Skocz do zawartości

Mechanizm korbowy - rower crossowy

SpecCross

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do Was prośbę o pomoc. Posiadam rower Specialized Crosstrail Elite czyli typowy cross.

Szykuję się właśnie do wymiany mechanizmu korbowego i mam problem z doborem odpowiedniego rozwiązania. Aktualnie napęd pracuje w układzie 2x10 ( 44/32 przód oraz 11-36 tył ). Ta opcja mi pasuje ale oczywiście nie zamykam się na inne rozwiązania. Kluczowe dla mnie jest utrzymanie zbliżonych osiągów ( nie chcę mielić w miejscu ) , zamknięcie się w budżecie ok. 500 zł oraz kompatybilność z osprzętem, który już mam zamontowany - większość z grupy Deore M610 .

Pytanie jaką korbę dobrać żeby uzyskać pożądany efekt?

• Pomógł 1

Aktualny napęd w jakiś sposób ogranicza Ciebie? Jest coś co Ciebie w nim denerwuje? Masz dwuczęściową korbę? Używasz obu blatów czy może 90% jedziesz na jednym? Którym?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to wymiana z przodu na 1 blat. Zębatka narrow-wide 38 zębów to koszt 80-100 PLN.

Można jeszcze pokombinować z pedałami SPD. Może to nie napęd ale bliski i w 500PLN powinieneś się zmieścić.

• Pomógł 1

Rower traktuje jako uzupełnieni treningu do szosy oraz narzędzie powrotu z pracy. 90% czasu jeżdżę na największym blacie układ 44/15. Korbę mam na kwadrat i chciałbym zmienić ją na coś pasującego do reszty osprzętu - aktualny układ strasznie hałasuje ( zakładam, że suport jest już do wymiany ) , dodatkowo mam skrzywione 2 zęby na największym blacie co często skutkuje przeskakiwaniem łańcucha lub jego sporadycznym spadaniem w czasie zmiany biegów. Generalnie układ mi odpowiada , mam zapas na szybkie zjazdy i odpowiedni przełożenia na podjazdy - tyle, że nigdzie nie znalazłem korby o takim układzie i muszę szukać alternatywy

Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami:

1. Shimano m615 40/28 - boje się, że będę kręcił w miejscu 

2. Shimano t611 48/36/26 - ale tu będzie potrzebna wymian również przedniej przerzutki 

3. Shimano FC-CX50 46x36T - korba do przełaju - tylko nie wiem czy mój osprzęt z tym rozwiązaniem będzie pasował, wymienić chce korbę, a nie cały osprzęt :)

Oczywiście otwarty jestem też na inne rozwiązania.

• Pomógł 1

Ja mam taki rowerek. Wagowo 12kg, napęd 3x10, korba 26/36/48 i kaseta 11-36.

Osobiście jestem po wymianie dużego blatu na 44z gdyż przełożenia 4,36 nigdy nie wykorzystałem.

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad tą korbą 36/46.ab52170922d8371a4844486befd4e69b.jpg

• Pomógł 1
Dnia 8.06.2017 o 11:02, SpecCross napisał:

Rower traktuje jako uzupełnieni treningu do szosy oraz narzędzie powrotu z pracy. 90% czasu jeżdżę na największym blacie układ 44/15. Korbę mam na kwadrat i chciałbym zmienić ją na coś pasującego do reszty osprzętu - aktualny układ strasznie hałasuje ( zakładam, że suport jest już do wymiany ) , dodatkowo mam skrzywione 2 zęby na największym blacie co często skutkuje przeskakiwaniem łańcucha lub jego sporadycznym spadaniem w czasie zmiany biegów. Generalnie układ mi odpowiada , mam zapas na szybkie zjazdy i odpowiedni przełożenia na podjazdy - tyle, że nigdzie nie znalazłem korby o takim układzie i muszę szukać alternatywy

Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami:

1. Shimano m615 40/28 - boje się, że będę kręcił w miejscu 

2. Shimano t611 48/36/26 - ale tu będzie potrzebna wymian również przedniej przerzutki 

3. Shimano FC-CX50 46x36T - korba do przełaju - tylko nie wiem czy mój osprzęt z tym rozwiązaniem będzie pasował, wymienić chce korbę, a nie cały osprzęt :)

Oczywiście otwarty jestem też na inne rozwiązania.

Ja sam mam osprzęt deore m610  i chce zmianić korbę octalink na zewnętrzne łożyska i 2 blaty. Raczej wybor padnie na Tiagre 4700 lub r565, ewentualnie korbę force 50 34, ale nie ma co kombinować i chyba założe tiagre 50-34 i w sumie Tobie też polecam, ale ogolnie musisz sam wiedziec czego potrzebujesz, ja w każdym razie odradzam Ci 3x10 bo najmniejszego młynka w ogole nie używam.

Edytowane przez Janao
  • Pomógł 1