Skocz do zawartości

Korba 2x11 a kaseta 10s i inne - kompatybilność

Tiggre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
w sprawie napędu to dętka ze mnie...
Sprawa jest następująca, uznałem, że rok na korbie 3 rzędowej z kasetą 10 rzędową (tak wiem, 90% kolarzy łapie się za głowę i mówi "weź Ty się pier... jak tak można") należy zakończyć.
Niestety mam inne wydatki również na głowie więc jakby nie mam wolnej gotówki by kupić od razu grupę 105/ultegra.
Stąd pojawiają się tutaj pytania.

1.  Jako pierwszy krok wymieniłbym korbę - klamkę mam o tyle dobrą, że mogę zmienić jej dostosowanie do napędu 2 rzędowego. Tutaj się pojawia pytanie, czy mogę wsadzić korbę która przeznaczona jest do napędu 11 rzędowego do roweru który póki co posiada kasetę 10 rzędową?
  2. Super - klamkomanetka ma ogranicznik wbudowany w siebie, po minucie mam ją przystosowaną do dwóch rzędów. Co zatem z przerzutką? Rozumiem, że tam jest większy problem, jakieś kąty i tak dalej. Więc to też należy od razu zmienić? (oczywiście plus łańcuch)
  3. Czy taka wymiana będzie powodowała szybsze zużycie komponentów? O ile na tej kasecie tylnej kompletnie mi nie zależy bo "zabiję" ją i wymienię na 11 rzędową - tak zależy mi na tej nowej korbie jeśli się już pojawi.
  4. I teraz tak poważnie czy takie stopniowanie zmian ma sens? Czy może lepiej wymienić tak naprawdę wszystko za jednym razem jak już się flota ułoży?

Z góry dzięki za odpowiedź jeśli się jakaś pojawi.

Trzymajcie się i Wesołego Nowego Roku!

28 minut temu, Tiggre napisał:

Jako pierwszy krok wymieniłbym korbę - klamkę mam o tyle dobrą, że mogę zmienić jej dostosowanie do napędu 2 rzędowego. Tutaj się pojawia pytanie, czy mogę wsadzić korbę która przeznaczona jest do napędu 11 rzędowego do roweru który póki co posiada kasetę 10 rzędową?

W niczym to nie przeszkadza.

28 minut temu, Tiggre napisał:

Super - klamkomanetka ma ogranicznik wbudowany w siebie, po minucie mam ją przystosowaną do dwóch rzędów. Co zatem z przerzutką? Rozumiem, że tam jest większy problem, jakieś kąty i tak dalej. Więc to też należy od razu zmienić? (oczywiście plus łańcuch)

Istnieje szansa, że przerzutka będzie mogła zostać. To już zależy od jej konstrukcji, tego jaką różnicę zębów będziesz miał w korbie itd. Wymiana łańcucha to temat zależny od stopnia jego zuzycia

29 minut temu, Tiggre napisał:

Czy taka wymiana będzie powodowała szybsze zużycie komponentów? O ile na tej kasecie tylnej kompletnie mi nie zależy bo "zabiję" ją i wymienię na 11 rzędową - tak zależy mi na tej nowej korbie jeśli się już pojawi.

Jeśli reszta jest zajechana to korba powoli będzie się ścierać dostosowując się do łańcucha

30 minut temu, Tiggre napisał:

I teraz tak poważnie czy takie stopniowanie zmian ma sens? Czy może lepiej wymienić tak naprawdę wszystko za jednym razem jak już się flota ułoży?

Rób jak chcesz👍

Mega dziękuję za pomoc, jeszcze Cię pomęczę jeśli mi na to pozwolisz.

12 minut temu, SzpiceR napisał:

Istnieje szansa, że przerzutka będzie mogła zostać. To już zależy od jej konstrukcji, tego jaką różnicę zębów będziesz miał w korbie itd. Wymiana łańcucha to temat zależny od stopnia jego zuzycia

Jest możliwość tego sprawdzenia w jakiś konkretny sposób? Jeśli będzie ta sama ilość ząbków to nie mam się prawie czego obawiać czy coś jest więcej? Będę widział to, że przerzutka słabo działa w takim akompaniamencie/słabe przerzucanie, czym może się to objawiać? 
No i właśnie - załóżmy, że wymiana przerzutki jest w milionach procent mi potrzebna, więc kupuję załóżmy taką z grupy 105/ultegra - przy każdej zaznaczają, że przeznaczona przerzutka jest dla 2x11 czy tutaj może jej w jakimś stopniu coś przeszkadzać? Że z tyłu brakuje jej jednego blaciku? Czy z punktu technicznego dla niej to bez różnicy?
Dziękuję bardzo za pomoc :)

Będzie po prostu wolno przerzucać.

4 minuty temu, Tiggre napisał:

No i właśnie - załóżmy, że wymiana przerzutki jest w milionach procent mi potrzebna, więc kupuję załóżmy taką z grupy 105/ultegra - przy każdej zaznaczają, że przeznaczona przerzutka jest dla 2x11 czy tutaj może jej w jakimś stopniu coś przeszkadzać? Że z tyłu brakuje jej jednego blaciku? Czy z punktu technicznego dla niej to bez różnicy?
Dziękuję bardzo za pomoc

W praktyce bez znaczenia.