Skocz do zawartości

Co zamiast 105 5800


Marcin7

Rekomendowane odpowiedzi

Jak niektórzy mieli się okazję przekonać,przednia 105 5800 na obejmę 32mm,jest mega upierdliwa.

W wielu przypadkach ,po prostu gwałci klamkomanetkę,minimalnie coś zejdzie z idealnego kąta i między tylnym trójkątem, a przerzutką, nie ma szans na jej naciąg.

Problemem jest sam koniec,po prostu shimano to zwaliło.

Jaka jest alternatywa,żeby mieć święty spokój,żeby działało bez problemu z klamkami 5800.

 

Odnośnik do komentarza

A nie było przypadkiem jakiejś poprawionej 5801?

Swoją drogą dużo też zależy od samej konstrukcji ramy/ślizgu. U mnie np. działa elegancko

BTW wszystkie przednie przerzutki szosowe są kompatybilne ze wszystkimi klamkomanetkami. Wszystkie różnice ciągu dotyczą wyłącznie prawej klamkomanetki

Edytowane przez SzpiceR
Odnośnik do komentarza

Tak,o ile wiem właśnie niby 5801 coś tam jest poprawiona,ale wolałbym na 100% sprawdzoną konstrukcję.

Co do konstrukcji,i ślizgów to nie do końca.

Klamkomanetka,pancerze,ślizgi działają idealnie.

Problemem jest odcinek od końca ślizgu w trójkącie,do ramienia przerzutki.

Po prostu kąt jest zły,gorszy niż ta kobieta z psów 😉

Wychodząc z ślizgu jest tak mały,że trzeba dawać tu ogromne siły,oczywiście można zwiększyć kąt ramienia mocno skracając linkę,ale tu też maleją możliwości regulacyjne przerzutki.

Co by się nie robiło,i tak nie będzie dobrze,więc wybór,albo lekko i kiepsko wyregulowane ,albo dobrze i wykańczamy klamkę.

Odnośnik do komentarza

Nie napisałem, że ta przerzutka jest cudem techniki bo rzeczywiście zdarzają się problemy, o których piszesz.

W zależności od konkretnego modelu są one mniejsze bądź większe. W przypadku mojego roweru (cube attain disc) wszystko działa ok i nie ma potrzeby żadnej ingerencji/wymiany. Jeżeli u Ciebie kąt jest mały to może się okazać, że inna przerzutka również nie będzie działać bezproblemowo. Zacząłbym od próby modyfikacji/wymiany ślizgu żeby był bardziej odsunięty. Powiększ otwór montażowy robiąc "fasolkę" i przesuń ślizg w lewo.

Odnośnik do komentarza

Właśnie oglądam filmik montażu ultegry r8000 Szaja.

U niego linka właściwie wychodzi równolegle z ramy,do przelotki i mocowania.

W 105 jakikolwiek ruch nie byłby możliwy,a na ultegrze śmiga,inna konstrukcja,a nie to ordynarne ramię,chyba się skuszę.

Właśnie nie mam większego pola manewru na przelotce,widziałem filmiki gdzie ludzie drukowali na 3d dodatkowe ślizgi,żeby zwiększyć kąty,paranoja.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Marcin7 napisał:

Wychodząc z ślizgu jest tak mały,że trzeba dawać tu ogromne siły,oczywiście można zwiększyć kąt ramienia mocno skracając linkę,ale tu też maleją możliwości regulacyjne przerzutki.

Nie jest tak najgorzej. W starszych modelach dźwignia była krótka i było jeszcze gorzej. wiele zależy od konkretnej ramy.

Przejeździłem na 5800 dwa pełne sezony i nawet raz nie ruszyłem ani śrubką, ani baryłką. wcześniej miałem Ultegrę 6600 i tam miałem dramat. Przynajmniej z przodu - 6603, tył chodził porównywalnie do 5800.

Odnośnik do komentarza
W dniu 21.01.2020 o 22:43, Argi napisał:

wiele zależy od konkretnej ramy.

Prawdopodobnie masz rację,pewnie niektórzy producenci przeprojektowali sobie ostatni odcinek,i chodzi to jakoś,po mojemu nawet z odrobiną druciarstwa szło by wyprostować mój przypadek.

R8000 zamówione,zobaczymy jak się będzie sprawowało.

 

Edit.

Dla potomnych,zmiana na r8000 rozwiązała WSZYSTKIE problemy,manetka przerzuca się lekko,żadnych oporów,5800 to przy niej po prostu dramat (przynajmniej w moim przypadku).

Więc jeżeli ktoś ma podobne problemy,zmieniać od razu,zanim wykończymy klamkomanetkę,a przerzutka będzie i tak do wymiany.

Edytowane przez Marcin7
Odnośnik do komentarza

Witam.

Mam takie pytanie we wskazanym temacie: czy wymieniając przednią przerzutkę R5800 na R8000 muszę koniecznie wymienić linkę przerzutki?? Linka ma przebieg max 3k km. Jakieś ewentualne protipy ułatwiające taką wymianę??

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...