Skocz do zawartości

Łańcuch "skacze"

Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję wyregulować przerzutkę tylną w starym rowerze, w którym wymieniłem linkę i łańcuch. Bez obciążenia biegi zmieniają się bez problemu i łańcuch chodzi prawidłowo, a z obciążeniem co chwila przeskakuje na trzech najniższych zębatkach (na, nie między - jakby przerzutka unosiła łańcuch, po czym puszczała). Zębatki na oko wyglądają na niezużyte, a przerzutka prosto. Przerzutka to alivio, łańcuch, jeśli dobrze pamiętam, HG-53.

Na czym może polegać problem?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

28 minut temu, Olleo napisał:

wymieniłem linkę i łańcuch. 

Problem polega na tym że wymieniłeś łańcuch na nowy a kaseta została stara i te 2 elementy się nie dogadują że sobą. Możesz wrócić do starego łańcucha albo wymienić kasetę na nową.

Ile już zrobiłeś na tej kasecie i jakich przełożeń używasz najczęściej? Możliwe że kaseta jest zajechania, na początek pojeździj trochę. Jeśli po 100-200 km się nie ułoży to raczej kaseta do wymiany.

Jest jeszcze opcja że ruszyłes przerzutką i wystarczy ją na nowo ustawić.

Edytowane przez IOO
1 godzinę temu, IOO napisał:

Jeśli po 100-200 km się nie ułoży to raczej kaseta do wymiany.

A do tego czasu, uważaj na tych przełożeniach...Oczywiście trzeba na nich jeździć, ale licz się z możliwością "przeskoku" w najmniej spodziewanym momencie. Dobrze pojeździć na takich przełożeniach w bezpiecznym miejscu, by wiedzieć jak się zachować...

Edytowane przez piotr.solek
3 godziny temu, Olleo napisał:

Bez obciążenia biegi zmieniają się bez problemu i łańcuch chodzi prawidłowo, a z obciążeniem co chwila przeskakuje na trzech najniższych zębatkach (na, nie między - jakby przerzutka unosiła łańcuch, po czym puszczała). 

Spinka?

Wystarczy zdjęcie kasety en face i Ci powiemy czy jest sens się bawić, czy wymienić kasetę na nową. Już tu byli tacy co mieli nie zużytą kasetę, ale jak wrzucili fotki to się ukazywał obraz nędzy i rozpaczy😋

Problem polega na tym że wymieniłeś łańcuch na nowy a kaseta została stara i te 2 elementy się nie dogadują że sobą. Możesz wrócić do starego łańcucha albo wymienić kasetę na nową.
Patrząc po zębach nie widać zużycia.

A jaki to model alivio?
Piętnastoletni.

Ile już zrobiłeś na tej kasecie i jakich przełożeń używasz najczęściej? Możliwe że kaseta jest zajechania, na początek pojeździj trochę. Jeśli po 100-200 km się nie ułoży to raczej kaseta do wymiany.
Jest jeszcze opcja że ruszyłes przerzutką i wystarczy ją na nowo ustawić.
Parę tysięcy, raczej nie więcej niż 5-6. Oczywiście, że ruszyłem - wszak zmieniłem linki.

Spinka?
Spinka, ale przeskakuje częściej niż pełen obrót łańcucha.

Wystarczy zdjęcie kasety en face i Ci powiemy czy jest sens się bawić, czy wymienić kasetę na nową. Już tu byli tacy co mieli nie zużytą kasetę, ale jak wrzucili fotki to się ukazywał obraz nędzy i rozpaczy
Wrzucę jak wrócę do domu.

Stal użyta do produkcji współczesnych kaset Shimano (zwłaszcza tych niższych grup) jest bardzo miękka i plastyczna, zanim się wytrze zwykle deformuje się w taki sposób jak na zdjęciach. Zużyty łańcuch opiera się bardziej na wierzchołkach zębów, a zatem na mniejszej powierzchni i te wierzchołki się deformują pod naciskiem. Powstają takie zadziory, wystające do góry i na boki. O te zadziory zahacza potem nowy łańcuch i przeskakuje. Ich spiłowanie może trochę pomóc,  ale jednak braku materiału na wierzchołku zęba już nie odtworzysz. Niektórzy szlifują kasety dremelem (pogłębiają zęby), ale mi nigdy nie chciało się w to bawić. 

Ja bym odżałował i kupił drugą kasetę (może tym razem nieco wyższy model, np. HG51 - nie wiem, czy będzie trwalszy, ale nieco lżejszy i bardziej błyszczący).

Albo załóż stary łańcuch i pojeździj jeszcze trochę.

Może ktoś ze znajomych ma łańcuch lekko zużyty (niektórzy takie wyrzucają) i Ci odstąpi? Jeśli będzie mniej zużyty od twojego, ale nie nowy, to może "dogada się" jeszcze z tą kasetą i pozwoli przejechać jeszcze sporo kilometrów do czasu zakupu nowej kasety.

Kaseta jest zużyta, ale na moje oko to nie ma tragedii i jak chcesz się chwilę pomęczyć to możesz spróbować pożenić nowy łańcuch z nią. Łańcuch skacze, bo zęby są już przytarte i się ślizga. Porównaj kąt pracującego boku zębów ciemnych zębatek i jasnych - na tych jasnych jest wyraźnie bardziej stromo.

Jak chcesz mieć spokój to zmień kasetę. Co do szlifowania to działa, ale przez pewien czas łańcuch chrobocze na poprawianych zębach.

Ok. To jest generalnie rower zapasowy, na śnieg i błoto pośniegowe - raczej już się nie spodziewam dużych przebiegów. Czy HG-51 to minimum, jakie polecacie, czy coś jeszcze (względnie tańszego), a co będzie pasować plug&play? Koniecznie coś łatwego do kupienia, np. w Decathlonie, bo HG-51 widzę tylko z internetu z przesyłką, a chciałbym jutro temat zamknąć. Już i tak inwestuję w grata, choć nie miałem tego zamiaru, ale jadę jutro po linki hamulcowe, to mogę coś wziąć z Decathlona.

Akurat wg mnie to kaseta nie ma takiego znaczenia na zużywanie się napędu jak łańcuch i jak Ci nie zależy na wadze to możesz wziąć najtańszą. U mnie Alivio HG-400 już robi ósmy tysiąc najpierw na lańcuchu Campa C9, a teraz na KMC X9.73. Pierwszy wywaliłem po niecałych 7 tysiącach, bo miał takie luzy, że się biegi nie chciały zmieniać, ale nie wyciągnął się na tyle, żeby zjeść kasetę.

Nawet taka. Nie jest zresztą specjalnie tańsza niż Shimano niskich grup.
Pewnie na zębatkach będzie Shimano - łańcuch też widziałem w Decathlonie b'twina i okazało się, że to kmc x-10-el :)

Wymieniłem na hg31 i faktycznie, nie skacze. Po dłuższym czasie ustawiania obu przerzutek, już miałem chować rower, zgarniam graty i... Przewrócił mi się cholera bike i musiałem prostować hak :(