Skocz do zawartości

Uwaga na nowe ramy Cervelo S5 (2020) - mają wbudowane źródło uszkodzeń


Andrzej Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej Sawicki

W skrócie: W nowej wersji ramy Cervelo S5 zmieniono mechanizm zabezpieczający przed nadmiernym obrotem widelca. Metalowy element uderza o wewnętrzną (niczym nie chronioną) część ramy z włókna węglowego. Takie uderzenia gwarantują uszkodzenie ramy. To znaczy, że być może przypadkowym obrotem kierownicy, a prawie na pewno przy upadku, można skasować ramę — nawet jeśli w nic innego nie trafimy. Dzisiaj to może mało kogo obchodzi, bo ceny są chore, ale kiedyś ktoś znajdzie używkę i może się zdziwić. Wideo ze szczegółami:

https://www.youtube.com/watch?v=yajCXeNTbqk

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Ciekawe czy ci którzy to zaprojektowali są naprawdę tacy głupi, czy zrobili to celowo żeby ci którzy kupili zaraz przyszli po następny i tak w kółko...

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się że trochę głupoty, a trochę brak kontroli jakości. Możliwe że na tym metalowym elemencie miała być np gumowa nasadka, ale w fabryce przy produkcji im to umknęło, a procedura kontrolna tego nie sprawdzała/nie wyłapała. 

Odnośnik do komentarza

Czasem są po prostu błędy wieku dziecięcego jak w każdej branży. Mało to akcji serwisowych w motoryzacji? A tam myślę, że są bez porównania większe sztaby inżynierów. 

 

@nctrns miliony ludzi jeżdżą na carbonach i nic się nikomu nie dzieje. A przypadków awarii czy uszkodzeń ile jest?

Odnośnik do komentarza

Gdyby ktoś miał karbon i nie mógł żyć ze strachu, ze mu pęknie to ja się chętnie zamienię ;) Solidne nie cieniowane alu spawy też na grubo... Siła i moc ;)

Odnośnik do komentarza

@Łukasz_P nawet nie chodzi mi o to że coś się stanie, ale o to, że wydaję grubą kasę na topową ramę, a potem okazuje się że włókna węglowe są ułożone na odwal się i jest pełno ubytków, mufa suportu jest zrobiona na odwal się i jest owalna, a lewa i prawa część nie są współosiowe, nie trzymają żadnych tolerancji a do tego oś mufy suportu i oś główki ramy nie są prostopadłe.

Jak dam piątkę za rower alu, z czego większość kosztuje osprzęt, to brak kontroli jakości mniej mnie boli.

Jak dam powiedzmy 12k za rower na stopiątce i byle jakich kołach, to już większość tej ceny to rama. I tu olewactwo projektowe i brak kontroli jakości boli mnie trochę bardziej, nawet jeśli rama jeździ i się pode mną nie złamie.

Odnośnik do komentarza

Ale jednak jest cała masa sprawdzonych konstrukcji, gdzie nie ma do czego się przyczepić. Trzeba po prostu pochodzić z dystansem przede wszystkim do nowości. 

Odnośnik do komentarza

Hambini i Leuscher właśnie zajmują się sprawdzonymi konstrukcjami. To wyżej pisałem o suporcie to o ramie Canyon CF SL, która jest w produkcji już kilka latek.

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, nctrns napisał:

ale o to, że wydaję grubą kasę na topową ramę, a potem okazuje się że włókna węglowe są ułożone na odwal się i jest pełno ubytków, mufa suportu jest zrobiona na odwal się i jest owalna, a lewa i prawa część nie są współosiowe, nie trzymają żadnych tolerancji a do tego oś mufy suportu i oś główki ramy nie są prostopadłe.

Jak dam piątkę za rower alu, z czego większość kosztuje osprzęt, to brak kontroli jakości mniej mnie boli.

Jak dam powiedzmy 12k za rower na stopiątce i byle jakich kołach, to już większość tej ceny to rama.

Dlatego kupujesz sprawdzone np fr-316 od Flyxii , koła CSC na Aliexpress,  i przekładasz graty. :)

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Andrzej Sawicki

Kupujesz ramy bez udziwnień. Przy nowoczesnych technikach produkcji nawet stosunkowa kiepska jakość (ponownie Cervelo, BTW) nie jest groźna przez wiele lat od zakupu. Jeśli chcesz rower do końca życia, kupujesz Time albo Look, albo jakiś tytan. (Jeśli musisz pytać o te ceny, to Cię nie stać).

Odnośnik do komentarza

Nowsze roczniki są już w technologii Toray i dalej w dobrych cenach.

Jakbym miał kupić rower karbon metkowany  jakimś specem, albo czym innym " " za  6-7 kawałków,  sorry ale wybiorę Flyxii. I to nie ,  że mnie nie stać, po prostu nie lubię przepłacać ( być dymany).

Edytowane przez kaido2
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...