Skocz do zawartości

ID Match Selle Italia - system doboru siodeł


Remigiusz Banach

Rekomendowane odpowiedzi

Remigiusz Banach

Hej Szajbajki!

Mam do Was pytanie. Czy ktoś już korzystał z systemu IDMatch dobru siodełka i jakie są tego efekty? ID Match Selle Italia weszło na rynek w 2013 roku, a od niedawna ma go w użyciu mój kolega prowadzący sklep i serwis rowerowy. Wstępnie przymierzam się do zmiany siodełka. U kolegi mam zrobić pomiary i przez dwa tygodnie dostać do testu odpowiednio dobrane siodło (wg pomiarów).

Podstawą w systemie IDMatch są wyniki trzech pomiarów. Mierzy się następująco: szerokość między krętarzami (jest to odległość mierzona po zewnętrznej części kości udowych), obwód uda i pozycja miednicy. Na podstawie pomiaru szerokości między krętarzami za pomocą specjalistycznej miarki uzyskujemy szerokość między guzami kulszowymi, czyli parametr określający szerokość siodełka. Drugim parametrem, który jest mierzony jest obwód uda, jest to istotne szczególnie dla osób które wąsko prowadzą kolana podczas jazdy i obcierają udami o siodełko. Trzecim i ostatnim jest mierzenie pozycji miednicy przy skłonie do przodu, pozwala to określić czy potrzebne jest siodełko z dziurą bądź bez. Na podstawie wyników pomiarów system sugeruje odpowiednie dla nas siodełko.

Odnośnik do komentarza

@Remigiusz BanachPytasz czy wyjaśniasz zasadę pomiaru? ;)

 

Ja skorzystałem z tych pomiarów w 2014r. i do tego czasu nie mam problemów z doborem siodełka, ponieważ każdemu ID przypisane są siodełka o określonych parametrach. Dzięki temu można dokonywać trafnych wyborów również wśród siodełek innych producentów ;)

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Remigiusz Banach
50 minut temu, Franz Mauer napisał:

@Remigiusz BanachPytasz czy wyjaśniasz zasadę pomiaru? ;)

 

Ja skorzystałem z tych pomiarów w 2014r. i do tego czasu nie mam problemów z doborem siodełka, ponieważ każdemu ID przypisane są siodełka o określonych parametrach. Dzięki temu można dokonywać trafnych wyborów również wśród siodełek innych producentów ;)

@Franz Mauer Zasadę opisałem, może innym przyda się ta wiedza ;) a pytałem bardziej o efekty (doświadczenia) skorzystania z tego systemu. Po Twoim wyjaśnieniu widzę, że warto spróbować dobrać siodło w oparciu o ten system :)  Rozumiem, że polecasz ten sposób doboru siodła?

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Remigiusz Banach napisał:

Rozumiem, że polecasz ten sposób doboru siodła?

Tak, to jest zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż na czuja. Popłynąłem przez to kilka setek kupując super wypasione siodło, które ewidentnie nie spodobało sie mojej pupie i musiałem odsprzedać za połowę ceny :/ Jak masz możliwość to śmiało rób pomiar - będzie Pan zadowolony :)

 

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Witajcie. 

Badanie właśnie tak wygląda jak napisł to Remigiusz ?

Mnie wyszło, że muszę mieć na 144 mm. i z wąskim noskiem ( FF L1 ) oczywiście sprzedawca zaproponował mi siodło za 699 zł.( Selle Italia Flite Team Edition L1) na co się nie zgodziłem. Sam pomiar piękna sprawa i kosztował mnie 100 zł.

 

Odnośnik do komentarza

Ja robiłem za darmo. Poszedłem do sklepu, powiedziałem że chcę jakieś wygodne siodło, ale się nie znam. Więc sprzedawca zaproponował mi, ze może najpierw ustali moje parametry, a potem coś poszuka. Ot i wszystko. Oczywiście siodał w sklepie nie kupiłem,bo na głowę nie upadłem, aby w amatorzyźnie jeździć na kilkuset złotych, ale za to otrzymałem info, że mój ID Match to S1, więc sprawdziłem kilka wymiarów siodełek na stronie Selle Italia i już wiem czego szukac równiez u innych producentów ;) Selle Italia SLS nowe  kupiłem w necie za 100 zł, a obecnie ujeżdżam Fizik Tundra 2, :) wcześniej miałem ERGON SM3-S.

