Skocz do zawartości

Zegarek Garmin Fenix 6, Fenix 5


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zastanawiam się nad kupnem Fenixa i mam kilka pytań do użytkowników, jak się sprawuje na rowerze i przy innych dyscyplinach. (Siłownia, Bieganie, wędrówki po górach. )

I jak Wam się używa map które są w wyższych modelach? Wydaję mi się to trochę zbędną opcją  i za różnicę w cenie chyba lepiej już kupić garmina EDGE?

Czy można przesłać treningi z planu treningowego Garmin connect do telefonu i czy zegarek przypomina wtedy o tych trenigach? A podczas trwania takiego treningu prowadzi za "ręke", jak jest np w endomodo.

Czy można podczas trwania treningu sterować muzyką w telefonie za pomocą zegarka oczywiście?

Czy zegarek informuje w jakiś sposób że zboczyliśmy z wyznaczonej trasy?

Odnośnik do komentarza

Posiadałem 5plus i teraz mam 6x.

Map używam kilkanaście razy do roku, szczególnie jak ide biegac na wyjazdach w nowym terenie, albo jak uczę sie trasy MTB z zapisanego wcześniej przez kogoś innego śladu .gpx.

To jest dostepnę na obu modelach, jednak w 6x mapa działa płynniej , mniej laguje i można na obrazie mapy jeszcze wrzucić dwa dowolne parametry, np dystans i prędkość, co zapobiega przełączaniu podczas aktywności. 6X ma największy wyświetlacz, i chociaż nie jest to jakaś wielka różnica, bo mowimy tu nadal o zegarku, to jednak czuc ta różnice podczas jazdy rowerem, w ciężkim terenie, gdzie przy szybszej jezdzie możemy skupic swój wzrok na krótko. Zegarek jest zamontowany na kierownicy jako licznik.

 

 

Tak, oba zegarki informuja o zboczeniu z trasy i wskazuja dystans do powrotu na wyznaczony szlak, ale zdarzało mi sie, że zegarek wyznaczał mi trase biegową powiedzmy na ok 10km (tak było w Szklarskiej Porębie), że nagle mam biec przez prywatną posesję z zamkniętą bramą i był zonk, ale to juz kwestia aktualności mapy bardziej.

Tak, mozna układac trening i przesłac go zarówno z poziomu laptopa jak i smartfona do zegarka. Uzytkownik jest nawigowany krok po kroku na jakim jest etape treningu, co ma wykonywać ile czasu zostało ćwiczenia itp. w obu seriach tak jest. Mozna sterować muzyką podczas treningu, ale ja robie to za pomoca słuchawek ) głośniej, ciszej, nastepny utwór).

W aplikacji na smartfon są jakieś podstawowe plany treningowe Gramin Coach na 5k, 10k, 1/2M i moższe być monitorowany pod kątem treningowym, ale nigdy nie używałem. Ale nie jest to domena tylko serii fenix, a też i forruner.

Polecam strone poniższą , z porównaniami i opisami funkcjonalności:

http://fenixworld.pl/lista-artykulow/

 

Aha, osobiście wybrałem 6X dla baterii. Jest to zupełnie inny poziom od 5plusa. w lutym ładowałem zegarek tylko raz, Po 16 dniach miałem nadaj 11% co miało starczać wg estymacji na 7h aktywności z włączonym GPS. A przez te 16 dni, miałem ok 10 treningów, w sumie, jak policzyłem miały  9.5h z włączonym GPS.

Nie to że reklamuję, po prostu sam jestem w szoku jaka to różnica pomiędzy modelami. 5Plus musiałem łądowac co 6dni i jak planowałem trening to martwiłem sie, czy nie padnie mi bateria w trakcie. Raz tak było na wyjezdzie nad morze, jak sie zgubiłem (tak zgubiłem sie z zegarkiem , który miał mapę :)) i przebiegłem prawie 30km, a zarejestrowało mi tylko 23km  pobiegłem inną trasa bardziej na około.

W 6X jest tez lepszy wyświetlacz, i nowy typ podświetlania, z lepszym kontrastem. Za to Garminowi się dostało, bo po wypuszczeniu serii 6, zmienili dostawcę wyświetlaczy i nagle ludzie zaczęli zauważać, że niektóre zegarki maja lepszą jakość wyświetlacza i zaczęli reklamować te wczesniejsze jako wadliwe.

