Skocz do zawartości

Masz fatbike?

frigo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ziomy!

w duchu 21-wiecznego współdzielenia się zasobami, wiecie Uber, Netflix, hulajnogi miejskie itp., rzucam pytanie:

Czy jakoś lokalny właściciel (/właściciele) fatbike byłby skłonny wypożyczyć go (albo nawet dwa) na tydzień w lato 2020?

Dlaczego? Marzy mi się wyprawa rowerowa po plaży wzdłuż Bałtyku ze Świnoujścia do Gdańska, ale nie mam miejsca (i budżetu) na kolejny rower.

A próbowałeś już jeździć po morskiej plaży? Sam miałem taki pomysł, ale z MTB. W tym roku zrobiłem test. Plaża morska jest inna niż nad jeziorem. Można ją podzielić na 3 części. 

1) Cześć gdzie woda nie dochodzi, czyli większa część. Piasek jest bardzo sypki i nie ma opcji żeby na nim jeździć w MTB. Nie można go porównać do takiego piasku z lasu. Na tym drugim jest ciężej, ale da się jechać. Na morskim nie ma trakcji w ogóle, a dobrego jest głęboki i nawet jak wjedziesz szybciej to zaraz się zapadniesz i koniec. Wystartować z niego się da. Koło się kręci a rower nie jedzie. Myślę że fatbike niedużo tu zmieni. Może jazda będzie możliwa, ale ciężka i nudna.

2) Cześć gdzie woda dochodzi rzadko. Okresowo lub np. z co 5 falą. Tam piasek jest lekko mokry i zbity. Na zwykłym rowerze MTB koła się nie zapadają i pozwalają na bardzo komfortowa jazdę. Można to śmiało porównać do leśnej ścieżki z odrobiną luźnego piasku. 

3) Część gdzie fale dochodzą z każdą falą. Trochę jak jazda po błocie, ale bez gubienia trakcji. Po prostu koła się lekko zapadają  i trzeba ciut mocniej pedałować. Fajnie można się bawić w uciekanie przed falą :).

W przyszłym roku mam zamiar zabrać rower na majowe i pojeździć po części 2 i 3 for fun. Na długi dystans, to raczej część 2. W każdym razie, przed takim planem spróbuj przejechać się na MTB i na fakt bike chociaż przez kawałek po morskiej plaży. Może chcesz więcej niż potrzebujesz?

A przy okazji, lato to bardzo kiepski okres na taką wyprawę. Co miejscowość to milion parawanów, a na części 2 i 3 sporo dzieci na które rodzice często nie zwracają uwagi. Z drugiej strony gdy jest chłodniej można spotkać ciekawe efekty pogodowe. Raz w maju gdy biegałem koło 6 rano, wiatr przyniósł gesta chmurę na wysokości ziemi. Z idealnej przejrzystości w 5 minut zmieniło się w bardzo gęsta mgle z widocznością na 10 metrów a na włosach osadzały się krople wody. Coś niesamowitego. 

Dobre, dzięki zapytałem, zobaczymy co odpowiedzą.

Trochę się jednak boję ceny bo jak za 24h życzą sobie 150 zł, to ile za tydzień.

W ogóle, to myślałem, żeby jak najprościej (bez kupowania), czyli - ktoś w Szczecinie lub okolicach pożycza mi rower, ja sobie jadę gdzie chcę i mu oddaję po tygodniu. Za opłatą oczywiście. W końcu nie każdy potrzebuje roweru każdego dnia. 

Kaktus, ponieważ, jak wszyscy wiedzą, Szczecin jest nad saaaaamym morzem, to dokładnie wiem jak wygląda plaża. I rzeczywiście do jazdy nadaje się tylko tuż koło wody - ten grzbiet chyba najlepszy.

I masz rację z terminami, żeby uniknąć parawanów, trzeba jechać jeszcze w czerwcu, może nawet w maju. Taki właśnie mam plan.

A jeszcze jeżeli chodzi chodzi o kasę. W majówkę płaciłem w międzywodziu za cały domek (5 łóżek) 320 zł za weekend. W lipcu chcieli 360zł za jedną noc i był problem z miejscami. A teraz we wrześniu 240zł za cały weekend z miejsca. Jak nad morze latem, to tylko na plażing. Wszystko inne lepiej robić poza sezonem ;)

18 godzin temu, frigo napisał:

W ogóle, to myślałem, żeby jak najprościej (bez kupowania), czyli - ktoś w Szczecinie lub okolicach pożycza mi rower, ja sobie jadę gdzie chcę i mu oddaję po tygodniu. Za opłatą oczywiście. W końcu nie każdy potrzebuje roweru każdego dnia. 

Nie zrozum mnie zle ale nikt o zdrowym rozsądku nie pożyczy ci roweru na taki przejazd po plaży bo to jest niestety zabójstwo dla roweru. Woda morska i piasek robi niestety spore spustoszenie ( pisaty,support, tarcze hamulcowe,zaciski,łańcuch,kaseta,linki itd...) a nie wierzę abyś miał czas na codzienne czyszczenie.😉. Pożyczysz od kogoś rower i go zajeździsz. Zapłacisz parę groszy za uprzejmość wypożyczenia od kolegi z forum i po twojej wyprawie ktoś będzie musiał wywalić kilkanaście stówek na wymianę podzespołów. Najlepiej rozglądnij się za używką która lepiej finansowo wyjdzie niż wypożyczenie z wypożyczalni