Edytowane przez Franz Mauer
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, thigrand napisał:

Wie ktoś, czy na pomorzu jakiś sklep ma taki system?

Spytaj w większym sklepie rowerowym. Mogą mieć ten lub też inny, bo jest ich kilka :) Efekt ten sam.

Odnośnik do komentarza

A mam takie pytanie :)

Zmierzyłem się na ID Matchu i wyszło na 144 mm. kupiłem takie siodło i jest okej. Ale chciałbym się dowiedzieć co by się stało gdybym kupił siodło 155 mm, 160mm albo jeszcze większe. Będą jakieś dolegliwości?

Odnośnik do komentarza

Nie kupuj szerszego siodła ponieważ będziesz odczuwał dyskomfort spowodowany ocieraniem wewnętrznej strony ud o jego boki. Próbowałem kupić sam coś większego dla siebie i teraz na zwrot za późno.

Odnośnik do komentarza

Witam,dwa pytania:

1.Ma ktoś info,czy w Szczecinie jakiś sklep robi taki pomiar systemem ID Match?Niby Kadrzyński ma takie coś???

2Czy robiąc taki pomiar szybciej znajdę odpowiednie dal mnie siodełko,niż wypożyczając ze sklepu?Bo wypożyczyłem już dwa ,i na razie lipa ;( 

Z góry dzięki za odpowiedzi :-)

 

 

Odnośnik do komentarza

@pikon8

choć ID Match został wprowadzony dla siodełek Selle Italia to mogę potwierdzić, że dokonanie jego ustalenia pozwala na bardziej trafny wybór siodełek innych producentów. Pod każdym ID Match kryją się konkretne wymiary siodełka (szer x dł). I nawet jeśli w sklepie nie podadzą Ci ich wprost to można sprawdzić na stronie Selle Italia po konkretnych siodełkach. Potem już dobierasz sobie podobne wymiary innych producentów. Jeśli masz możliwość dodatkowo wypróbować dane siodełko przed zakupem to też polecam. Wtedy poziom pewności, że dupa je pokocha jest dużo większy :)

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Dnia 28.10.2017 o 09:25, Franz Mauer napisał:

@pikon8

choć ID Match został wprowadzony dla siodełek Selle Italia to mogę potwierdzić, że dokonanie jego ustalenia pozwala na bardziej trafny wybór siodełek innych producentów. Pod każdym ID Match kryją się konkretne wymiary siodełka (szer x dł). I nawet jeśli w sklepie nie podadzą Ci ich wprost to można sprawdzić na stronie Selle Italia po konkretnych siodełkach. Potem już dobierasz sobie podobne wymiary innych producentów. Jeśli masz możliwość dodatkowo wypróbować dane siodełko przed zakupem to też polecam. Wtedy poziom pewności, że dupa je pokocha jest dużo większy :)

Ok,dzięki za wyczerpującą odp. :).A więc tak-byłem w sklepie który wykonuje taki pomiar,i gościu tam pracujący wszystko mi po kolei wyjaśnił , i również polecał ten system przy wyborze siodełka,ale ... właśnie ale.Cena za taki pomiar w tym sklepie to ok. 100zł ,a siodła które zalicza się do ID Match zaczynają się od 350 zł O.o.Dowiedziałem się również,że ludzie którzy decydują się na taki pomiar(min. kolarze zawodowi) są bardzo z niego zadowoleni.Ja jednak jeszcze poczekam z tym pomiarem,bo jednak stówka tylko za zmierzenie tyłka ,to  jak dla mnie  trochę przesada :).Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza

Ja pomiar zrobiłem to na naiwniaka, bo poszedłem do sklepu i powiedziałem, że planuję zmienić siodło, ale nie wiem jakie. Sprzedawca sam zaproponował mi pomiar, aby pokazać mi właściwe modele 😉 Co prawda i tak nie kupiłem, ale pomiar miałem za darmo, a na podstawie ID Match już wiem jakiego rozmiaru szukać siodeł nawet innych firm 😉Teraz jeżdżę na Fizik Tundra2

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Franz Mauer napisał:

Ja pomiar zrobiłem to na naiwniaka, bo poszedłem do sklepu i powiedziałem, że planuję zmienić siodło, ale nie wiem jakie. Sprzedawca sam zaproponował mi pomiar, aby pokazać mi właściwe modele 😉 Co prawda i tak nie kupiłem, ale pomiar miałem za darmo, a na podstawie ID Match już wiem jakiego rozmiaru szukać siodeł nawet innych firm 😉Teraz jeżdżę na Fizik Tundra2