 

 

 

28a158b1b677359f7b11cb52bf0685c9.jpg

Edytowane przez Grzegorz_Macko
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Grzegorz_Macko napisał:

Tak, oba zegarki informuja o zboczeniu z trasy i wskazuja dystans do powrotu na wyznaczony szlak, ale zdarzało mi sie, że zegarek wyznaczał mi trase biegową powiedzmy na ok 10km (tak było w Szklarskiej Porębie), że nagle mam biec przez prywatną posesję z zamkniętą bramą i był zonk, ale to juz kwestia aktualności mapy bardziej.

Tak, mozna układac trening i przesłac go zarówno z poziomu laptopa jak i smartfona do zegarka. Uzytkownik jest nawigowany krok po kroku na jakim jest etape treningu, co ma wykonywać ile czasu zostało ćwiczenia itp. w obu seriach tak jest. Mozna sterować muzyką podczas treningu, ale ja robie to za pomoca słuchawek ) głośniej, ciszej, nastepny utwór).

Tylko cały czas piszesz o 6X i 5 Plus które obsługują mapy i muzykę w zegarku, a mi chodzi o model 6 który nie ma tych funkcji. Czy wtedy w jakiś sposób (słuchawki) jesteś informowany o tym co masz aktualnie robić?

Odnośnik do komentarza

Mam Fenixa 5x Plus - może Cię to zainteresuje: bardzo fajnie działa synchronizacja z Trainings Peaks - ściągasz na zegarek apke TP ze sklepu i zegarek prowadzi Cię w zależność jak masz ustawiony trening na TP - czas i strefy tętna, waty itp. To pewnie działa tak samo na fenixach bez X. Co do muzyki, ok ja mam w zegarku, ale mogę też wybrać innego providera i mogę sterować muzykę na telefonie.

Pozdrawiam

Krzysiek

 

Odnośnik do komentarza

Tak, te modele znam, to o nich pisze. Wydawało mi się, że pytasz o to jak się używa map stąd moje wypociny, jak bym wiedział, że nie chcesz słuchać o zegarkach z mapami, to bym nie pisał.

Nie spotkałem się z opcją komunikatów treningowych przez słuchawki. Być może jest to realizowane jakoś przez zewnętrzne aplikacje. Jedynie informacje o postępach treningu na wyświetlaczu mi sie pokazują.

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, Grzegorz_Macko napisał:

Tak, te modele znam, to o nich pisze. Wydawało mi się, że pytasz o to jak się używa map stąd moje wypociny, jak bym wiedział, że nie chcesz słuchać o zegarkach z mapami, to bym nie pisał.

Nie spotkałem się z opcją komunikatów treningowych przez słuchawki. Być może jest to realizowane jakoś przez zewnętrzne aplikacje. Jedynie informacje o postępach treningu na wyświetlaczu mi sie pokazują.

Twoje "wypociny" też są dla mnie cenne. O mapy tez mi chodziło. Poza tym fajnie porównałeś starszy model z nowszym. A to też przydatne spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza

@Kruup Mam Fenixa 6X Pro jak i Edge 830. Jeśli na rower i z nawigacją to raczej zdecydowanie Edge  (wielkość ekranu).

Natomiast z Fenixem jest to fajne że ci może rejestrować wszystkie aktywności w ciągu dnia, nawet sen, jego jakość  i liczbę oddechów, płacenie zegarkiem tez jest mega wygodne.

Nawigacja  w Fenixie tez jest fajnie zrobiona - do wycieczek górskich, biegów w terenie, trasa po (nieznanym) mieście.

Co do nawigacji : zegarek pokazuje mapę, kurs (możliwość zoomowania), sygnalizuje kolejne zmiany kursu (mocna wibracja na nadgarstku, sygnał dźwiękowy, zoom  i info na ekranie np: za 10m skręć w lewo).

Praktycznie idziesz przed siebie i gdy poczujesz wibrację i usłyszysz sygnał patrzysz na zegarek gdzie masz skręcić. Jest to bardzo wygodne.

Co do sterowania muzyki w telefonie to nie wiem po co to masz robić - możesz sobie muzykę ściągnąć  do zegarka (wgrać z kompa lub  z serwisów streamingowych np spotify). Nie potrzeba połączenia z telefonem. Należy tylko jedno wiedzieć - przy używaniu słuchawek BT potrzebne są słuchawki z REGULACJĄ GŁOŚNOŚCI. Naciskając przyciski Volume+- zegarek wysyła tylko sygnał sterujący zwiększenia/zmniejszenia  głośności do słuchawek (inaczej niz w telefonie). Słuchawki bez wbudowanej regulacji głośności grają na MAXA.

