Skocz do zawartości

pomoc w dobraniu rozmiaru ramy

seba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam w planach zbudować sobie budżetowego gravela do jazdy miejskiej jednak mam problem z wyborem rozmiaru ramy do wzrostu 175. Mój pomiar ram w sklepie nieco różni się od tego co podaje producent T/T h wyszło mi mniej o ponad 1 cm niż jest podane w katalogu. Poniżej zamieszczam zdjęcie z katalogu ponieważ nie mogłem znaleźć tych informacji na stronie producenta.
https://drive.google.com/file/d/0B3pQKkW1zeZFZ2R5Q0UwS0dzZ1U/view?usp=sharing

Obecnie posiadam już jeden rower tego typu w rozmiarze 52 i uważam, że jest on idealny dla mnie jednak nie jest to rower który mógłbym spokojnie zostawić np. pod pracą. Poniżej zamieszczam link od jego geometrii
http://velo.pl/sites/default/files/pliki/author_2017_geometria_ronin.pdf

Witaj,

nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się że dla Ciebie komfortowy powinien być rozmiar 54 cm, jednakże geometria ram może się znacząco różnić od siebie. Jeżeli nie zgadzają Ci się pomiary podawane w katalogach z tym co masz fizycznie przed sobą w sklepie, to zacznij od zera tak jakbyś nigdy nie miał roweru tego typu. Ja kupowałem swój pierwszy rower szosowy endurance zdalnie i idealnie trafiłem z rozmiarem. Stań sobie przy ścianie bez butów w lekkim rozkroku (najlepiej na szerokości ramion), włóż jakąś książkę czy poziomicę jak najbliżej krocza - nawet nieco dociśnij, ale nie stawaj na palcach - i policz tę odległość od podłogi do punktu, który zaznaczyłeś. Pomnóż tę wartość poprzez 0,66 i otrzymasz wynik w centymetrach.

Zobaczysz jaka Ci wyjdzie wartość --> czy bliżej 52 czy 54 cm. Taką wtedy wybierz ramę. Różnicę zawsze będziesz mógł skorygować np. dłuższym/krótszym mostkiem, ustawieniem siodełka przód/tył, itd.

W ten sposób podszedłbym to Twojego problemu. Najlepiej byłoby, jakbyś wybrał się do sklepu, który zezwala na wypróbowanie swoich rowerów. Wtedy nie musiałbyś się aż tak bawić w cyferki, po wstępnej regulacji siodełka dokonasz wtedy odpowiedniego wyboru.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość

@seba do rozmiaru ramy w gravelu podchodzi się tak jak w przypadku szosy. Możesz sprawdzić poprawność rozmiaru mierząc długość wewnętrznej części nogi i mnożąc przez 0,67. Jak wynik podzielisz przez 2,54 to otrzymasz rozmiar w calach. W przypadku gravela, gdy Twój rozmiar ramy jest na granicy dwóch rozmiarów to wybrałbym mniejszy,bo łatwiej wtedy rower kontrolować w terenie :)