To miałeś szczęście :D.Tutaj by ten numer nie przeszedł,bo będąc w tym sklepie,to  poza tym pomiarem,w tym sklepie wieje nudą:D .Poszukam jeszcze,może jakieś sklepy w okolicy mają jeszcze jakieś siodła  do testów,a jak nie to będę chyba zmuszony dać tą stówkę :/  

Odnośnik do komentarza

W Szczecinie na Mazurskiej można zrobić pomiar.100pln.Ale dostajesz rachunek i jak zamówisz u nich siodło to ta 100 jest odliczona .  Ja byłem tam wczoraj.Wyszło mi L2.Siodełka jeszcze nie zamawiałem

Odnośnik do komentarza
Dnia 1.12.2017 o 15:17, cezar napisał:

W Szczecinie na Mazurskiej można zrobić pomiar.100pln.Ale dostajesz rachunek i jak zamówisz u nich siodło to ta 100 jest odliczona .  Ja byłem tam wczoraj.Wyszło mi L2.Siodełka jeszcze nie zamawiałem

Właśnie w tym sklepie byłem:),bo to chyba jedyny w Szczecinie który robi taki pomiar?.O tym że koszt takiego pomiaru to ok.100 zł, i że ta stówa jest odliczana ,jak u nich się weźmie siodło to wiem :),Bardziej mnie nurtuje myśl,że za zmierzenie tyłka taka cena O.o.A mógłbyś napisać w jakich cenie proponowano Tobie siodła?Bo ten Pan mówił,że te zaliczane do ID Match "startują " od 350zł?Jeżeli tak,to nawet po odliczeniu tej stówy,to i tak by było za drogie siodło do mojej maszyny :D .     

Odnośnik do komentarza

Odświeżam temat,bo siodło już kupione,i warto by coś napisać :D.A więc tak,nie robiłem pomiaru ID Match,siodło dobrałem mierząc rozstaw kości domowym sposobem-karton,kreda,i według jednego z poradników na YT.Wynik pokazał,,że powinienem mieć siodło o szerokości 150mm.Po przewertowaniu neta, i czytaniu opinii(myślałem ,że mi oczy pękną od wpatrywania w monitor), wybór padł na markę WTB,-model Rocket,więc zaryzykowałem,wybrałem ofertę ,kupiłem,i nie żałuję.Jeździ mi się na nim dobrze wygodnie,jest dobrze wykonane,nic nie uciska,szerokość, jest prawie idealna(ciut mogło by być szersze)  Czy,robiąc pomiar ID Match dobrał bym siodło  w 100% pasujące pod mój tyłek?Po opiniach w internecie,tu na forum, i po rozmowie w sklepie robiącym taki pomiar,na pewno tak,tylko gdyby nie ta cena.Dokładając do kwoty pomiaru już miałem siodło.Nie potrzebowałem jakiegoś super.Kiedyś, może zdecyduję na takie z pomiaru ID,ale jeżdżąc na tym już prawie drugi miesiąc  jestem zadowolony :) .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, pikon8 napisał:

.Dokładając do kwoty pomiaru już miałem siodło.

Ja dokonałem pomiaru za darmo na tzw. naiwniaka. Poszedłem do sklepu, gdzie doskonale wiem, że robią pomiary i maja w sprzedaży siodełka. Udałem,że moje obecne siodełko jest mega niewygodne i zamierzam kupić inne, ale kompletnie nie wiem jakie. Wówczas sprzedawca przedstawia mi ofertę posiadanych siodełek, które wcale nie są tanie. Wówczas robię wielkie oczy na cene i pytam się jaka jest pewność,że wydajac np. 400 zł na siodełko będzie dla mnie wygodne. Wtedy zwykle sprzedawca proponuje dokonanie darmowego pomiaru, aby dobrać właściwe. Po wykonanym pomiarze już wie jaki model Ci zaproponować. Ty zapamiętujesz model i oświadczasz,że musisz sie nad tym zakupem zastanowić.  Po czym w domu sprawdzasz parmetry danego modelu i już wisz jaki jest ID Match i długość, szerokość i kształt siodełka. Na tej podstaiwe mozesz dokonywać celnych zakupów siodełek innych producentów. Oczywiście jakaś granica błędu jest z uwagi na kształt siodełka, ale ja dokonywałem pomiaru pod Selle Italia, a jeżdżę na Fizik'u ;) 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...