 

 

 

Edytowane przez dfq
Odnośnik do komentarza

Z tym graniem na maxa to jest jakiś bug. W F5+ tak nie miałem właśnie, a w F6 gra na max a regulacja przez zegarek nie działa, pomimo że naciskasz vol -
Powinni to poprawić aktualizacją.

Odnośnik do komentarza

Wg mnie tam nie ma żadnego buga. Od początku sprzedaży było sporo apdejtów (właśnie dziś dostałem nowy firmware - 6.10), już by to poprawili. Po prostu zmienili mechanizm sterowania (inny chip).

Mam słuchawki Huawei FreeBuds Lite bez regulacji głośności i tam sterowanie głośnością przez zegarek nie działa.

Mam też drugie - świetne  Lypertek Tevi z regulacją głośności i w tym przypadku  sterowanie głośnością działa - zarówno  z poziomu słuchawek jak z poziomu zegarka.

Edytowane przez dfq
Odnośnik do komentarza

Podpinając się do tematu.

Posiadam już Fenixa 5. Zastanawiam się, czy w tym przypadku jest sens kupowanie licznika GPS?
Do tej pory korzystałem równocześnie z licznika SIGMA BC 16.16 STS i zegarka na nadgarstku. Chodzi mi po głowie, żeby przerzucić zegarek na kierownicę w formie licznika.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Rurku_ napisał:

Posiadam już Fenixa 5. Zastanawiam się, czy w tym przypadku jest sens kupowanie licznika GPS?

Moim zdaniem to bez najmniejszego sensu. Fenix5 ma wszyskie funkcje niezbędne do kolarstwa, i jak kupisz odpowiedni uchwyt to możesz go zamontować na kierownicy.

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Rurku_ napisał:

Podpinając się do tematu.

Posiadam już Fenixa 5. Zastanawiam się, czy w tym przypadku jest sens kupowanie licznika GPS?
Do tej pory korzystałem równocześnie z licznika SIGMA BC 16.16 STS i zegarka na nadgarstku. Chodzi mi po głowie, żeby przerzucić zegarek na kierownicę w formie licznika.

Jeśli wystarczą Ci maksymalnie 4 małe pola do jazdy, to możesz śmiało z nim jeździć. Oczywiście zawsze możesz zrobić 2 większe pola. 

Odnośnik do komentarza

Hej.

Mam pytania co do Garmin Fenixa 6 którego użytkuje od ponad pół roku.

1. Nie mogę rozkminić do końca "Segmentów". Poprzez aplikację w telefonie wysłałem sobie segmenty na zegarek. Gdy jadę trasą na której występuje segment, zegarek pokazuje mi ile jeszcze czasu zostało do rozpoczęcia segmentu, następnie przejeżdżam segment. Wyskakuje informacja że segment zakończony. No i teraz pytanie gdzie te dane z przejazdu się zapisują? Bo w aplikacji jest ranking osób które przejechały dany segment, i ich czasy ukończenia, a mnie tam po prostu nie ma. U mnie w aplikacji --- (kreska), czyli tak jakbym nie przejechał danego segmentu. Przejechałem ten sam odcinek 3x i ciągle nic. W zegarku też nie zauważyłem żeby się jakieś dane zapisały, które można by wysłać do aplikacji. Dodam tylko że mam konto Garmin Connect, nie mam konta Strava, czy to może być przyczyną?

2. Gdy zegarek jest połączony z telefonem, codziennie o około godz. 24:00 resetuje mi się wysokość n.p.m., tzn wskakuje odczyt 0, tak jakbym był na plaży nad morzem :) Gdy rozłączę zegarek z telefonem poprzez wyłączenie bluetooth, zapamiętuje mi zegarek moją wysokość na jakiej się znajduje. Mniemam że zegarek próbując w nocy skorygować wysokość przy pomocy smartfona, nie dostaje prawidłowego odczytu, i odczytuje to jako "0". Mój smartfon to Xiaomi Mi6. Czy komuś też się tak robi?

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. 

