złote (Link do łożyska) Jestem otwarty na propozycję innych łożysk

Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza

Zdarzają się nietypowe rozwiązania ale w wiekszości przypadków łożyska różnych producentów mają ten sam standard (czyt. wymiary), więc można je stosować wymiennie.

Zresztą szczelne łożysko maszynowe wystarczy Ci na lata, jeśli będziesz co jakiś czas zaglądał co się w sterach dzieje.

Odnośnik do komentarza

Nie uparłem, tylko po prostu się nie znam na tym ^^ Najchętniej bym wymienił sobie ten wianek i by było z czapki. Posiadasz jakieś inne propozycje? Czy może masz złe wspomnienia z tym producentem/modelem.

Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Kruk napisał:

 

27 minut temu, Kruk napisał:

Jak nie chcesz dużo płacić to weź coś od Accenta.

A nie chce 😕 

Co powiesz na takie: Accent HSI Air Stery półzintegrowane 1 1/8 /1,5 taper (Link) ?

Jako zwyczajny zjadacz chleba i tak pewnie nie odczuje różnicy między topowymi a "bottomowymi", więc jeśli te stery nie są uznawane jako wadliwe to bardziej mi odpowiadają (przede wszystkim cenowo). 

Drugie droższe: Accent HSI SPRO Stery półzintegrowane maszynowe taper 1 1/8-1.5 czarne (Link).

Droższe 20zl, ale jeżeli maja znacznie lepsze uszczelnienie to nie widzę problemu zaoszczędzenia czegoś co może mi przynieść więcej kłopotów w przyszłości.

Odnośnik do komentarza

Jak masz bieżnie bez wżerów to kup sobie ze 2-3 zwykłe (pod 1 1/8") wianki po 1zł, wypatrosz z nich kulki. Przyklejasz jedną obok drugiej na smar na bieżni widelca (bez koszyka, ma być ich tyle żeby cały obwód wypełniły) i ostrroznie montujesz widelec zeby ich nie pogubic. Jak będziesz kiedys rozbieral to pierwsze co to sobie mocniejszy magnes zorganizuj ;)

Edytowane przez vdcmike
Odnośnik do komentarza

To rozumiem, żeby było ciekawiej to jest jeszcze taki podział. 

Teraz już powoli się gubię. Tak wygląda moja miska od spodu Zdjecie. Średnica zewnętrzna wynosi ~60.5mm. średnica wew miski ~52.5mm. Ustalając dla pewności są to stery pół zintegrowane i jedyna opcja to zakup sterów 55 albo 56mm? Na pewno nie będą to stery 52mm bo takie występują w typie "zintegrowane". Czy dobrze rozumiem?

Inne pytanie jak mogę to zmierzyć czy to jest 55 czy 56mm? Wybić dolna miskę i zmierzyć średnicę wew. Glowki ramy?

Z katalogu swojego roweru wiem że są to stery ritchey 1 1/8-1.5 a ten link co wstawiłem wcześniej to po prostu te stery wyglądają dokładnie tak samo jak moje. 

Odnośnik do komentarza

55/56 to średnica montażowa miski łożyska równa średnicy wewnętrznej gniazda miski w główce ramy. Ufff... na wydechy napisałem. 

Godzinę temu, Żelbeton napisał:

Wybić dolna miskę i zmierzyć średnicę wew. Glowki ramy?

Dokładnie tak. Wybij i zmierz. Milimetr za szeroka lub za wąska miska i może być problem, więc lepiej się upewnić.

Odnośnik do komentarza

Pytanie na szybko. Na zdjęciu powinno być widać wewnątrz ramy taki rancik. Powyżej tego ranciku jest około 55 na dole ranciku jest 56. Zabijcie mnie ale nie wiem, gdzie to mierzyć. Miskę jak zmierzę po zewnętrznym obrysie to wychodzi 56mm 

Zdjecie

Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Żelbeton napisał:

Pytanie na szybko. Na zdjęciu powinno być widać wewnątrz ramy taki rancik. Powyżej tego ranciku jest około 55 na dole ranciku jest 56. Zabijcie mnie ale nie wiem, gdzie to mierzyć. Miskę jak zmierzę po zewnętrznym obrysie to wychodzi 56mm 

Zdjecie

Wybita miska ma na zewnątrz 56 mm a rama ma wewnątrz 55 mm.

Nie wydaje Ci się, że to fizycznie niemożliwe?

Odnośnik do komentarza

Rama powyżej rantu - 55mm
Rama poniżej rantu - 56mm
Miski nie mierzę w połowie bo może to być wykonane po skosie, tylko przy spodzie (w odpowiednim miejscu jak jest faza w ramie) gdzie jest 56mm.
Dziwna wydaje mi się produkcja ram o różnicy 1mm w spodzie główki.

Zamawiam stery 55mm, zawiozę rower do serwisu powiedzą co myślą, a jak będzie złe to najwyżej wymienie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...