Skocz do zawartości

sztywna oś - jak mocno dokręcić


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z dokręceniem sztywnej osi w Rondo HVRT AL.

Pierwszy raz stykam się ze sztywną osią w rowerze i nie wiem jak mocno mogę ją dokręcić - tzn. wiem z instrukcji, że z siłą 10Nm.

Niestety nie dysponuje kluczem dynamometrycznym w tej chwili więc chciałbym wiedzieć czy mogę to w jakiś sposób zrobić na "czuja"

Zauważyłem, że koło kręci się luźno przy dość słabym przykręceniu, ale czy to nie grozi samoistnym odkręceniem ośki podczas jazdy?

Druga sprawa. Czy ośkę należy przesmarować jakimś smarem?

Odnośnik do komentarza

Ja mimo iż mam klucz dynamometryczny dokręcą na czuja. 

10Nm to dość dużo.Dokręć tak silne jak możesz przy pomocy niewielkiego klucza.

5 godzin temu, Bandzior85 napisał:

ale czy to nie grozi samoistnym odkręceniem ośki podczas jazdy?

Tak.Dokładnie tym to grozi. Wcześniej są jeszcze następstwa. Ocierajaca tarcza , gorsze przerzucanie.

5 godzin temu, Bandzior85 napisał:

Czy ośkę należy przesmarować jakimś smarem?

Możesz,ale nie jest to konieczne 

Edytowane przez Accent_Szaj
Odnośnik do komentarza

Gdy dokręcam mniej więcej tak jak piszesz to koło obraca się z trudem i generuje dziwne dźwięki z piasty.

Mówimy tu o przednim widelcu.

Edytowane przez Bandzior85
Odnośnik do komentarza
28 minut temu, Accent_Szaj napisał:

10mm to dość dużo (10kg na 1m ramieniu) mając imbus 20cm to przykładami 50kg.

Jeśli 20cm kluczem przywalę "z siłą" 50kg na jego końcu to jakim cudem mam to później odkręcić na trasie multitoolem?

A jeśli założę https://allegro.pl/oferta/dt-swiss-zacisk-tyl-thru-axle-12-148mm-boost-alu-8516303033?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria_sport_bicycles&ev_adgr=Rowery+i+akcesoria&gclid=Cj0KCQjwx7zzBRCcARIsABPRscPtsGEQacdJ5syzY6af6qL_mL-kR52iFF2GOIoOohwfuyKgfau_ov4aAp8FEALw_wcB

to mam na tym stawać?

Zresztą śruba w kole samochodowym jest dokręcana z momentem ok 100nm i robi się to z łatwością, jedną ręką kluczem o długości 0,5m. Idąc za Twoimi "obliczeniami" musiałbym skakać po metrowym kluczu żeby dobrze dokręcić koło.

Dokręć tak aż poczujesz wyraźny opór ale nie przeginaj

Odnośnik do komentarza

Dżijzas... przykręcałeś kiedys cokolwiek?

Kolo zawsze bedzie sie krecilo luzno bo ma konusy, zakrec tą srube po prostu i tyle. Nie rozumiem o czym jest ten wątek, o wkręcaniu śrub? No bez przesady ludzie ale tego już nie umiecie?

Odnośnik do komentarza

10Nm to nie jest duża siła i zależy od narzędzia którego użyjesz do przykręcenia osi. Jeżeli weźmiesz mooltitoola to masz stosunkowo małą dźwignię wiec musisz użyć dużo siły. Używając 20cm klucza nie jest problem osiągnąć 10Nm więc trzeba miecz wyczucie. Prawdopodobnie ograniczenie 10Nm wynika z montażu gwintu w widelcu karbonowym i ostrożnością żeby w późniejszym czasie nie było problemu z odkręceniem.

Z tego co piszesz to nie jest problem z siłą jaką dokręcasz koło ale samym kołem. Prawidłowo złożone koło powinno być maksymalnie dokręcone i nie powinno to w żaden sposób wpływać na działanie piasty. Miałem z 5 kompletów kół od klasycznych shimano po maszynowe i żadne z nich nie działało nieprawidłowo po dokręceniu.

Niedawno miałem podobny problem ale to byłą wina wadliwej części.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Bandzior85 napisał:

Pierwszy raz stykam się ze sztywną osią w rowerze i nie wiem jak mocno mogę ją dokręcić - tzn. wiem z instrukcji, że z siłą 10Nm.

Niestety nie dysponuje kluczem dynamometrycznym w tej chwili więc chciałbym wiedzieć czy mogę to w jakiś sposób zrobić na "czuja"

Zauważyłem, że koło kręci się luźno przy dość słabym przykręceniu, ale czy to nie grozi samoistnym odkręceniem ośki podczas jazdy?

Druga sprawa. Czy ośkę należy przesmarować jakimś smarem?

Wystarczy trzymać klucz czy przykręcić delikatnie multitolem do pierwszego oporu. Potem dokręcasz pół obrotu i starczy. To ma być delikatnie złapane na takiej samej zasadzie jak śruba pod sztycą dla przykładu. Tak trzeba ośkę delikatnie przesmarować i dać nieco więcej smaru na połączenie gwintowe. No chyba, że często odpinasz koło to można sobie darować. 

Odnośnik do komentarza

A widział ktoś kiedyś koło pod sztywną oś na kulkach? W rondo są koła Hunt 

BTW kiedy ściskałem mocno aksium szybkozamykaczem to też się kręcić nie chciały, fabrycznie nowe na maszynach. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Ares napisał:

To marka NS Bikes a oni nie bawią się w konusy i kulki. 

Dlatego tym bardziej dziwi mnie,że po mocniejszym dokręceniu koło się nie kręci 

Najlepiej żeby zrobił fotki 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...