W takim razie u mnie jest coś nie tak. Nie mam na swojej aktywności "Pokaż segmenty" tak jak zaznaczyłeś obwódką na swojej aktywności. A na pewno na aktywności którą u siebie sprawdziłem, przez segment przejechałem, bo w trakcie jazdy zegarek mi ją wykrył, i wiem że segment w tym miejscu jest. 

Screenshot_2020-04-29-19-03-50-531_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg

Edytowane przez rac
Odnośnik do komentarza

Niestety. Ustawiłem w swoim profilu na publiczne udostępnianie aktywności, przejechałem dzisiaj segment, zegarek poinformował o rozpoczęciu i zakończeniu segmentu, a na aplikacji po z czytaniu trasy, po segmencie ani śladu 🤔

Odnośnik do komentarza

@rac sprawdziłem i mam dokładnie tak samo jak Ty... przejechałem w poniedziałek segment i nie ma mnie na tablicy wyników a segment ukończyłem bez problemów.

Ja co prawda używam 830'i ale to chyba nie ma znaczenia, ponieważ i tak aktywność jest wysyłana do Connect'a i tam przechowywana.

Co ciekawe, po sprawdzeniu mojej aktywności w liczniku dane n/t czasu przejechania segmentu są w nim zapisane, natomiast jak sprawdzam tablicę wyników segmentu w Garmin Connect to mój czas to "--".

Z ciekawości przeglądnąłem manual do licznika i znalazłem taki zapis: "PORADA: Wybierz wpis na tablicy wyników, aby zmienić cel wyścigu na segmencie". Wydaje mi się, że standardowo celem segmentu jest wyścig z liderem, więc jeśli go przejedziesz to wszystko się kończy, oczywiście masz tylko porównanie do czasu lidera segmentu. Więc na początek zmienił bym cel na ten wg porady z manuala.

Dodatkowo sprawdz, czy w zapisie segmentu znajdują się Twoje wyniki. Z tego co napisałeś to powinny tam być już 4 czasy przejechania segmentu. W F6 powinno to być w dostępne po wybraniu typu aktywności, np: MTB, następnie Opcje, Segment i dany segment, który ukończyłeś.

Nie mam na razie innej koncepcji, ale na pewno będę drążył temat aby go rozwiązać. Daj znać jak coś odkryjesz w temacie.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza

Hej.

Mam dokładnie tak samo jeśli chodzi o tablicę wyników w Garmin Connect, czyli "--"

Cel wyścigu w segmencie mam ustawiony na "automatyczny wybór przeciwnika", czyli z tego co rozumiem z instrukcji, zegarek sam będzie mi dobierał cel w zależności od mojej formy, którą być może bada na podstawie zebranych wcześniej danych moich i innych uczestników.

W zapisie segmentu nie widzę żeby były zapisane moje wyniki. Dotyczy to zegarka - w ogóle tu nie widzę żadnych zapisanych moich czasów ukończenia segmentu, oprócz zapisanej samej trasy. Jak i również dotyczy to Garmin Connect - tam moje wyniki też się nie zapisują.

Odnośnik do komentarza

Chyba zlokalizowałem problem...

Sprawdź jakie masz ustawienia polityki prywatności w Garmin Connect ale nie w wersji mobilnej tylko przez web'a.

W moim przypadku Segmenty miałem wyłączone, tak jak na załączonym pliku.

Ustawienia.jpg
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Ooo, to już jest krok naprzód. Faktycznie miałem tak samo jak Ty wyłączone, i załączyłem. Co prawda cięgle nie ma moich ostatnich "męczarń" na segmentach, ale może dlatego że dopiero teraz po ustawieniu zgody w polityce prywatności, gdy przejadę segment, to wyniki te będą zliczane i pokazywane. Sprawdzę to jak... przestanie padać ;)

Póki co dzięki...

Odnośnik do komentarza

No (nie)stety będziesz musiał przejechać ten segment piąty raz :D

U mnie też nie widać poprzedniego wyniku, ale to pewnie kwestia tego, że w polityce prywatności segmenty do tej pory miałem wyłączone.

Tak, czy inaczej sprawdzę jak tylko będzie to możliwe bo na razie ulewa za oknem...

Daj znać czy się udało, powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Paul_Sz napisał:

No (nie)stety będziesz musiał przejechać ten segment piąty raz :D

No i wszystko prawidłowo działa 😁

Daj znać gdzie i kiedy dostarczyć Ci bro? 😄🍺

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...